KAPAT X
Popüler Aramalar
Tüm Haberler
Haber Galerisi

MEVKA, Aselsan Konya'ya Çalışma Ziyareti Düzenledi

10 Mart 2021
Okunma Sayısı: 1295

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri İhsan Bostancı ve beraberindeki Uzmanlardan oluşan heyet, ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş. (AKSS) Tesislerini ziyaret ederek,  Genel Müdür Bülent IŞIK ile savunma sanayiinde bölge ekosisteminin daha yukarılara taşınması için işbirliği olanaklarını görüştü.

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri İhsan Bostancı ve beraberindeki Uzmanlardan oluşan heyet, ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş. (AKSS) Tesislerini ziyaret ederek,  Genel Müdür Bülent Işık ile bölgede bundan sonraki süreçte savunma sanayiimizin daha da geliştirilmesi için işbirliği olanaklarını görüştü.

MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı: Aselsan Konya Yatırımı Çok Kritik Önemde, Ülkemiz ve Bölgemiz İçin Tarihi Bir Adım…

Ziyarette, MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı, ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş. Yatırımının Ülkemiz ve Konya açısından Önemine değinerek’ Ülkemiz son yıllarda Milli Teknoloji Hamlesi, Savunma Sanayiinde Yerli Milli Üretim, Teknolojik Derinlik Oluşturulması Ve Yerli Tedariğin Geliştirilmesi politikaları yürütmektedir. Bu doğrultuda, dünyanın ilk yüz Savunma ve Havacılık şirketi arasında yer alan, ASELSAN gibi bir dünya markası tarafından,  sadece Ülkemiz açısından değil, dünyadaki savunma ve havacılık sektörü açısından da önem arz eden çok değerli bir yatırımın Konya’da yapılmasının, son derece tarihi bir adım olduğunu düşünüyoruz ve bölgemize yapacağı katkının farkındayız’ dedi.

MEVKA Genel Sekreteri Bostancı; ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesisi yatırımının, gerek Konya’ nın marka değerine katkısı, gerekse Ar Ge, tasarım ve inovasyon merkezi gibi unsurları nedeniyle, bölgenin teknolojik seviyesinin geliştirilmesi ve gerekli dönüşümün sağlanması noktasında son derece kritik önemde olduğunun altını çizdi.

Bostancı: MEVKA Olarak, Tam Bağımsız Savunma Sanayii İçin, Aselsan Konya İle İşbirliğini Sürdürmeye Kararlıyız

MEVKA olarak 2016 yılından bu yana,  Bölgede Savunma Sanayiinin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Program kapsamında, Fiziki Altyapı, Teknik Altyapı ve Nitelikli İşgücü için Eğitim Altyapısının Geliştirilmesi çalışmaları yürüttüklerini, danışmanlık ihtiyacına yönelik faaliyetlerle birlikte, başta KOBİ’ ler olmak üzere tüm paydaşlara Mali ve Teknik Destek sağladıklarını, tüm paydaşlarla işbirliği ve koordinasyon faaliyetleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Bostancı, ‘Cumhurbaşkanlığımızın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın, Savunma Sanayi Başkanlığımızın ve ASELSAN’ ımızın, bu yatırım dolayısıyla bölgemiz potansiyeline duydukları güvene bölge olarak layık olmaya çalıştıklarını, bu anlamda ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesisi ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını’  ifade etti.

ASELSAN Konya’nın Yatırım Kalemlerinde Yerlileştirilmiş Ve Millileştirilmiş Ürünlere Öncelik Verilmesinden Mutluluk Duyuyoruz  

Çalışma ziyareti sırasında, MEVKA’nın Bölgede Savunma Sanayiinin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Program kapsamında desteklediği KOBİler tarafından üretilen, ileri-yüksek teknolojiye sahip ürünlerin ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesisi tarafından kullanılabilecek seviyede olmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Bostancı’: Dünyanın en büyük savunma sanayii şirketlerinden ASELSAN bünyesinde,  MEVKA nın desteklemekte olduğu projeler ile yerlileştirilmiş ve millileştirilmiş yüksek teknolojiye sahip ürünleri kullanımda görmekten büyük onur duyacağız. Bununla birlikte, ASELSAN Konya tarafından yatırım kalemlerinde yerlileştirilmiş ve millileştirilmiş ürünlere özellikle yer verilmesinin, bu konuya özel hassasiyet gösterilmesinin ülkemiz açısından büyük önem taşıdığını vurgulamak istiyoruz. Aynı anlayış çerçevesinde MEVKA destekleriyle ortaya çıkan ürünlerin ASELSAN Konya tarafından kullanılması da bizim açımızdan memnuniyet verici olacaktır.’ dedi.

ASELSAN Konya, Sıra Dışı Yetkinliği İle Dünyanın Birçok Coğrafyasında Bulunmayan Model Alınabilecek Bir Tesis

ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesisi Genel Müdürü Bülent IŞIK, MEVKA’nın ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek; ‘Konya Teknoloji Endüstri Bölgesinde konuşlu tesisimizin, sahip olduğu yetenek ve kabiliyet ile nitelikli işgücü açısından,  ulusal ve uluslararası arenadaki potansiyeli ile, örnek gösterilebilecek seviyede bulunduğunu’ belirtti. Işık; ‘ASELSAN Konya’nın sıra dışı yetkinliği ile dünyanın birçok coğrafyasında bulunmayan ve 3 ay zemin hazırlama ve 9 ay inşaat faaliyeti çalışması gibi kısa bir sürede tamamlanan model alınabilecek bir tesis olduğunu’ vurguladı. Işık; ‘ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesisinin, ülkemizin savunma sektörünün hemen hemen her türlü ihtiyacını karşılayabilecek esneklik ve yetenekte olduğunu ve çok amaçlı helikopter pisti ve 15 ton / m2 dayanım gücünde hollerin de bünyelerinde mevcut olduğunu’ ifade etti.

ASELSAN Konya Olarak, Bölgedeki Tüm Paydaşlarımızla İşbirliği Geliştirmek En Fazla Önem Verdiğimiz Konular Arasında

ASELSAN Konya Genel Müdürü Bülent Işık; ‘ MEVKA ve ekosistemdeki tüm paydaşlar ile Yerli ve Milli Savunma Sanayii, Milli Teknoloji Hamlesi politikaları çerçevesinde bölgede var olan güçlü savunma sanayii potansiyelinin daha da geliştirilmesi için, ekosistem paydaşlarımızla işbirliği gündemimizdeki en önemli konular arasında’ dedi.

ASELSAN Konya, Sahip Olduğu Yetenek ve Yetkinliklerle Ülkemizin Tam Bağımsız Savunma Sanayii Hedefine Katkı Yapmaya Devam Edecek

Işık; ‘ASELSAN Konya’nın, yerli, milli sistem ve teknolojilerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi entegrasyonu hedefleri doğrultusunda, ülkemizin tam bağımsız savunma sanayii hedefine katkı yapmaya devam edeceğini’ vurguladı. Işık; ‘ Gelinen bu süreç içerisinde ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesisinin her aşamasında verdikleri çok değerli destekleri nedeniyle, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza,  Savunma Sanayii Başkanımıza, ASELSAN Genel Müdürümüz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Haluk Görgün’e, Konya Milletvekillerimize, Konya Valimize, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza,  Konya Sanayi Odası Başkanımıza, Konya Ticaret Odası Başkanımıza, ASELSAN Konya Yönetim Kurulu Başkan ve Üyelerine, ASELSAN Konya ortaklarımıza, Mevlana Kalkınma Ajansı ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi başta olmak üzere tüm yerel paydaşlara teşekkür ediyoruz.’ Dedi. Çalışma Ziyaretine, MEVKA’dan Çakan Tanıdık, O. Fatih Yalçın ve Ö. Faruk Cantimur eşlik etti. Ziyaret karşılıklı plaket takdimi ile sona erdi.