KAPAT X
Popüler Aramalar
Tüm Haberler

MEVKA, Konya'nın Savunma Sanayii İçin Ürettiği Ürünleri Teknofest’te Tanıttı

26 Eylül 2019
Okunma Sayısı: 1491

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda TR-52 Konya-Karaman Bölgesi’nde çalışmalarını sürdüren Mevlana Kalkınma Ajansı, 17-22- Eylül tarihleri arasında Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde bu yıl ikincisi düzenlenen ve Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne stantlı olarak katılım sağladı.

Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi tarafından üretilen Keskin Nişancı Tüfeği ile Akdaş Silah tarafından üretilen Bombaatar ve yine aynı firma tarafından parçalarının büyük bölümü üretilen MPT 76 Milli Piyade Tüfeği’nin sergilendiği MEVKA standına festival ziyaretçileri yoğun ilgi gösterdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile çok sayıda ziyaretçi MEVKA standında sergilenen ürünleri inceleyerek görevlilerden ürünler hakkında bilgiler aldı.

Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Savaş Ülger, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsmail Ünver ve İzleme Değerlendirme Birim Başkanı Mücahit Yasir Kınalı festival boyunca ziyaretçileri ürünler hakkında bilgilendirdi.

Gerçekleştirilen festivalin ardından değerlendirmelerde bulunan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Savaş Ülger, “Bu yıl ikincisi düzenlenen TEKNOFEST İstanbul’a stantlı olarak katılım sağlayarak, uzun süredir üzerinde çalışma yürüttüğümüz Konya savunma sanayiine yönelik ürünleri sergilemeyi, bölgemizin yerli ve milli savunma sanayii alanındaki potansiyelini ortaya koymayı amaçladık. Ajans olarak, Huğlu ve Üzümlü Bölgesi’nde yer alan av tüfeği imalatçılarımızı, savunma sanayiine dönük ürünler üretebilmeleri için mali ve teknik destek mekanizmalarımızın yanı sıra danışmanlık ve tanıtım faaliyetlerimizle desteklemeye gayret gösteriyoruz. Festival boyunca standımızı ziyaret eden ziyaretçilere tamamen yerli ve milli imkanlarla bölgemiz tezgahlarında üretilen silahlarımızı tanıtma fırsatı yakaladık. Başta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank olmak üzere, Savunma Sanayi Başkanı Sayın İsmail Demir ile Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve bütün ziyaretçilere Keskin Nişancı Tüfeği, Bombaatar ve parçalarının büyük bölümü bölgemizde üretilen MPT 76 Milli Piyade Tüfeği hakkında bilgiler vererek, bölgemizin yerli ve milli savunma sanayii konusundaki potansiyelini ve bu konuda ortaya koyduğu iradeyi de anlatma şansı elde ettik. Bununla birlikte, ülkemizin yüksek teknoloji kullanarak milli ve yerli imkânlarla ürettiği hava ve kara araçlarını inceleyerek ülkemizin bu konuda aldığı mesafeye ve Türk Mühendisliği’nin fırsat verildiği takdirde neler yapabileceğine yakından şahit olduk. Kurum olarak, bölgemizde yer alan KOBİ’lerimizin, ülkemizin yerli ve milli üretim politikalarına sadece savunma sanayii alanında değil, pek çok alanda daha fazla katkıda bulunmaları için çalışmalarımızı sürdüreceğimizi özellikle belirterek gerçekleştirilen festivalin ülkemiz ve bölgemiz adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.