KAPAT X
Popüler Aramalar
Tüm Haberler

Esnaf Ve Sanatkarlar MEVKA Desteğiyle Dijital Dönüşüme Geçecek

02 Aralık 2021
Okunma Sayısı: 613

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB)’nin, Mevlâna Kalkınma Ajansının (MEVKA) “2020 Yılı İmalat Sanayinde Nitelikli İnsan Kaynağının Yetiştirilmesi İçin Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında uyguladığı Esnaf Güvenli Bilişimle Güçleniyor Projesinin bilgilendirme ve açılış etkinliği 2 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirildi.

Projenin açılış konuşmasını KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak yaptı. Başkan Karabacak konuşmasında, “Esnaf Güvenli Bilişimle Güçleniyor Projesinin başvuru sahibi Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, ortağı ise Selçuklu Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesidir. Projenin süresi 18 aydır. Esnaf ve sanatkârlarımızın interneti daha etkin kullanması, sanal ortamda kendini tanıtabilmesi ve kolay ulaşılabilir konuma gelmesi, internet üzerinden alışveriş için bilgi ve teknik açıdan desteklenmesi giderek daha da önemli hale gelecektir. KONESOB olarak bu dijital dönüşüme esnafımızın uyum sağlaması için çeşitli projeler üretiyoruz. KONESOB Esnaf Mesleki ve Sosyal Gelişim Merkezi kurulması çalışmamıza özel bir önem veriyoruz. Bu Merkezi esnafımızın kullanımına sunarak hem mesleki eğitim hem de sosyal gelişim ve dayanışma açısından çok önemli kazanımlar elde edeceğiz” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı da konuşmasında, proje detayları hakkında bilgiler verdi. Bostancı, “Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından Ajansımıza sunulan, günümüz bilgi teknolojileri çağı olması hasebiyle ayrı bir önem atfettiğimiz ve ajansımız tarafından 675 Bin TL. kaynak ayrılan “Esnaf Güvenli Bilişimle Güçleniyor” projesinin açılışı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu proje, hem esnaflarımızın dijital dönüşümlerine katkılar sunacak olması hem de bölgemizin sahip olduğu insan kaynağının daha da donanımlı hale getirilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Hayata geçirilecek bu proje ile KONESOB ve Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulacak ağ programcılığı ve siber güvenlik laboratuvarı ile bilişim sınıflarında yenilikçi model ve yöntemlerle eğitimler verilmesi ve bu sayede esnaf, sanatkâr ve KOBİ’lerin değişen tüketici tercihlerine uyum sağlama becerileri kazanması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra, bilişim teknolojileri meslek dalında eğitim gören mesleki ve teknik eğitim öğrencilerinin, piyasanın taleplerine uygun olarak yetiştirilmesi, firmaların dijital dönüşüm ile birlikte işletme karlılıklarının yükselerek yeni ticari alanlara yönelmesi ve beraberinde yeni istihdam alanlarının da oluşturulması da yine projeni hedefleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, proje ile eğitimlerden faydalanan 2 mesleki eğitim öğrencisinin istihdam edilecek olması projeyi daha da değerli kılmaktadır” diye konuştu.

PROJEDE NELER HEDEFLENİYOR

KONESOB’un, Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ortaklığında yürüttüğü Proje genel olarak mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesi ve kalitesinin arttırılmasını amaçlıyor. Bunun yanında esnaf ve sanatkarların dijital becerilerini güçlendirerek değişen tüketici tercihlerine uyum sağlamalarına katkı verilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gelişmiş bilişim bir laboratuvarı kurularak öğrenci ve eğiticilere ileri düzey bilişim eğitimleri düzenlenecek, KONESOB bünyesinde bir bilişim sınıfı oluşturulacak ve bu sınıfta; esnaf ve sanatkâr ve KOBİ'lere yönelik olarak dijital dönüşüm, e-ticaret, güvenli internet konularında eğitim programları düzenlenecek, gençler için girişimcilik eğitimleri düzenlenecek, çıraklık ve mesleki eğitimin Konya ilindeki mevcut durumunun, sorunlarının, gelişmeye açık yönlerinin tespitine yönelik bir çalışma grubu kurulacak ve bir rapor hazırlanacak.