Haberler

MEVKA-KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ TAMAMLANDI

MENU
Okunma : 916 Tarih : 16 Mayıs 2012
MEVKA-KOSGEB “UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ”
2012 YILI PROGRAMLARI TAMAMLANDI
 
2012 yılı Mayıs ayı içerisinde Mevlana Kalkınma Ajansı Bölge’de Girişimcilik kültürünün geliştirilmesi ve yeni girişimlerin desteklenmesi amacına yönelik olarak KOSGEB Konya İl Müdürlüğü ve KOSGEB Karaman İl Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” protokolleri imzalanmıştır. Bu sayede, Bölge’ye yeni girişimcilerin kazandırılmasının yanı sıra girişimci olmayı düşünen ancak bu konuda destek gereksinimi duyan potansiyel girişimcilere de imkân sunulması düşünülmüştür. Girişimci adaylarının sadece maddi açından değil, eğitim noktasında da destekleniyor olması da programın önemli yanlarından birisi olmuştur. Ayrıca, yeni işletmelerin varlığı istihdam ve katma değer noktalarında da Bölge ekonomisi için önem taşımaktadır.
 
MEVKA Konya ve Karaman Yatırım Destek Ofisleri’nce yürütülen protokol kapsamında; 1. Etap 2012 yılı Mayıs ayı içerisinde başlatılmış olup en fazla 30’şar kişilik sınıflar olması gereken bu program için, 2 adet Konya’da ve 2 adet Karaman’da olmak üzere toplam 4 program düzenlenmiştir. Bunlardan biri Konya’da diğer ise Karaman’da olmak üzere sadece “Kadın Girişimcilere” yönelik gerçekleştirilmiştir. Diğer sınıflar için genel başvuru kabul edilmiştir. Konya için 338 kişi; Karaman için ise 94 kişi olmak üzere 432 kişi başvuru yapmıştır. ABİGEM Konya tarafından hizmet alımı ile gerçekleştirilen eğitimlere Konya’da 60 kişi (30 bay, 30 bayan) ve Karaman için 59 kişi (30 bay, 29 bayan) bu eğitimlere katılmaya hak kazanmıştır. Eğitimler sonunda sertifika almaya hak kazananlar Konya için 56 kişi (29 bay, 27 bayan) ve Karaman için ise 41 kişidir (20 bay, 21 bayan). 1. etap sonunda toplamda 97 kişi Girişimcilik Sertifikasını almaya hak kazanmıştır.
 
2. etap program ise 2012 yılı Kasım ayı içerisinde başlatılmış olup en fazla 30’şar kişilik sınıflar olması gereken bu program için, 4 adet Konya’da ve 2 adet Karaman’da olmak üzere toplam 6 program düzenlenmiştir. Bu 6 sınıftan biri Konya’da bulunan yarı açık cezaevindeki “hükümlülere” ve birere tane de Konya ve Karaman’da “üniversite öğrencilerine” yönelik gerçekleştirilmiştir. Diğer 3 sınıf için genel başvuru kabul edilmiştir. Konya için 379 kişi; Karaman için ise 130 kişi olmak üzere 509 kişi başvuru yapmıştır. Yine ABİGEM Konya tarafından hizmet alımı ile gerçekleştirilen eğitimlere Konya’da 120 kişi ve Karaman için 60 kişi bu eğitimlere katılmaya hak kazanmıştır. Eğitimler sonunda sertifika almaya hak kazananlar Konya için 104 kişi ve Karaman için ise 46 kişidir. 2. etap sonunda toplamda 150 kişi Girişimcilik Sertifikasını almaya hak kazanmıştır.
 
Konya’da bulunan yarı açık cezaevindeki “hükümlülere” yönelik gerçekleştirilen programa 30 kişi başvuru yapmış olup sertifika almaya hak kazanan 20 kişidir.
 
2012 yılında bu program çerçevesinde toplamda; 10 sınıf için, 941 kişi başvuru yapmış, 299 kişi eğitimlere katılmaya hak kazanmış olup bunlardan 247 kişi Girişimcilik Sertifikasını almaya hak kazanmıştır.
 
Bu programlarda öne çıkan konu; öncelikli olarak dezavantajlı gruplara da önem verilmesiydi. 10 sınıfın 5’i hükümlüler, öğrenciler ve kadınlara yönelik olarak düzenlenmiştir.