Haberler

MEVKA ZAMAN KUMBARASI PROJESİ İLE KAYITLI İSTİHDAMA TEŞVİK EDECEK

MENU
Okunma : 1,0b Tarih : 22 Temmuz 2016
 
Mevlana Kalkınma Ajansı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı - Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı Kayıtlı İstihdamın Teşviki Hibe Programı kapsamında yürüttüğü Zaman Kumbarası Projesi’nin açılış toplantısı ve çalıştayını “Gündelikçiler-Kayıt Dışı İstihdamın Azaltılması” konusunda gerçekleştirdi.
 
Karamanda gerçekleştirilen çalıştaya Karaman Vali Yardımcısı Sezer Işıktaş, Karaman Belediyesi yetkilileri, SGK ve İŞKUR yetkilileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Kayıtdışı istihdamın azaltılması konusunun ayrıntılı bir şekilde masaya yatırıldığı programın moderatörlüğünü Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Alagöz yaparken diğer konuşmacılar ise Sosyal Güvenlik Uzmanı Emre Mutlu ve İş ve Meslek Danışmanı Muhammed AKKAFA oldu.
 
Programla ilgili bilgilendirme ve açılış konuşması gerçekleştiren Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, “Kayıt dışı istihdam sosyal güvenlik açısından niteliği itibariyle yasal işlerde çalışarak istihdama katılan kişilerin çalışmalarının gün veya ücret olarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına hiç bildirilmemesi ya da eksik bildirilmesi olarak tanımlanabilir. Kayıtdışı istihdam son yıllarda sıkça tartışılan ve sadece gelişmekte olan ülkelerde değil, gelişmiş ülkelerde de bir sorun olarak ortaya çıkmış bir olgudur. Kayıt dışı işlerde çalışanlar sosyal, ekonomik ve hatta psikolojik olarak etkilenmekte sendikal haklar, sağlık sigortası, işsizlik sigortası ve emeklilik güvencelerine erişememektedirler. Türkiye’de özellikle tarım sektöründe, inşaat sektöründe küçük çaplı işletmelerde, geçici ve mevsimlik işlerde kayıt dışında diğer sektör ve işletmelere göre daha yoğun olduğu görülmektedir. Kayıt dışı istihdam işçiyi, işvereni ve devletimizi pek çok konuda olumsuz etkilemektedir. Türkiye’de kayıt dışılığın en fazla görüldüğü gruplar ise işsizler, eğitim seviyesi düşük vasıfsız kişiler, yabancı kaçak kişiler, emekliler, serbest çalışanlar olarak görülmekte ayrıca kişisel bazda en fazla 18-25 ve 60 üstü yaş gruplarında okuma yazma bilmeyenler ile okuma yazma bilenler fakat okul bitiremeyenlerde görülmektedir. Karaman ilimizde ise son yıllarda bu konuda son derece olumlu gelişmeler yaşanmaktadır. MEVKA olarak bu proje ile kayıt dışı istihdamın azaltılmasına katkı vermeyi amaçlıyoruz. Projenin eş başvuru sahibi Karaman Belediyesi, iştirakçileri Karaman Valiliği, Karaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Karaman KOSGEB İl Müdürlüğü, Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karaman İŞKUR İl Müdürlüğü’dür. Projenin temel amacı kayıt dışılığın azaltılmasına yönelik olarak özel istihdam bürolarının kurulması, sayısının artırılması, yeni aracı firmaların kurulması ve mevcut aracı firmaların kurumsallaşmasının teşviki, işletme ve ailelerin aracı firma üzerinden gündelikçi temin etmelerinin teşviki ve bu sayede kayıtdışı istihdamın kayıt altına alınmasıdır” şeklinde konuştu.
 
Akabinde konuşan Karaman Vali Yardımcısı Sezer Işıktaş ise “Hepimizin bildiği üzere kayıt dışı istihdam ülkemizin iş gücü piyasasının en başta yer alan problemleri arasında yer alan bir konudur. Ortadan kaldırılması hem çalışanlar, hem Sosyal Güvenlik Kurumu, hem devletimiz hem de işverenlerimiz açısından büyük önem arz etmektedir. Ekonomilerin geleneksellikten modernliğe doğru evrilmesiyle birlikte kayıt dışı istihdam oranlarımızda düşme görülse de ülke açısından hala yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre bugün yaklaşık yüzde 30 düzeyinde kayıt dışı istihdam alanıyla karşı karşıya olduğumuz görülmektedir. Yapısal ve kurumsal dönüşümlerle, etkin denetimlerle, kayıtlı istihdamın teşviki ile kayıt dışılıkta belli bir noktaya gelinebilse de ancak ciddi anlamda kayıt dışılığı azaltmak için çok ciddi bir kültürel değişim, bir algı değişikliği ve farkındalık oluşturmak gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.
 
Açılış konuşmalarının ardından panelistler yaptıkları sunumlar eşliğinde kayıtdışı istihdamın azaltılmasına yönelik olarak günümüzde yürütülen çalışmalar, yapılması gerekenler ve kayıtlı istihdamın artırılmasının teşvik edilmesi konularında katılımcılara ayrıntılı bilgiler sunarak karşılıklı fikir alış verişinde bulundular. Konuşmacılar ayrıca ülkemizin önemli sorunları arasında yer alan kayıtdışı istihdamla ilgili olarak konuşulan konuları ve çözüm önerilerini kendi kurumları nezdinde de değerlendireceklerini dile getirdiler.
 

Galeri