Haberler

MİLLİ SAVUNMA İÇİN ADIM ADIM

MENU
Okunma : 858 Tarih : 07 Haziran 2016
Bugüne kadar devletten hiçbir destek almadan tüfek sektöründe dünyaya açılan Huğlu ve Üzümlü beldeleri, milli savunmaya üretim için bekliyor. MEVKA önderliğinde Türkiye’de bu alanda ilk defa bir rapor hazırlanırken, Ramazan ayı sonrasında ise Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı bölgeye gelmeye hazırlanıyor. Türkiye’de av tüfeği ihracatının büyük bir bölümünü gerçekleştiren Huğlu ve Üzümlü beldeleri, ABD ve Rusya gibi ülkeler başta olmak üzere, 90’a yakın ülkeye ihracatta bulunuyor. Bugüne kadar hep kendi imkânları ile marka oluşturan ve dünyaya yayılan 2 belde için geçtiğimiz aylarda Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) önderliğinde çalışmalar başladı. İki ilçe için çok önemli olan ayrı ayrı rapor hazırlandı. Bu raporlarda bölgenin ihtiyaçlarına vurgu yapılırken, bu noktada öneriler de alındı. Tüfek ihracatı için gerekli olan ve Türkiye’ye bir türlü açılamayan, dünyada ise sadece 14 ülkede bulunan akredite laboratuvarının Konya’ya açılması için çalışmaların hızlanması gerektiğinin de üzerinde önemle duruldu. Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri Ahmet Akman, konu ile ilgili Yeni Meram’a bilgiler aktardı.
 
PROFESYONEL YÖNETİCİ ÇEKİYOR
 
Türkiye’de ilk defa detaylı ve kapsamlı bir rapor hazırlandığını kaydeden Akman, “Üzümlü ve Huğlu ile ilgili çok detaylı bir rapor hazırladık. İlk defa görüşe açık taslak raporu hazırladık. Yani raporumuzu yayınladıktan sonra eleştiri ve öneride bulunmak isteyen vatandaşlarımız o noktada görüşlerini belirttiler. Bölgede yapılabilecekler arasında, öncelikle her iki beldede kurumsallaşmanın sağlanması gerekiyor. Bölge dışardan profesyonel yönetici çekmeye başlamış. Bu durum güzel bir gelişmedir. Demek ki bu yönde Beyşehir gelişirse, profesyonel yöneticilerin de bölgeye gelmesine imkân sağlayacak. Beyşehir’in turizmi ve silah sanayisi çok önemlidir. Bu 2 alanı geliştirmemiz gerekiyor. Biz de bir Kalkınma Ajansı olarak bundan geri kalmamız mümkün değildi. Ve bölgede ilk defa önemli çalışmaları başlattık” dedi.
 
YİVLİ TÜFEK ÜRETİMİ İSTENİYOR
 
Silah Kanun Tasarısı’ndan akredite raporuna ve sanayi alanı gerekliliğine kadar bölgenin birçok ihtiyacını anlatan Ahmet Akman konuşmasına şöyle devam etti: “Önceki dönemlerden kalma Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir silah kanun tasarısı var. Bu tasarının yeniden canlandırılacağını tahmin ediyoruz. Bu çerçevede, Huğlu ve Üzümlü mahallelerimizdeki av tüfeği üreticileri özellikle yivli tüfek üretim sektörüne geçmek istiyorlar. Yivliden kastımız, av sektörünün dışına taşmak. Yani, savunma sanayi anlamında da üretimler gerçekleştirmek. Bölgede, savunma sanayi için üretim yapabilecek alt yapıya sahip firmalar var. Burada yivli silahlar ile ilgili bir farkındalık oluşmuş ve bu farkındalığı artırmak gerekiyor. Bunun için de devletin atması gereken adımlar var. Mevlana Kalkınma Ajansı olarak 2 mahallemizde de ayrı ayrı uzun bir çalışma ve araştırmalar yaptık. Çünkü 2 mahallemiz farklı farklı özellikleri var.”
 
ÜRETİM YAPACAK ALAN YOK
 
“Bölgede büyümek isteyen firmalar var fakat yer yok. Yeni binalar ve fabrikalar yapılacak alana ihtiyaç var. Hem Üzümlü hem de Huğlu’da bu noktada teşebbüsler başlamış. Bu bir sanayi sitesi veya organize sanayi bölgesi olabilir. Düşündükleri alanları gezdim Ve görüşlerimizi paylaştık. TOKİ ile ortak bir çalışma yapılabileceği görüşü, üzerinde çalışılabilecek konu olarak önümüzde duruyor. Bu süreçten sonra çalışmaların daha da hızlanacağını düşünüyoruz. Bir işin olgunlaşma ve ekim dönemi vardır ve şuan olgunlaşma döneminin ortasındayız diyebiliriz.”
 
BU LABORATUVAR AÇILMALI
 
“Bir de önemli bir sorun olan laboratuvar sorunu var. ABD’ye ihracat yapanlar için ayrı akredite varken bir de CIP ismi ile çok önemli olan başka bir akredite uygulaması da vardır. Tüfek üreticisi ihracat yapacağı zaman, aşağı yukarı tüfek başına 25 dolara gelen ve Türkiye’de olmayan bu laboratuvarda akredite yaptırması gerekiyor. Ayrıca bir de zaman maliyeti var. Bu akredite için yurt dışındaki laboratuvarlara mahkûmsunuz. Bu konu ile ilgili Dış İşleri Bakanlığı’nın, Türk Standartları Enstitüsü’nün devreye girmesi gerekiyor; belki Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı’nın da bu konuda atacağı adımlar vardır. Biz, CIP denilen bu laboratuvarın öncelikle bölgeye, olmadı Beyşehir’e o da olmazsa Konya’ya yapılmasını istiyoruz. Yaklaşık 1 buçuk milyon Euro’ya yapılabilecek bir yatırım ve bu para da bulunabilir. Yani sorun para değil, sorun prosedürleri tamamlamak.”
 
TANK BİLE YAPILABİLİNİR
 
“İstediğimiz çalışmalar tamamlandığında, bölgenin ihracatı bu hali ile 10’a katına çıkar diyebiliriz. Bölgede en az 15-20 adet firma, yivli silah yani savunma sanayi ile ilgili adım atabilecek düzeyde. Bu konuda da çok hevesliler. Bu konuda önlerinin açılması gerekiyor. Savunma sanayine girdiklerinde ise, olay nerde duracak bilemem. Direkt piyade tüfeğinden başlanılır ama belki de tank bile yapabilirler. Oradaki insanların vizyonunda bu var. Dolayısı ile ortada bir av tüfeği var ve piyade tüfeğine geçiş yapacağız ve bu konuda dünyada ilklerden olacağız. Piyade tüfeğinden sonra üretimler nerede duracak onu bilemeyiz. Çünkü bölge halkı savunma sanayi için önemli üretimler yapabilir. Bu çerçevede devlet ile irtibatlı çalışmak gerekiyor. Burası, milli savunmamıza ciddi anlamda katkı sunabilecek bir bölgedir.”

Galeri