Haberler

Bölge Planı Vizyon Belirleme Toplantısı

MENU
Okunma : 1,1b Tarih : 20 Mayıs 2010
-          KONYA VALİSİ AYDIN NEZİH DOĞAN’DAN ÖNEMLİ TESPİTLER.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) 2010-2013 Bölge Planı Vizyon Belirleme Toplantısı, Ticaret Odası Konferans Salonunda yapıldı. Toplantıya; Konya Valis Aydın Nezih DOĞAN, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr.Ahmet AKMAN, Konya Ticaret Odası Başkanvekili İsmail HAYDAROĞLU, Üniversiteden yetkililer, kamu kuruluşlarının temsilcileri, odalar ve sivil topum örgütleri ile özel sektörden davetliler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet AKMAN, Konya ve Karaman’ın 2010-2013 stratejisini belirleyecek olan Bölgesel Gelişme Planına yönelik şimdiye kadar sektör çalıştayları başta olmak üzere yerel dinamiklerle bir çok toplantı gerçekleştirdiklerini ifade ederek, bugünkü toplantıda hazırlanacak olan bölge planına vizyon hazırlama amacıyla planlandığını belirtti.
 
KTO Başkanvekili İsmail HAYDAROĞLU ise ülkemizde artık yeni bir kalkınma anlayışının başladığını ifade ederek MEVKA’nın Konya ve Karaman için bu konuda öncülük ettiğini belirtti. Bölge sorunlarının doğru yöntemlerle iyi analiz edilmesi gerektiğini söyleyen HAYDAROĞLU, ülke ve bölge olarak 2023 vizyonuna şimdiden hazırlık yapmanın önemine dikkat çekti.
 
Toplantıda konuşan Konya Valisi Aydın Nezih DOĞAN ise önemli tespitlerde bulundu.
“İnsanlara enerji konusunda, turizmde, eğitimde gelin önümüzdeki üç yıl içerisinde nereye gitmemiz lazım diye tartışalım dediğinizde hep bugüne dair sorunları bugüne taşınıyor, sonraki aşamaları konuşamıyoruz” diyen DOĞAN, Sorunu aşmak için doğal referanslarımızdan yola çıkarak artık yeni bir kültür oluşturmanın gerekliliğine vurgu yaptı. DOĞAN şöyle devam etti:
 
“Yeni bir kültür oluşturmak derken, başarıyı daha fazla kutsamaktan bahsediyorum. Başarıya daha fazla inanmaktan, etrafımızdaki insanlara daha fazla başarıyı tavsiye etmekten bahsediyorum. Çalışmanın ne kadar önemli olduğundan bahsediyorum. Esasen yeni bir kültürel alandan bahsediyorum. Türkiye’nin dünyadaki yerini bir tahlil edelim. Dünya’da oluşturulan toplam hâsılanın toplam üretimin 0,84’ünü bu ülke oluşturuyor. Yani neredeyse %1 Türkiye oluşturuyor. Ama Amerika Birleşik Devletleri ile Çin ile bir Avrupa Ülkesi ile mukayese ettiğimizde ne kadar bir farkla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Biz diyoruz ki 2023 yılında ülke olarak dünya’nın 10 büyük ekonomisinden biri olacağız diyoruz. İhracatımızı 500 milyar doların üzerine çıkaracağız. Daha mütevazi olan ekonomiye baktığımızda 1.5 trilyon dolardan daha az milli hasılası olan ülke yok. Demek ki bizim ilk ona girmek için 2 trilyon dolarlık üretimin hacmini yakalamamız lazım. 2009 yılı rakamları yayınlandı 985 milyar TL milli hâsılamız, dolar bazında 650-700 milyar dolar dolayında bir rakama tekabül ediyor. Demek ki katlamamız gereken rakam 3 kat. Ne başarıyorsak onun 3 katı başarmamız lazım. 2010-2013 periyoduna, 2023 hedefliyoruz 10 yılımız var. Bunun ilk 4 yılını daha yüksek performansla götürebilirsek, diğer yılarda bu performansı sürdürebiliriz. Meseleyi Konya basında düşündüğümüzde durumumuz daha vahim. Bu ülkedeki toplam üretimin 2,4’ünü bizim bölgemiz üretiyor. Yani nüfusu ve coğrafi alana baktığımız daha çok üretmeliyiz. Yaklaşık 3,5 yakın üretmeliyiz ki, Türkiye’ye normal olarak ödememiz gereken bedeli ödemiş olalım. Üretim bakımından ödememiz gerekeni. Şu anda en azından 2,4 Türk hasılasına katkımızı yaklaşık 3,5 oranına çıkarmamız lazım. Bunun için bugünkü çalıştığımızdan iki kat daha fazla çalışmamız lazım.”
 
Vali Doğan, bugün yapılan toplantıda 2010-2013 periyodunda ana hedefe varmak için Türkiye içerisinde Konya’nın daha kuvvetli bir ekonomik bölge olmasını sağlamaya dönük neler yapılmasının tartışılacağını belirterek, “Bu konuda Kalkınma Ajansı bir şeyi vaat ediyor: Projeci bir yaklaşım. Artık toplum olarak Doğru proje yapmayı öğrenmemiz lazım. Bu konuda Mevlana Kalkınma Ajansının çalışmalarını önemsiyorum.” diye konuştu.   
 

Galeri