Haberler

MEVKA NIN İNGİLTERE ÇALIŞMA ZİYARETİ TAMAMLANDI

MENU
Okunma : 1,1b Tarih : 07 Aralık 2014
 
30 Kasım-06 Aralık 2014 tarihleri arasında İngiltere’ye yapılan çalışma ziyareti programı çerçevesinde Londra, Birmingham, Manchester ve Liverpool şehirlerinde olmak üzere çeşitli ziyaretler gerçekleştirildi. Uçuşların bir bölümü için THY Konya Müdürlüğü desteği ile gerçekleştirilen programa; Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Konya Valisi Muammer Erol, Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, THY Konya Satış Müdürü Ahmet Postallı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsmail Ünver, Karaman Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Turgut Yokuş, Konya Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Ali Kerem Fidan, Karaman Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Doğan Ali Onuralp ve Muhasebeci Mehmet Özsarıkaya katılım sağladı.
 
Program kapsamında, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA), dünyanın en önemli küresel finans ve yatırım ülkelerinden biri olan İngiltere’de iş ve ekonomi çevreleri ile toplantılar gerçekleştirdi.
 
İlk olarak Londra Ticaret Müşavirliğini ziyaret eden heyet, burada Ticaret Müşaviri Aytuğ Göksu ve Ticaret Müşavir Yardımcısı Zeynep Arslan ile görüştü. Görüşmede İngiltere ekonomisi ve Türk-İngiliz ticari ilişkileri hakkında bilgi alındı.
 
Heyetimiz daha sonra Londra’da bulunan Tower Hamlet Belediyesi’nde görülmeler gerçekleştirdi. Kalkınma ajansları ve yatırım destek ofisleri hakkında belediye yetkililerine bilgi verildi. Heyetimiz, buradaki toplantıya katılan Belediye Meclis Üyesi Gulam Robbani ile de önümüzdeki dönemlerde karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi için yapılabilecekler hususunda görüş alışverişinde bulundu.
 
Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç Konya Valisi Muammer Erol başkanlığındaki heyetimizi, büyükelçilik konutunda ağırladı Bu ziyaret çerçevesinde Türk-İngiliz ilişkileri hakkında bilgiler paylaşan büyükelçimize ajansımız ve bölgemiz hakkında da bilgi verildi.
 
İngiltere çalışma ziyaretinin ikinci gününde, Londra Ticaret ve Sanayi Odası ziyaret edilerek, burada Genel Müdür Yardımcısı Peter Bishop ile görüşme gerçekleştirildi. Toplantıda Konya-Karaman bölgesi tanıtımı yapılarak, bölge ekonomisi hakkında detaylı bilgi verildi. Programda, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya ve Karaman özelinde Türkiye ekonomisi hakkında bilgiler verdi. Londra Ticaret ve Sanayi Odası ile bölgemiz arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çeşitli konular görüşüldü. Bölgemiz Londra’da tanıtımı konusunda Oda’nın çeşitli alanlarda destek vermesi konusunda istişarelerde bulunuldu. İlk aşama olarak düzenli olarak yayımlanan London Business Matters dergisine bölgemizi tanıtıcı bir makale gönderilmesi ve üyelerine bölgemiz hakkında bilgi verilmesi kararlaştırıldı. Önümüzdeki dönemlerde ise oda üyelerinden oluşan bir alım heyetinin Konya ve Karaman’a getirilmesi görüşüldü.
 
 
Londra Ticaret ve Sanayi Odası ziyareti sonrasında Türk İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emma Edhem koordinasyonunda, enerji ve lojistik sektörlerinde faaliyet gösteren S2S IMI Group Yönetim Partneri Samir Sunbol ve Yönetim Kurulu Üyesi Michael Proffitt ev sahipliğinde gerçekleştirilen öğle yemeği programında iş dünyası temsilcileri ile bölgemizde enerji ve lojistik sektörlerine yönelik bilgi aktarımında bulunuldu.
 
Daha sonra Londra Belediyesi’nin kalkınma şirketi olan London&Partners İç Yatırım Yöneticisi Omar Hassan ile görüşme gerçekleştirilerek kurumların çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.
 
Bunun ardından Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) Başkanı Emma Edhem ve Konya Valisi Muammer Erol başkanlığında yapılan toplantıda oda üyelerine bölgemizin yatırım olanakları ve iktisadi durumu konularında bir sunum yapıldı. Programda yatırımcıları Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya ve Karaman özelinde Türkiye ekonomisi hakkında bilgilendirdi.
 
Günün son programında Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Şen ile akşam yemeğinde bir araya gelinerek Londra’daki Türk toplumu ile ilişkilerin geliştirilmesi ve işbirliği olanaklarının artırılması hususunda görüşmelerde bulunuldu. Toplantıya ayrıca Londra Türk Toplumu temsilcileri de katılım sağladı.
 
Program Birmingham Ticaret Ataşesi Tankut Aydın ile toplantı ile devam etti. Toplantıda Birmingham ekonomisi ve işbirliği olanakları hakkında bilgi alındı. Daha sonra ise Birmingham Şehir Konseyi Başkanı Lord Mayor Shafique Shah’a bir nezaket ziyareti gerçekleştirildi. Toplantıda bölgemiz ve Birmingham arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için yapılabilecekler istişarelerde bulunuldu.
 
Birmingham ziyareti sonra Walsall’da bulunan Black Country Ticaret Odası ziyaret edildi. Buradaki ziyarette toplantı başlangıcına Black Country Ticaret Odası Politika ve Lobi Birimi Başkanı Bhanu Dhir ve daha sonra ise toplantıya Oda Başkanı Ninder Johal başkanlık etti. Programda ayrıca bir oda üyesi firma yetkilisi yanı sıra Birmingham Ticaret Ataşemiz Tankut Aydın, West Midlands Ticaret Odaları LLP’in Bölgesel Koordinatörü Andrew Smith, UKTI (UK Trade and Investment)’den Uluslararası Ticaret Danışmanı Paul Keeling, Black Country Ticaret Odası Üyelik Birimi Başkanı Lisa Nicholson da katılım sağladı. Bölgemiz ve Ajansımız hakkında Konya YDO Uzmanı Ali Kerem Fidan tarafından bir sunu gerçekleştirildi. Ziyaret sonucunda Ticaret Odaları’nın üyelerine Konya-Karaman bölgesi hakkında detaylı bilgiler paylaşılarak, tanıtım yapılması ve İngiliz işadamlarına ilk aşamada tele konferans yöntemi ile bilgi verilmesi hususunda mutabık kalındı. Konya-Karaman bölgesi ile İngiltere arasındaki karşılıklı ticaretin arttırılması amacı ile ilerleyen aşamalarda ticari heyetlerin Konya ve Karaman’ı ziyaret etmeleri kararlaştırıldı.
 
Birmingham’ın ardından Manchester’a geçen heyet burada ilk olarak Manchester Yatırım Ajansı MIDAS ile bir toplantı gerçekleştirildi. Burada MIDAS İş Geliştirme Direktörü Daniel Storer’in sunuları ardından Bölgemiz ve Ajansımız hakkında Konya YDO Uzmanı Ali Kerem Fidan tarafından bir sunu gerçekleştirildi. Programda yatırım destek ofisleri ve kuruluşun yapısı hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Buradaki programın ardından Manchester Şehir Konseyi Başkanı Lord Mayor Susan Cooley’e nezaket ziyaretinde bulunuldu.
 
Manchester programında son olarak Manchester Metropoliten Üniversitesi’nde bağlı Gıda Araştırma Merkezi ziyaret edildi ve merkezin çalışmaları hakkında Teknik Proje Yöneticisi Colin Rodgers’den bilgi alındı.
 
Daha sonra ise Manchester şehrinin turizm bilgi merkezi olan Manchester Visitor Information Centre ziyaret edildi.
 
Programın son durağı olan Liverpool’da yer alan Liverpool Ticaret Odası ziyaret edildi.Burada Uluslararası Ticaret Direktörü Andy Snell ile görüşüldü. Toplantıda Konya-Karaman bölgesi tanıtımı yapılarak, bölge ekonomisi hakkında detaylı bilgi verildi. MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman ve heyetimiz, Liverpool Ticaret Odası ile gerçekleştirilebilecek çalışmalar ve Bölgemizle ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çeşitli konular görüşüldü. Bölgemiz Liverpool’da tanıtımı konusunda Oda’nın çeşitli alanlarda destek vermesi konusunda istişarelerde bulunuldu. İlk aşama olarak odanın yayımladığı süreli yayına bölgemizi tanıtıcı bir makale gönderilmesi ve üyelerine bölgemiz hakkında bilgi verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca bölge tanıtımında katkı sağlamak amacıyla oda üyelerine telekonferans yöntemiyle bir sunum yapılması ve önümüzdeki dönemlerde ise oda üyelerinden oluşan bir alım heyetinin Konya ve Karaman’a getirilmesi görüşüldü.
 
Son olarak Liverpool Belediyesi’nin kalkınma şirketi olan Liverpool Vision ziyaret edildi. Burada IFB (Uluslar arası İş Festivali 2016) Direktörü Ian McCarthy, kurumu ile ilgili bir sunu gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda başta IFB 2014 ve IFB 2016 olmak üzere kurumun çalışmaları hakkında ve yetkililere bölgemiz ekonomisi ve ajansımızın çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Programda ayrıca Liverpool bölgesinin planlama çalışmaları hakkında bilgi alındı.
 
Resmi ziyaretlerini tamamlayan heyet 06 Aralık 2014 Cumartesi günü yurda döndü.
 
 

 

Galeri