Haberler

MEVKA-KOSGEB İŞBİRLİĞİ İLE UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ DÜZENLENECEK

MENU
Okunma : 911 Tarih : 10 Ekim 2013
Karma ve Kadınlara Yönelik sınıflarımızda başvuru süresi 29 Kasım'a kadar uzatılmıştır !
 
2012 yılı Mayıs ayı içerisinde Mevlana Kalkınma Ajansı Bölge’de Girişimcilik kültürünün geliştirilmesi ve yeni girişimlerin desteklenmesi amacına yönelik olarak KOSGEB ile işbirliği yapılarak “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” protokolü imzalanmıştır. Bu sayede, Bölge’ye yeni girişimcilerin kazandırılmasının yanı sıra girişimci olmayı düşünen ancak bu konuda destek gereksinimi duyan potansiyel girişimcilere de imkân sunulması düşünülmüştür. Girişimci adaylarının sadece maddi açından değil, eğitim noktasında da destekleniyor olması da programın önemli yanlarından birisi olmuştur. Ayrıca, yeni işletmelerin varlığı istihdam ve katma değer noktalarında da Bölge ekonomisi için önem taşımaktadır.
 
MEVKA Konya ve Karaman Yatırım Destek Ofisleri’nce yürütülen protokol kapsamında; 1. Etap 2012 yılı Mayıs ayı içerisinde başlatılmış olup en fazla 30’şar kişilik sınıflar olması gereken bu program için, 2 adet Konya’da ve 2 adet Karaman’da olmak üzere toplam 4 program düzenlenmiştir. 2. etap program ise 2012 yılı Kasım ayı içerisinde başlatılmış olup en fazla 30’şar kişilik sınıflar olması gereken bu program için, 4 adet Konya’da ve 2 adet Karaman’da olmak üzere toplam 6 program düzenlenmiştir. Bu 6 sınıftan biri Konya’da bulunan yarı açık cezaevindeki “hükümlülere” ve birere tane de Konya ve Karaman’da “üniversite öğrencilerine” yönelik gerçekleştirilmiştir. Diğer 3 sınıf için genel başvuru kabul edilmiştir.
 
2012 yılında bu program çerçevesinde toplamda; 10 sınıf için, 941 kişi başvuru yapmış, 299 kişi eğitimlere katılmaya hak kazanmış olup bunlardan 247 kişi Girişimcilik Sertifikasını almaya hak kazanmıştır.
 
2013 yılında ise Mevlana Kalkınma Ajansı, KOSGEB ile yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde Kasım ve Aralık ayları içerisinde Konya’da Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri düzenleyecektir.
 
 Eğitimlerin her biri 70 er saat sürmek üzere üçü Konya şehir merkezinde, biri Akşehir ve biri de Seydişehir’de olmak üzere toplam beş eğitim programı düzenlenecektir.
 
Konya şehir merkezinde düzenlenecek eğitimlerde üniversite öğrencileri (öncelikli) ve yeni mezunlara ve kadınlara yönelik gerçekleştirilecektir. Eğitimlerde bir sınıf ise herkesin başvurusuna açık ve karma olarak düzenlenecektir. Akşehir ve Seydişehir’deki eğitimler de karma olarak planlanmaktadır.
 
Eğitim Kayıtları 21 Ekim 8 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Kayıtların alınmasının ardından uygun bulunan adaylar KOSGEB uzmanları tarafından mülakata alınacak olup bu aşamada da başarılı bulunanlar eğitim almaya hak kazanacaklardır.
 
Yapılacak eğitimlerin ardından katılımcılara sertifikaları verilecektir. Sertifika almaya hak kazanan adaylar, KOSGEB girişimcilik destekleri ile 30.000 TL ye varan hibe desteği ile 100.000 TL ye varan faizsiz kredi imkanlarından yararlanabileceklerdir.
 
Başvurular Konya şehir merkezinde düzenlenecek eğitimler için Mevlana Kalkınma Ajansı’nda, Seydişehir’deki eğitimler için Seydişehir Belediyesi ve Seydişehir Ticaret Odası’nda, Akşehir için ise Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nda kabul edilecektir.
 
Eğitim tarihleri şu şekildedir:
Üniversite Öğrencileri ve Yeni Mezunlar: 16 Kasım – 08 Aralık 2013
Seydişehir: 18 -28 Kasım 2013
Akşehir: 23 Kasım – 05 Aralık 2013
Karma: 13 - 29 Aralık 2013
Kadın: 16 – 30 Aralık 2013