Haberler

KONYA TARIM ALET ve MAKİNELERİ KÜMELENME DERNEĞİ YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI

MENU
Okunma : 982 Tarih : 05 Mart 2013
Mevlana Kalkınma Ajansı öncülüğünde başlatılan Konya Tarım Alet ve Makineleri Kümelenme dernek çalışmaları tamamlanarak resmiyet kazandı. 2012 yılında Kümelenme Platformu Müteşebbis heyeti kurularak dernekleşme yolunda önemli adım atan sektör temsilcileri 2013 yılı ilk Olağan Genel Kurul Toplantısını Konya Sanayi Odası Toplantı salonunda gerçekleştirildi.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, Konya Tarım Alet ve Makineleri Kümelenme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çalmaz ve 30’a yakın sektör temsilcisinin katıldığı Olağan Genel Kurulda Divan Başkanlığını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman yaptığı konuşmada sektörün ciddi ihracat potansiyeli taşıdığını belirterek ‘’Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından hazırlatılan bir çalışma kapsamında, kümelenme potansiyeli taşıyan sektörler de tespit edilmişti. Bu çalışmada, kümelenme için en uygun sektörlerden  birisi de “Tarım Alet ve Makineleri Sektörü” olarak belirlenmişti. Bu kapsamda ilimizde öne çıkan sektörlerden olan Tarım Alet ve Makineleri sektöründe kümelenme çalışmasına yönelik olarak MEVKA öncülüğünde bir çalışma başlatıldı. Daha sonra, alanında uzman kişilerin davet edildiği sektör temsilcilerine yönelik bir panel gerçekleştirildi. Şu anda gelinen aşamada bu sektörün faaliyet göstereceği bir Tarım Makineleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması büyük önem taşıyor. Bu konuda arazi arama çalışmaları devam ediyor. Konya tarım alet ve makineleri sektörünün bir araya gelerek kurmuş olduğu dernek sektörün önünü açacak, sektöre güç verecektir. Kurulan dernek Konya ekonomisi, bölge ekonomisi ve sektör için çok önemlidir’’ diye konuştu.
 
Olağan Genel Kurulda oy çokluğu ile Konya Tarım Alet ve Makineleri Kümelenme Derneği (KONTARKÜM) Yönetim Kurulu Başkanlığına Seçilen Anıl Yatağanlı Genel Müdürü Mehmet Çalmaz rekabet ortamında işbirliği kültürünün zayıf olduğunu belirterek gelişip büyümeyi yakalamak için işbirliği kültürünün gelişmesi gerektiğini söyledi.
 
Sanayicilerin verecekleri destek ve güçle sektörün gelişmesine katkıda bulunulacağını ve sorunların daha kolay çözüleceğini dile getiren Çalmaz ‘’ Kısa, orta ve uzun vadeli planlar yaparak çok akıllı hareket etmeliyiz. Verimlilikte ve stratejik planlamada atacağımız adımlar ve zamanlama çok önemli. Kümelenme yönetmeliğine göre en az 20 üyesi olan küme yoluna devam eder fakat üye sayımız ne kadar fazla olursa kümemiz o kadar güçlü olur, sesimiz o kadar gür çıkar.
 
Küme olarak müracaat edildiğinde 5 yıllık plan çerçevesinde her türlü desteği Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı vereceğini belirtiyor. Yeter ki biz sanayiciler birlik ve beraberlik içinde olalım. Şahısları ve firmaları değil projeleri konuşalım. Sektörümüzü uluslararası arenada güç haline getirmek için çalışalım. Atalarımız bu ülke için canlarını verdi. Bizlerde geleceğimiz için ayda üç dört saat bu işe mesaimizi harcayalım. ’’diye konuştu.
 
Toplantı Yönetim Kurulu faaliyet raporunun okunması, müzakeresi ve ibrasının ardından sona erdi.
 

Galeri