Haberler

KONYA KARAMAN VİZYONUNU ARIYOR

MENU
Okunma : 1,2b Tarih : 19 Aralık 2012
  Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen Konya-Karaman Vizyon Çalıştayı toplantısı gerçekleştirildi.19.12.2012 tarihinde düzenlenen toplantıya Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Karaman İl Özel İdare Genel Sekreteri M. Salih Baldız,Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, merkez ilçe kaymakamları, oda başkanları, kurum ve kuruluşların müdür ve amirleri katıldı.
 
     Programın açılış konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman; ‘’2010-2013 bölge planında olduğu gibi 2014-2023 dönemi bölge planı çalışmalarında da “katılımcılık” planın en önemli özelliklerinden biri olmak durumundadır. Kalkınma ajanslarının temel işlevlerinden biri olan yerel aktörler arasındaki işbirliğini ve koordinasyonu sağlamak, bölge planı sürecinde nitelikli katılımı etkin kılmanın temel aracı olacaktır. Bu bölge planlama sürecinde özellikle sektörel odaklanma üzerinde hassasiyetle durulacak ve bölgeye özgü, uygulanabilir bir plan hazırlanacaktır’’dedi.
 
     Mevka Araştırma, Etüt ve Planlama birimi Moderatörlüğünde bu yılın şubat ayı içinde oluşturulan   ilçe stratejik gelişme komisyonları ilçe kaymakamları başkanlığında çalışmalarını tamamladığını belirten Akman ‘’Komisyon tarafından hazırlanan "ilçe stratejik gelişme raporları"nda ilçenin sorunlarının analizinin yanı sıra ilçenin mevcut durumu, ilçeyi diğer ilçelerden ayıran özellikler, ilçe vizyonu, ilçenin öne çıkan özellikleri, ilçenin rekabetçi olmak istediği sektörler/konular ve ilçeyi ilgilendiren ve etkileyebilecek kamu yatırımlarına da yer verildi. bugüne kadar her bir ilçede 6'şar toplantı yapıldı. yapılan bu toplantılarla ilçelerin vizyonları ortaya konurken "geniş halk katılımlı" yapılan toplantılarda "ilçe stratejik gelişme komisyonu" tarafından hazırlanan rapor ilçe halkı ile paylaşıldı’’ diye konuştu.
 
      Programda konuşma yapan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan “Ortaya koyacağımız vizyon bize bir şey sağlayacak. Hepimizin TR 52 olan Konya-Karaman bölgesi için umduklarımızı, düşündüklerimizi, arzularımızı hayata geçirebileceğimiz bir doküman hazırlamaya çalışacağız. Ve buradan da bir söz birliği, gönül birliği oluşturacağız. Geçmişte de şüphesiz stratejik çalışmalar yapılıyordu ve arkadaşlarımız kendi görev alanlarını tanımlıyordu. Ama bunu birilerine sipariş ettikleri için hayata geçirilmesi çok mümkün olmayan belgeler olarak kalıyordu. Ve onlar rafları süslüyordu. Şimdi bu belgeleri birlikte ürettiğimiz için içerisine kendi fikirlerimizi ve enerjimizi koyduğumuz için bunları kullanabileceğimizi düşünüyorum. Ama hala oluşturduğumuz stratejileri kullanmamız konusunda sorunlar yaşadığımızı da ifade etmemiz lazım.
 
Belki bundan sonra MEVKA ile yapacağımız toplantılarda strateji hazırlamanın ötesinde hazırlanmış bu strateji belgelerini hayata nasıl geçirilmesi gerektiği konusunda da çalışma yapmamız lazım. Çünkü şu an elimizde Konya için onlarca alanı düzenlemiş strateji belgeleri var. Ama onlardan pek azını fiile dönüştürebilmiş durumdayız. Ben bu çalışmaların hepimiz için ayrı ayrı planlı çalışmanın ne demek olduğuna katkı sağlamasını arzu ediyorum ve ayrıca da bundan sonraki zaman diliminde de bu çalışmalardan elde ettiğimiz sonuçları günlük hayatımıza mutlaka uygulamamız gerektiğini işaret ediyorum” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından Mevlana Kalkınma Ajansı Araştırma Etüd ve Planlama Birim Başkanı Nurten Elvan Köksoy Vizyon bilgilendirme sunusu gerçekleştirdi.
 
     Daha sonra katılımcılar 5 grup halinde vizyon alternatiflerini belirlemek i,çin grup çalışması yaptılar. Belirlenen vizyonlar arasında oylama yapıldı. Belirlenen alternatif vizyonlar için yapılacak oylama internet sitemiz üzerinden devam edecektir.
    Vizyon hakkındaki önerilerinizi vizyon@mevka.org.tr adresi üzerinden göndermenizi bekliyoruz. Gönderilen öneriler değerlendirilecektir.
 

Galeri