Haberler

10.KALKINMA PLANI İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

MENU
Okunma : 869 Tarih : 11 Ekim 2012
 

     2014-2018 yıllarını kapsayan 10. kalkınma planı istişare toplantısı Mevlana Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonu ile Konya Hilton Garden Inn otelde gerçekleştirildi.

     Toplantıya Konya Valisi Aydın Nezih Doğan,Karaman Valisi Murat Koca,Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Memiş Kütükçü,Konya il Genel Meclis Başkanı Ali Selvi,Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman,Sivi Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve Akademisyenler katıldı.

     Toplantının açılış konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman; 9. kalkınma planının kapsadığı dönemin (2007-2013) tamamlanmak üzere olduğunu 2012/14 sayılı başbakanlık genelgesi ile ülkemizin odaklanacağı dönüşüm alanlarını, hedef ve stratejilerini ortaya koyacak temel politika dokümanı olacak 10. kalkınma planının hazırlıklarına başlandığını belirtti. Kalkınma bakanlığı tarafından ajansımıza gönderilen resmi yazı ile onuncu kalkınma planının bölgedeki çalışmalarının koordinasyonu için Mevka görevlendirildiğine dikkat çeken Akman ‘’bu noktada, Konya ve Karaman tr52 Bölgesi’nde hizmet veren ajansımız da, onuncu kalkınma planı hazırlık çalışmalarının güçlü ve yaygın bir toplumsal ve kurumsal tabana oturtulması konusunda önemli rol üstlenmiştir. Mevlana Kalkınma Ajansı olarak kalkınma kurulu bünyesinde oluşturulan beş adet ihtisas komisyonunun altında aynı konuları kapsayan beş adet teknik komite oluşturulmuştur. Komitelerde kıymetli kalkınma kurulu üyelerinin temsil ettiği kurumlardan katılımcılar ile bölge üniversitelerinden değerli akademisyenler bulunmaktadır. Bugün gerçekleştireceğimiz bu teknik komiteler toplantısı ile onuncu kalkınma planında bulunması gereken Türkiye’nin kalkınmasına ilişkin temalar, öncelikler ve stratejiler tartışılacaktır’’dedi.

     Konya Valisi Aydın Nezih Doğan yaptığı konuşmasında iki hususun altının çizilmesi gerektiğini belirterek’’bunlardan bir tanesi Kalkınma ajanslarının Türkiye’ye yeni bir model sunmasıdır. İnsanların kendi fikir gücüne göre kaynak kullanabildiği bir modele doğru gidiyoruz. Kalkınma ajansları sayesinde yapılan projenin bir anlamı varsa buna kaynak verilen bir dünyaya doğru gidiliyor. İkinci önemli husus ise bugüne kadar hep merkezi yönetimin bizim için buyruklarıyla geleceğimizi kurguluyorduk. Bizim bir enerjimiz olduğuna kendi ayaklarımızın üzerinde durabileceğimize inanmıyorduk. Şimdi Kalkınma Ajansları sayesinde bu algılama değişiyor. Yeni Kalkınma Döneminde gücü daha anlamlı biçimde,merkezi idarenin kararlarına dahil etmeye çalışıyoruz’’diye konuştu.

     Toplantıda bir konuşma yapan Karaman Valisi Murat Koca Kalkınma Bakanlığı tarafından 2014-2018 kalkınma planı hazırlık çalışmalarının başladığını hatırlatarak ‘Ekonomideki zayıflık toplumsal ve siyasal sıkıntıları da beraberinde getirmektedir.Eğer çocuklarımıza daha güçlü bir ülke bırakmak istiyorsak bugün daha gayretli ve çalışkan olmak,geleceğimizi daha iyi planlamak zorundayız.Kalkınma planları bu açıdan büyük önem taşıyor.Mevlana Kalkınma Ajansı Kalkınma Bakanlığı tarafından başlatılan 2014-2018 yıllarını kapsayacak 10. Kalkınma Planı hazırlık çalışmalarını daha güçlü ve yaygın olarak toplumsal tabana ulaştırılması konusunda önemli bir rol üstlenmiştir.Bölgemizi her açıdan tanımak,kalkınmamızın eksenini iyi çizmek ,öncelik verilecek alanları iyi tespit etmek durumundayız’’şeklinde konuştu.

     Yapılan konuşmaların ardından Araştırma Etüt ve Planlama Birim Başkanı Yasemin Karadeniz Yılmaz toplantının içeri ve yöntemi hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

     Daha sonra Kalkınma Kurulu Üyeleri, Akademisyenler ve bölgedeki tüm paylar ile Mevlana Kalkınma Ajansı uzmanları moderatörlüğünde çalıştay düzenlenerek sonuçları program sonunda katılımcılar ile paylaşıldı.

Galeri