Haberler

TARIM ALET ve MAKİNELERİ İŞBİRLİĞİ ve KÜMELENME PANELİ

MENU
Okunma : 913 Tarih : 28 Haziran 2012

TARIM ALET ve MAKİNELERİ İŞBİRLİĞİ ve KÜMELENME PANELİ

Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası'nın ortaklaşa düzenlediği "Tarım Alet ve Makineleri İşbirliği ve Kümelenme Paneli" sektörün tüm paydaşlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Konya Sanayi Odası Toplantı salonunda yapılan panele KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mehmet Torlak, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ziya Burhaneddin Güvenç, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk,Konya Sanayi Odası Başkan Vekili Tahir Şahin,Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman ve Tarmakbir Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Tekbaş Katıldı.

 

Panelin açılış Konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman ‘’Mevlana Kalkınma Ajansı olarak yatırım destek ofisimiz kanalı ile sektörde kümelenme potansiyelinin nabzını tutmak için sektör içerisinden ürün portföyleri farklı firmalara saha ziyaretleri gerçekleştirildiğini söyledi. Bu ziyaretlerin daha önce gerçekleştirilen teorik çalışmaları doğrular nitelikte olduğunu belirten Akman ‘’Ziyaretler sonucunda sektöre ait ilk göze çarpan nokta sektörün ihracat potansiyelinin yüksek olduğuydu. Firmalarımız büyük çoğunlukla değişik ürün çeşitleriyle farklı ülkelere ihracat yapar durumdalar. Bu tablo Türkiye’nin 2023 vizyonunun konuşulduğu şu günlerde, hem ülke hem bölge hem de sektör adına gerçekten memnuniyet verici. Firmalarımız hem iç piyasa satışlarını hem de ihracatlarını arttırma noktasında da gayret içindeler. Bu amaçla çeşitli yurt içi ve yurt dışı fuarlara hem standlı hem standsız katılım sağlandığını belirtti. Yapılan ziyaretler sonucunda ortaya çıkan, sektörün önemli bir özelliğininde kendi bünyeleri içerisinde AR-GE faaliyetlerinde bulunmalarına dikkat çeken Akman bir çok firmanın proje hazırlama çalışmalarıyla da ilgilendiğini ve bu kapsamda Mevlana Kalkınma Ajansına proje sunduklarını aralarında desteklenmeye hak kazanmış projeler olduğunu belirtti.

 

Konya Sanayi Odası Başkan Vekili Tahir Şahin ‘’Birlikten kuvvet doğar’’diyen bir kültürün sanayicileri olarak kümelenmeyi, yani birlikte rekabet etmeyi konuşmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Konya Sanayi Odası olarak kümelenmeye çok önem verdiklerini belirten Şahin 4 yıldır otomotiv sektöründe,2 yıldır ayakkabı sektöründe 1 yıldır da döküm sektöründe kümelenme projeleri yürüttüklerini belirtti.

 

İş dünyası olarak sektör temsilcilerinin birlikte birlikte hareket etmesine büyük önem verdiklerini belirten Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ‘’Konya-Karaman Bölgesi2023 vizyonu çerçevesinde düzenlenen Tarım Alet ve Makineleri İşbirliği ve Kümelenme Panelinin sektörün birlik içerisinde gelecek hedeflerine yön vereceğine inancımızla toplantının sektörümüz adına hayırlı olmasını diliyorum.Sektör temsilcilerinin bir araya gelerek sektörün ekonomiye katkısını arttırma noktasında çalışmalarda bulunması büyük önem taşımaktadır’’ diye konuştu.

 

 

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhaneddin Güvenç’in kümelenme konusundaki tecrübelerini aktardığı konuşmasının ardından panele geçildi. Panelistlerin sunumlarını tamamlamasının ardından soru cevap kısmına geçilerek programın genel değerlendirilmesi yapıldı. Organizasyon katılımcılar onuruna verilen akşam yemeği ile sona erdi.

 

Panelde yapılan sunulara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Galeri