Haberler

ORTAK AKIL TOPLANTISI YAPILDI

MENU
Okunma : 837 Tarih : 10 Temmuz 2011
   Mevlana Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğini yaptığı, “Merkez İlçeler Ortak Akıl Toplantısı” yapıldı. 
 
      Konya Esnaf Sanatkar Odaları Birliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri Ahmet Akman, merkez ilçe kaymakamları, merkez ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri katıldı. Toplantı, saygı duruşunda bulunulması ve İstikal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
 
      Toplantının açılış konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman  Mevlana Kalkınma Ajansı’nın 2010-2013 TR52 (Konya-Karaman) bölge planını katılımcı bir yaklaşımla hazırlandığını, 2013 yılında süresi bitecek olan bölge planının yerine yeni  bölge planının hazırlanması için çalışmalar yaptıklarını ve aynı yaklaşımla katılımcılık anlayışının benimsendiği bir planlama sürecinin gerçekleştirileceğini belirtti.
 
      Bu çalışmalardan ilkinin ilçe düzeyinde yapılan çalışmalar olduğunu belirten Akman ‘’ Bölge planında ilçeler düzeyinde alınacak olan kararların, o ilçeyi tanıyan insanlar tarafından alınması ve yaşadıkları yerin geleceğini kendilerinin belirlemesi gerektiği düşünülmektedir. Böylece bölge planının başarısı ve uygulanabilirliği artacağı gibi ilçe düzeyinde kalkınma adına atılan her bir adım bölgemizin daha hızlı bir şekilde kalkınmasını ve güçlenmesi sağlanmış olacaktır. Bu noktadan hareketle her bir ilçe için "İlçe Stratejik Gelişme Raporu" hazırlanmasının faydalı olacağı düşünülmüştür. Bu raporlarla bölge planında ilçeler düzeyinde alınacak olan kararlar, o ilçeyi tanıyan insanlar tarafından alınmış ve yaşadıkları yerin geleceğini kendileri belirlemişlerdir. Böylece TR52 bölge planına etkin katılım sağlamış olacaklarını belirtti.
 
      İlçe Stratejik Gelişme Komisyonları çalışmaları hakkında bilgi veren Akman katılımcı bir yaklaşımla ilçenin en önemli stratejik sorunlarını belirlendikten sonra ilçenin gelecekte nerde olacağını tanımlayarak sorunlara çözüm üretildiğini ve sonrasında ise; bu süreçteki strateji ve faaliyetlerini belirlendiğini söyledi.
 
     Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, yaptığı konuşmada, “Biz kamu görevlileri kendimizi dizayn ederken merkezin bize vereceği talimatları ön planda tutarız. Kendi gücümüzü de ikinci plana atarız. Aslında bu yeni vizyon bize bizim gücümüzün merkezden gelecek talimatlar kadar değerli olduğunu çoğu zaman onlardan daha değerli olduğunu gösteriyor. Nitekim daha önceki 5 ve 7 yıllık kalkınma planlarında bu bölgeye ilişkin olarak bu detayda hiçbir işarete rast gelmiyoruz. Kaymakam arkadaşlarımız çok detay noktada bir takım öneriler getirecekler. İşte bu bizim kendi gücümüze inanmamızın bir sonucudur. Şüphesiz böyle bir gücün ortaya çıkarılmasında yol açıcı tavrı etkili olmuştur. Kalkınma ajansları da bu anlamda çok özel örgütlenmelerdir. Verilen destek için çok teşekkür ediyorum. Başlangıçta bu planın hazırlanmasında nasıl bir usul yürütülmesi gerektiğini şüphesiz tartıştık. Kaymakam arkadaşlarımıza da güvendiğimizi ifade ettik” diye konuştu.
 
      İlçe kaymakamları ilçelerinin sorunları, çözüm önerileri ve yapılması gereken çalışmaları detaylı bir sunumla katılımcılara anlattı.
 
      Karatay İlçesi Kaymakamı Mustafa Altıntaş Karatay İlçesinin vizyonunu Mevlana’yı Karatay’dan dünyaya taşıyan inanç ve kültür turizm merkezi olarak açıkladı.
 
       Meram İlçesi Kaymakamı İrfan Kenanoğlu Meram İlçesinin vizyonunu tarihine ve kültürüne sahip çıkan, üreterek büyüyen,kamu düzeni sağlanmış halkın huzur içinde yaşadığı bir ilçe olarak açıkladı.
 
       Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır ise Selçuklu ilçesinin vizyonunu insan mutluluğunu en üst düzeyde temin eden bir ilçe olarak açıkladı.
 
       Merkez İlçelerin stratejik gelişme taslak raporlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
 
       Raporlarla  ilgili görüş öeneri ve değerlendirmelerinizi pkb@mevka.org.tr adresine iletebilirsiniz.
 
      Toplantının sonunda katılımcılar değerlendirmelerde bulundular.

Galeri