Haberler

KUZEY REN VESTFALYA EYALETİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

MENU
Okunma : 851 Tarih : 22 Haziran 2012
Mevlana Kalkınma Ajansı Konya Yatırım Destek Ofisi, Konya Sanayi Odası ve Kuzey Ren - Vestfalya Eyaleti Kalkınma Ajansı ile ortak düzenlenen “Almanya Kuzey Ren - Vestfalya Eyaleti” tanıtım toplantısı yapıldı. KSO’da yapılan toplantıda Konyalı sanayicilere, Düsseldorf, Köln, Dortmund, Essen şehirleri ile tanınan Almanya'nın Kuzey Ren - Vestfalya Eyaletinde; Türk işadamları için sağlanan fırsatlar, şirket kurma ve bölge hakkında bilgiler verildi.
 
Toplantının açılış konuşmalarını yapan Kuzey Ren - Vestfalya Eyaleti Kalkınma Ajansı Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, Almanya’da 1,6 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bulunduğunu ve Alman vatandaşlığını almış olanlarla birlikte 2,5 milyon Türk’ün yaşadığını söyledi. Son 10 yılda Kuzey Ren - Vestfalya Eyaleti’nden Türkiye’ye 1 milyar euro yatırım yapıldığını bildiren Akkaya, Türkiye’den ise 30 milyon euro civarında Kuzey Ren - Vestfalya Eyaleti’ne yatırım yapıldığını belirtti.
 
Türkiye ile Almanya’nın Hukuk Sisteminde Farklılıklar Yok
 
Katılımcılara, Almanya’daki hukuk sistemi hakkında bilgi veren Av. Ersoy Sam, “Türkiye ile Almanya arasında hukuk sisteminde çok farklılıklar yok. Almanya ile Türkiye’nin yasaları paraleldir. Türkiye, Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde, AB ile paralel yasalar yapıyor. Türk işadamlarının Almanya’da hukuki açıdan zorluk çekmeyeceklerdir. Türk işadamları sadece bölgeye alışmakta zorlanırlar” şeklinde konuştu. Sam, Almanya’nın Almanya ekonomisine katkı sağlayacak, istihdamı sağlayacak ve Almanya’da üretimi olmayan alanlarda yatırım yapacak işadamlarına oturma iznini de verdiğini belirtti.
 
‘Büyümek isteyen dışa açılmalıdır’
 
Toplantıda Kuzey Ren Vestfalya'da ‘Şirketleşmenin Vergisel Çerçevesi’ hakkında sunum yapan Yeminli Mali Müşavir Cevdet Koçaş ise, şirketlerin rakiplerinin kendi bulunduğu ildeki ve ülkesindeki firmalar değil, dünyadaki bütün firmalar olduğunu ifade ederek, ‘büyümek isteyen firmalar dışa açılmalıdır’ dedi. 
 
Firmaların ulusal piyasaya sağlıklı açılmaları için tavsiyelerde bulanan Koçaş, “Firmalar yatırım yapmadan önce mutlaka iyi bir piyasa araştırması yapmalıdırlar. Hammaddeye uygunluğu araştırmaları gerekiyor. Yatırım yapacakları ülkenin mali olanakları incelenmelidir. Ülkelerin sunduğu imkânlar varsa bunlar değerlendirilmelidir. Ülkede teşvik sistemi varsa bundan yararlanma yolları aranmalı. Teknik olanaklar araştırılması gerekir. Son olarak da hukuksal açından araştırma yapılarak yatırım yapmaya karar verilmelidir. Firmalar bunları yapmadan kesinlikle dışa sağlıklı açılamaz” ifadelerini kullandı.
 
“Önemli olan ilk yatırımdır”
 
Toplantıya katılan Kuzey Ren Vestfalya Eyaletine yatırım yapan Türk İşadamı Beliğ Ünlüer de, Türk firmalarının korkusuzca dışa açılmaları gerektiğini söyledi. Yurtdışına yatırım yapıldıktan sonra gerisinin kolay geleceğini savunan Ünlüer, “Gözümüzü açıp korkusuzca kendi kapasitemizi kullanmamız gerekiyor. Önemli olan ilk yatırımdır. İlk yatırımdan sonrası kolay geliyor” şeklinde konuştu.