Haberler

MEVKA 8. KALKINMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

MENU
Okunma : 1,0b Tarih : 31 Mayıs 2012

Mevlana Kalkınma Kurulunun 8. Olağan toplantısı gerçekleştirildi.

31 Mayıs 2012 Perşembe günü saat 14.00'de Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Mevka Yönetim Kurulunun  Dönem Başkanı Karaman Valisi Sn. Süleyman KAHRAMAN, Konya Valisi Sn. Aydın Nezih DOĞAN, Karaman Belediye Başkanı Dr. Kamil UĞURLU, Mevlana Kalkınma Kurulu Başkanı sn.Aslan KORKMAZ, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri GÖKMEN, Vali Yardımcısı Vekili Erkan İsa ERAT, Mevka Genel Sekreteri Dr. Ahmet AKMAN, Lojistik Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ, Mevlana Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu üyeleri, Daire Müdürleri ile Sanayiciler ve İşadamları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan toplantıda söz alan Mevka Genel Sekreteri Ahmet AKMAN; “ Sürdürülebilir bölgesel gelişmenin belki de en önemli ayağı Konya-Karaman için alacağımız stratejik kararlar noktasında katılımcı bir çerçevede uzlaşma sağlamaktır. Bu sağlanabildiği takdirde bölgede tüm paydaşların katkısıyla elimizdeki sınırlı kaynakları en rasyonel şekilde kullanabileceğimize inanıyoruz. Bunun konuşulabileceği tartışılabileceği en önemli platformlar da kalkınma kurullarıdır. Bu platformlarda çeşitli tematik alanlarda ajansımız tarafından yapılan çalışmaları kalkınma kuruluna sunumunu önemsiyoruz. Bu çerçevede bugün bölgemizin Konya- Karaman bölgesinin lojistik ön hazırlık raporu bu alanda temayül etmiş bir hocamız olan Lojistik Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ hocamız tarafından sunulacaktır. ”dedi.

Konya Valisi Sn. Aydın Nezih DOĞAN ise konuşmasında; “ Kalkınma kurulu ile ilgili olarak söylenebilecek en önemli söz bir bölgenin bütün aktörlerini, devleti, özel sektörü, STK’ları ve üniversite gibi bütün aktörlerini ekonomik odaklı düşünmeyi zorlayan bir ortamdır. Bizim ihtiyaç duyduğumuz şey böyle bir bakış açısı olmalı. Hepimizin kendisine ait özel çalışma alanları var. Bu özel çalışma alanlarında da kendi kollarımıza odaklanıyoruz. Ancak ihmal etmememiz gereken temel husus, birlikte ortaya çıkaracağımız sinerjinin bulunduğumuz bölgeye ne çeşit bir katkı sağlayacağıdır. Bu nedenle, bu toplantılar önemli toplantılardır. Kalkınma kurulundan beklentimiz bu dönem boyunca daha etkin bir kalkınma kurulu katkısı ve bölgemizin rekabetçi olduğu diğer bölgelere göre avantaj sağlayacak hususlarda bizim arkamızda durulmasıdır. Bugün böyle bir konuyu inceleyeceğiz hep beraber. Bölgemizin kalkınması açısından lojistik sektörünün ne denli önemli olduğunu birazdan hocamızdan dinleyeceğiz.

Bir insanın bir konudaki düşünceleri elbette ki değerlidir. Ancak ortak aklın ürettikleri ondan daha değerlidir. Burası ortak bir akıl platformudur. Bilgilerinizi ve düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşın’’ dedi.

Karaman Valisi Sn. Süleyman KAHRAMAN ise konuşmasında; “ Karaman ve Konya gerçekten bölgenin önemli iki İlidir. Sayın Valimizin de bahsettiği gibi bizim Konya ve Karaman için el ele vermemiz gerekiyor. Bu birliktelik çok daha önceden sağlanabilmiş olsaydı, yaşanan bazı olumsuzlukların yaşanmayabileceği inancını taşıyoruz. Biliyorsunuz ki geçtiğimiz hafta içerisinde bir ortak akıl toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantıda Karaman tarımını ve hayvancılığını masaya yatırdık. Bu toplantı da ortak akıl yürüterek sorunlara çözüm bulmaya çalıştık. Bugünde burada bir ortak akıl toplantısı gerçekleştiriyoruz. Mevlana Kalkınma Ajansı olmasaydı Konya ve Karaman’daki değerli yöneticilerimizi bir araya getirip ortak akıl yürütemezdik. İnşallah bu çalışmalarımızdan da çok güzel neticeler doğacaktır.

İnşallah bu birlikteliğimiz ve beraberliğimiz devam edecek. El birliği ile Karaman ve Konya’ya ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. Çünkü Karaman ve Konya kardeş illerimizdir. Bugün gerçekleştirdiğimiz toplantının hayırlara vesile olmasını diliyor bu toplantının yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”  dedi.

Konuşmaların ardından gündemdeki maddelerin görüşülmesine geçildi. Toplantıda bir önceki toplantıda alınan kararlar, 2011 yılı Ajans faaliyet raporu ve 2011 yılı iç denetim raporunun okunmasının ardından Lojistik Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ,  Konya-Karaman Bölgesi Lojistik Strateji Planı Ön hazırlık Raporu’nun sunumunu yaptı.

Son olarak Kurul Başkanı Sayın Aslan KORKMAZ tarafından 5449 Sayılı Kanunun 9/b maddesi uyarınca bölgenin sorunlarına ve çözüm önerilerine, tanıtımına, potansiyeline ve önceliklerine yönelik olarak Yönetim Kurulu’na sunulacak tavsiyeler konusunda üyelere söz hakkı tanınmıştır.


Toplantı kokteyl  ile sona erdi.

 

Galeri