Haberler

MEVKA DAN YÖRESEL ÜRÜNLER VE COĞRAFİ İŞARETLER PANELİ

MENU
Okunma : 1,2b Tarih : 04 Mayıs 2016
Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası İşbirliği ve Yöresel Ürünler Ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı YÜCİTA’nın katkılarıyla Coğrafi İşaretler Türkiye Uygulamaları ve Konya Deneyimi Konulu panel gerçekleştirdi.
 
Konya Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. YavuzTekelioğlu’nun yaptığı panelin konuşmacıları ise Türk Patent Enstitüsü Marka Uzmanı Neşe İloğlu, METRO Toptancı Market Satın Alma Grup Müdürü Ayşin Işıkgece ve Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Mustafa Kan oldu.
 
Panelin açılış konuşmasını yapan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, “Konya, tarih boyunca büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış, tarihi derinliğe ve kadim bir medeniyete sahip bir ilimizdir. Konya bu özelliği ve kendine özgü iklimi ve bereketli arazilerinde yetişen ürünleri ile çok sayıda özgün, yerel ve kendine has ürünleri de bünyesinde barındırmaktadır.Bu ürünlerden Konya Düğün Pilavı, Kadınhanı Tahinli Pidesi ve Akşehir Kirazı’nın coğrafi işaret olarak tescili yapılırken, Konya Etli Ekmeği, Konya Gök Peyniri, Konya Peynir Şekeri, Akşehir Peynir Baklavası, Akşehir Hersesi, Ereğli Beyaz Kirazı, Ereğli Siyah Havucu, Karapınar Kavurgası gibi birçok ürünün de tescil sürecinde olması bizim için büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Konya, bunların yanı sıra Bozkır Tahini, Bamya Çorbası, Fırın Kebabı, Topalağı, Zerdesi, Höşmerimi, Çavuş Çileği, Beyşehir Tarhanası ve daha pek çok kültürel zenginliği ile ülkemizin bu açıdan en önde gelen illerinden biridir. Ajansımızın kuruluş amaçlarından olan yerel ve sürdürülebilir kalkınma için, coğrafi işaretleri tescil edilmiş ürünlerin varlığı önemli bir araçtır. Ürünlerin gelenekselliğini korumada, ürünlerin pazara yüksek değerde ulaşmasında coğrafi işaretler önemli bir değer zinciri aracı olarak görülmektedir. Teorik olarak bakıldığında coğrafi işaretler, üretici açısından yüksek kaliteli ürün üretmenin getirdiği fiyat avantajını, tüketici açısından ise kalite garantisini ifade etmektedir. Mevlana Kalkınma Ajansı olarak, gerçekleştirilen bu panelin coğrafi işaretlerin, asli işlevlerinin yanı sıra kırsal kalkınmayı ve yerel üretimi desteklemek, kırsal istihdam oluşturmak gibi önemli işlevlerinin de olduğu konusunda kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün bilgi düzeyinin artırılmasına, Konya’ya özgü coğrafi ürünlerin tespiti ve coğrafi işaretlerin tescil süreci ile kamuoyu oluşturulması ve bu konuda yerel ortaklar arasında işbirliği oluşturulmasına vesile olması en büyük arzumuzdur” şeklinde konuştu.
 
Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Deresoy da yaptığı açılış konuşmasında, “Ülkemizde 2500 adet coğrafi ürün tescili alabilecek ürün mevcut ancak bunlardan sadece 189’u tescil almış durumda. Konya’da yapılan araştırmalara göre ise 40 ürün tescil alabilecek durumdayken bunlardan sadece 3 ürün tescil almış, 8 ürün de tescil aşamasındadır. Konya Ticaret Odası olarak bizler de Konya Mevlana Şekeri’nin tescil edilmesi için uzun zamandır çalışma yürütüyoruz. Şehir olarak yöresel ürünlerimize ve değerlerimize sahip çıkmak zorundayız. Bu panelin coğrafi işaretler konusundaki farkındalığı artırmasını temenni ediyoruz” dedi.
 
Coğrafi işaretler konusunda yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. YavuzTekelioğlu ise, “YÜCİTA olarak, yöresel ürünlerimizin gerek ulusal ve gerekse de uluslararası alanda hak ettiği değeri görmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Coğrafi işaret tescili alan 189 ürün mevcut, bu rakam her alanda zengin yöresel ürünlere ve değerlere sahip ülkemiz için oldukça düşüktür. Bu sayının artması için farkındalık oluşması gerekmektedir. Ülkemizin coğrafi işaret noktasında Avrupa Birliği’nden aldığı tescil sayısı Gaziantep Baklavası ve Aydın İnciri olmak üzere 2 adettir. Aydın Kestanesi, Afyon Sucuğu, Afyon Pastırması, İnegöl Köfte ve Malatya Kayısısı olmak üzere 5 başvuru ise bekleme aşamasındadır. Bu sayı oldukça yetersiz, başvuruların ve tescili alınmış ürün sayısının artırılması için hem devletimize hem de sivil toplum kuruluşlarımıza önemli görevler düşmektedir. Nisan ayında TBMM’ye gelen coğrafi işaretli ürünler ve bu ürünlerle ilgili koruma, denetleme ve tescil başvuruları süreçleri ile ilgili ayrıntıların yer aldığı Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı’nın yasalaşması bu alandaki boşluğu çok büyük ölçüde dolduracak bir gelişmedir. Beklentimiz bu yasa tasarısının bir an önce meclisten geçerek yasalaşmasıdır” ifadelerine yer verdi.
 
Açılış konuşmalarının ardından panelistler yaptıkları sunumlar eşliğinde katılımcılara Konya’ya ait birçok yöresel ürünün tescil süreci, coğrafi işaretlemeler Türkiye uygulamaları, yasal düzenlemeler, Konya’nın potansiyel ürünleri, uygulama örnekleri, eylem planları gibi konularda bilgiler verdi.
04.05.2016


 

Galeri