Haberler

GÜNEY KORE İNCELEME GEZİSİ

MENU
Okunma : 1,7b Tarih : 05 Subat 2012
Mevlana Kalkınma Ajansı olarak Yönetim Kurulumuz üyelerinden Dönem Başkanı Karaman Valisi Sayın Süleyman Kahraman, Başkan Vekili Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Karaman Belediye Başkanı Sayın Kamil Uğurlu, Konya İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Ali Selvi, Ajansımız Genel Sekreteri Sayın Ahmet Akman ve ajans çalışanlarımızın yanı sıra THY Konya Bölgesi temsilcisi Ahmet Potsallı'nın da aralarında bulunduğu bir heyet ile 28 Ocak - 04 Şubat 2012 tarihleri arasında Güney Kore'ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.
 
Seul başta olmak üzere Daejeon, Incheon, Ulsan ve Pusan şehirlerinde çeşitli teknik gezileri yanı sıra görüş alışverişinde bulunulduğu temasların sağlandığı çalışma ziyareti detayları şu şekildedir:
 
28 Ocak 2012 Cumartesi günü Türk Havayolları'nın İstanbul-Seul uçuşu ile başlayan çalışma ziyaretinde ilk resmi görüşme Güney Kore Büyükelçimiz Sayın Naci Sarıbaş'ı ziyaretle başladı. Yaklaşık 7 aydır bu ülkede görev yapan Büyükelçimiz heyetimizi büyük bir samimiyet ve ilgiyle karşıladı. Güney Kore'nin ekonomik ve sosyal yapısı ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu. Programda yer alan ziyaretler ile ilgili bilgi veren Büyükelçimiz, bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı ziyaretin gerçekleştirileceğini ifade etti.
 
KOTRA (Kore Ticaret Yatırım Promosyon Ajansı)
 
Burada yapılan görüşmelerin ardından heyet, Seul'de bulunan ve Ülkemizde faaliyet gösteren Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile benzer işlevi yürüten ve kısa adı KOTRA olan Kore Ticaret Yatırım Promosyon Ajansı'nı ziyaret etti. Burada Orta Asya, Afrika ve CIS Takımı Denizaşırı Araştırma Departmanı Direktörü Jung Young Hwa ve Denizaşırı Pazar Araştırma Departmanı Genel Direktörü Ja Chun Yoon ile görüşüldü.
Gerek ülkemizle ilgili gerekse de bölgemizle ilgili güncel bilgi ve belgeler KOTRA'ya sunulması yönünde görüş alışverişinde bulunuldu. OIS isimli Koreli yatırımcılara yönelik hazırlanan bilgi bankasında MEVKA'ya da yer verilmesine ilişkin görüş birliğine varıldı.
 
Basın Toplantısı
Seul Plaza Hotel'de turizm ile ilgili olarak tur operatörlerinin ve basın mensuplarının katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Bu basın toplantısında ilgili katılımcılara Konya ve Karaman illerimizle ilgili mevcut durum ve potansiyeller hakkında bilgilerin yanı sıra özellikle de turizm konusunda bilgiler paylaşıldı. Bu ziyaretin somut bir neticesi olarak Nisan ayında Türk Havayolları'nın sponsorluğunda ve Ajansımız öncülüğünde Koreli tur operatörleri bölgemize davet edildi ve bu davete olumlu cevap alındı.
 
KOICA (Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı)
Basın toplantısının ardından Ülkemizdeki TİKA'ya benzer faaliyetler gerçekleştiren ve kısa adı KOICA olan Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı ziyareti gerçekleştirildi. Politika Planlama Departmanı Direktörü Jaeyun Chang ile görüşüldü.KOICA ile gelecekte Türkiye ile ilgili yapılabilecek işbirlikleri konusunda da karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
 
KITA (Kore Uluslararası Ticaret Birliği)
KOICA ziyaretinin ardından kısa adı KITA olan Kore Uluslararası Ticaret Birliği ziyaretine geçildi. Burada Ticaret Teşvik Dairesi Direktörü Kim Chee-joong, Uluslararası İlişkiler Direktörü Sung Kwang-hyun, Uluslararası İlişkiler Bölümü Genel Müdürü Park Chun-il ile görüşüldü.
 
ETRI (Elektronik ve Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü)
 
Gezi kapsamında, kısa adı ETRI olan Elektronik ve Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü'ne bir ziyaret gerçekleştirilerek kurumun teknolojik alanda geliştirdiği ürün ve yenilikler hakkında bilgi alındı.
 
KARI (Kore Uzay Araştırma Enstitüsü)
 
ETRI ziyaretinin ardından yine Daejeon'da yer alan ve Kore'nin NASA'sı diyebileceğimiz KARI isimli Kore Uzay Araştırma Enstitüsü ziyaretine geçildi. Burada Uluslararası İlişkiler Direktörü Joon Lee ile görüşüldü.
Burada kurum ile ilgili tanıtım filminin ardından uydu izleme merkezi ve uydu üretiminin gerçekleştirildiği tesisler gezildi.
 
POSCO Power Enerji Firması
 
Ziyaret kapsamında Incheon şehrinde, enerji, demir-çelik, mühendislik ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren POSCO Power isimli firma yetkilileri ile görüşme gerçekleştirildi. Burada Teknoloji Geliştirme Grup Lideri Sang-Bin Lee ile görüşüldü.
Kısa bir tanıtım filminin ardından soru-cevap formatında şirketin çalışmaları hakkında bilgi alındı. Yetkililere, Konya ve Karaman Bölgesi'nin yenilenebilir enerji konusunda ve özellikle de solar enerji noktasındaki potansiyeli ile ilgili detaylı bilgiler paylaşıldı. Bölgemiz mevcut durumu ve potansiyelleri hakkında dokümanlar takdim edildi. Ayrıca, bölgemize yatırım noktasında davette bulunuldu.
 
Global Kore İlköğretim Okulu
 
Incheon'da bölgede yer alan Global Kore İlköğretim Okulu'na da bir ziyaret düzenlendi. Burada okul müdür yardımcısı ve diğer öğretmenlerden eğitim sistemi ve eğitim politikası ile ilgili bilgiler alındı. çeşitli sınıf ve salonlar gezilerek okulun fiziki durumu ile de ilgili olarak gözlemler yapıldı.
 
IFEZ (Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi)
 
Ziyaret kapsamında bir diğer durak Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi idi. Ekonomi Bakan Sayın Zafer Çağlayan’ın özellikle üzerinde durduğu ve örnek bir model olarak ele alınan bir bölge olan Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi’nde Komisyoner Jong-Cheol Lee ve yetkililerle görüşüldü.
 
Compact Smart City
 
Bu görüşmenin ardından serbest bölgede yer alan Compact Smart City'ye geçildi.
Buradaki mevcut oluşumla ilgili konuları ele alan sunumların gerçekleştirildiği görüşmede, şehrin bölümlerinden Songdo ve Yeongjeong isimli bölgelerinde denizden dolgu yapılarak kazanılmış alanlar üzerine inşa edildiği bilgisi alındı.
 
POSCO Mühendislik ve İnşaat Firması
 
Compact Smart City içerisinde yer alan ve buradaki birçok inşaat işlerini yürüten POSCO Mühendislik ve İnşaat firması ziyaret edilerek çalışmaları hakkında bilgi alındı.
 
İstanbul Kültür Merkezi
 
Seul’de kurulu bulunan İstanbul Kültür Merkezi ziyaret edilerek çalışmalar ve faaliyetler hakkında başta Genel Müdür Hüseyin Yiğit olmak üzere yetkililerden bilgi alındı. Türk Kültürünü Korelilere anlatmak misyonunu üstlenen bu merkezde aynı zamanda Türkçe dersler verildiği de öğrenildi.
 
Rainbow Türk Okulu
 
İstanbul Kültür Merkezi'nden sonra Merkez yetkilileri ve Rainbow Türk Okulu temsilcileri ile yenilen akşam yemeğinin ardından yine Seul'de yer alan ve bir Türk okulu olan Rainbow İlköğretim Okulu ziyaret edildi. Başta Kurucu Başkan Eşref Sağlam ve yetkililerden, 28 farklı ülkeden 260 öğrencinin öğrenim gördüğü okulla ilgili bilgiler alındı.
 
Hyundai- Ulsan Fabrikası
 
Merkezi Ulsan'da yer alan Hyundai Otomotiv Fabrikası ziyaret edildi.
1967'de kurulan ve otomotiv üretiminde dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden biri olan Hyundai Motor Company'nin dünyanın kompleks halindeki en büyük otomotiv üretim tesisi olan ve yılda 1.5 milyon adetlik üretim kapasitesine sahip Ulsan fabrikası ziyareti, şirketin tanıtım sunusu ile başladı.
Ardından Hyundai'nin çeşitli modellerinin üretildiği fabrikası ziyaret edildi. Ayrıca, burada Hyundai'ye ait olan sevkiyatların gerçekleştirildiği liman gösterildi.
 
BM Anıtsal Mezarlığı
 
MEVKA Heyeti, Busan kentinde yer alan BM Anıtsal Mezarlığını da ziyaret etti.
 Güney Kore'nin Pusan kentinde bulunan ve Birleşmiş Milletler tarafından yaptırılmış olan şehitlik, Kore Savaşı'nda hayatını kaybetmiş BM Çokuluslu Gücü'nün askerleri için yaptırılmıştır. Şehitlik içerisinde Türk askerlerinin yattığı kısma "Pusan Türk Şehitliği" adı verilmiştir. 14,4 hektarlık bir alanda kurulu olan Kore Savaşı Mezarlığı 18 Ocak1951'de inşa edilmiş ve Kore Savaşı Mezarlığı'nda 462 Türk şehit yatmaktadır.
 
Busan Ekspres Konteynır Terminali
 
Türk Şehitliği ziyareti ardından Busan Eksper Konteynır Terminaline geçildi.
Temeli 1985'te atılan ve 1990'da Busan Doğu Konteynır Terminal Ltd.Şti. adı ile faaliyetine başlayan terminal 1996'da Shinsundae terminali şeklinde ve 2009 yılında ise Kore Busan Konteynır Terminali adıyla hizmetine devam eden ve şu anda 5. iskele de devreye girmiş olup devreye sokulan otomatik transfer vinci ile işlemlerinin yürütüldüğü limanda öncelikle yönetim binasında Başkan Ki-Tae Roh ve ilgili yetkilerle görüşüldü. Busan limanından yeni faaliyete geçen diğer limana hareket edildi. Burada önce antrepoların yer aldığı lojistik merkezi ziyaret edildi. Ardından, liman kontrol merkezi ve yükleme yeri incelendi.
 
Seul Belediyesi
 
İnceleme gezisi kapsamında Seul Belediye binası da ziyaret edildi. Güney Kore’nin 10 milyonun üzerinde nüfusu ile başkenti ve Dünyanın ikinci büyük metropolitan alanı olan Seul Belediye Başkanlığı'ndan, Başkan 1. Yardımcısı Kim Sang Bum ile görüşüldü. Görüşme heyetimizin belediye hizmetleri ile ilgili konularda çeşitli sorularına cevap şeklinde devam etti.
 
KDI (Kore Kalkınma Enstitüsü)
 
Seul Belediyesine yapılan ziyaretin ardından sürdürülebilir gelişmeyi hızlandırmak amacıyla kapsamlı orta uzun vadeli politikaları uygulamaya çabalamakta aynı zamanda mikro ekonomik araştırmalarda, inovasyonda ve piyasa yapısının geliştirilmesinde kabiliyetlerini artırmak olan KDI - Kore Kalkınma Enstitüsü ziyareti gerçekleştirildi. Burada Uluslararası İlişkiler Departmanı Genel Müdürü Dr. Moon Joong ile görüşülerek KDI çalışmaları hakkında bilgi alındı. Daha sonra heyetimiz KDI Başkanı Oh-Seok Hyun ile de kısa bir görüşme gerçekleştirdi.
 
KOTUBA (Kore Türk İşadamları Derneği)
 
Çalışma ziyaretinin son bölümünde KOTUBA-Kore Türk İşadamları Derneği ziyareti yer aldı. Gıda, market, restoran, mobilya, maden, enerji, otomotiv ve birçok farklı alanda faaliyet gösteren Türk işadamları ile bir araya gelindi. Burada KOTUBA Başkanı Hakan Baltalı'nın sunumu ile başlayan toplantı heyetlerin tanışması ve karşılıklı görüş alışverişi ile devam etti. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı temsilcisi Veyis Toprak'ın da katıldığı toplantıda Güney Kore ile ilgili olarak sağlanabilecek ve bölgemiz adına gerçekleştirilebilecek çalışmalar konusunda görüş alışverişi yapıldı.

Galeri