Haberler

MEVKA, KGRT’DE İZLEYİCİLERLE BULUŞTU

MENU
Okunma : 931 Tarih : 29 Ekim 2011

 

Ajans Uzmanlarından Fatih Yalçın Karaman’da yayın yapan KGRT televizyonunda, Türkiye'de kalkınma ajanslarının kuruluşu, yaptığı destekler, işletme ve kurumlarla ilişkisi ve bölgesel kalkınmadaki rolü konulu canlı olarak yayınlanan televizyon programına katıldı.
 
                Programda, Yerel basının, yerel kalkınmada en önemli paydaşlardan biri olduğunu ifade eden Yalçın, program vesilesi ile MEVKA Yönetim Kurulu, Kalkınma Kurulu ve Genel Sekreterliğinin selamlarını Karamanlılarla paylaştı. Ülkeler arasında ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal etkileşimin gelişmesi ve birbirlerine olan bağımlılığın artması, iletişim teknolojileri ve ulaştırma alanlarındaki yaşanan gelişmelerin uluslararası kaynak ve finans hareketliliğini hızlandırmakta olduğunu belirten Yalçın; “Bu duruma ayak uydurmak isteyen ülkelerin, işbirliği kabiliyeti ile rekabet yeteneklerini güçlendirerek ortaya çıkacak tehditlere tedbir almak ve fırsatlardan yararlanmaları gerekiyor. Bu çerçevede, Kalkınma Ajanslarının başta yerel potansiyelin harekete geçirilmesi ve işbirliğinin sağlanması noktasında çok önemli görevler ifa ediyor.”  diye konuştu.
 
                Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023’de 25 Bin Dolar kişi başına gelir, 500 Milyar Dolar İhracaat  ve Dünyanın ilk on büyük ekonomisine sahip olmak hedefine de değinen Yalçın, Konya ve Karaman olarak, bu hedef doğrultusunda, birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesinin önemli olduğunu ifade etti.
 
                Mevlana Kalkınma Ajansının, 2009 yılında başladığı çalışmalarında, 'ulusal kalkınmanın yerel öncüsü” parolasıyla yola çıktığını belirten Yalçın; “Bölgemizde, kaynaklarını etkin ve çevreye duyarlı kullanan, sosyo-kültürel yapısı güçlü, rekabetçilik temelinde sürekli gelişen lider bir bölge olmak” vizyonuyla hareket ederek, düzenlediğimiz toplantılar, çalıştaylar, yayınladığımız teklif çağrıları ve bölge planımız ile bölgede ciddi bir hareketlilik getirdik.” dedi.
 
Ajansın bu sürede gösterdiği performansla en başarılı kalkınma ajansları arasındaki yerini aldığını vurgulayan Yalçın; şöyle devam etti: “Kuruluş yılı olan 2009 yılında kırsal kalkınma, küçük ölçekli altyapı mali destek programları yürütmek suretiyle 58 projeye ve 2010 yılında ise sosyal kalkınma ve iktisadi kalkınma mali destek programları yürütmek suretiyle 155 projeye,   teknik destek programı vasıtasıyla 122 projeye, 2011 yılında doğrudan faaliyet desteği ile 6 faaliyete ve genel toplamda 341 projeye 31 milyon TL'yi aşkın destek sağladık. Bu destekler başta olmak üzere, düzenlenen çalıştaylar, seminerler, eğitim çalışmaları ve diğer organizasyonlar vasıtasıyla, kamu kesimi, özel sektör ve STK'lar arasında değişik iletişim kanalları açılmış, yüzlerce proje ortaklığı ile bölgemiz için işbirliği ve beraber çalışma iradesi sergilenmiş, bu suretle de yerel potansiyel harekete geçirilmesinde ciddi bir ivme yakalanmıştır. Bu çalışmalarımızı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılık ve titizlik ile sürdüreceğiz.”dedi.
 
2011 yılı mali destek programlarına da değinen Yalçın, Kırsal Kalkınma ve İktisadi İşletmelerde Rekabetçiliğin Geliştirilmesine Yönelik Mali Destek Programlarına Proje Tekliflerinin sürdüğünü ve bu programlara proje teklif edebilmek için belirlenen son başvuru tarihinin İktisadi İşletmelerde Rekabetçiliğin Geliştirilmesine Yönelik Mali Destek Programı için 3 Kasım 2011 saat:17:00 ve Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı için 4 Kasım 2011 saat :17:00 olarak belirlendiğini söyledi.