Haberler

“2023 İHRACAT STRATEJİSİ BELGESİ TANITIMI VE KONYA” KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MENU
Okunma : 978 Tarih : 02 Mayıs 2010
 
Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen “2023 İhracat Stratejisi Belgesi Tanıtımı ve Konya” konulu konferansta konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Konya'nın ihracattaki durumu ve gelecek vizyonu hakkında bilgi verdi.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından “2023 İhracat Stratejisi Belgesi Tanıtımı ve Konya” konulu konferans düzenlendi. Konya Ticaret Odası Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Arslan Korkmaz, Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, oda başkanları, kamu kurumların yetkilileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
 
Programda konuşan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, “Türkiye'nin toplam üretimde Konya'nın bugünkü payı 2,4. Biz bu paydan memnun değiliz. Biz bu payı 2023'te 3'e taşımamız lazım. Bunu gerçekleştirmek için elimizde bir takım enstrümanlar var. Bu enstrümanlar bugün yapmakta olduğumuz bütün ekonomik faaliyetleri daha iyi standartlarda yapmayı sağlamakla başlıyor. Ama bugün hiç yapmakta olmadığımız bazı ekonomik faaliyetlere de mutlaka başlamak zorunda olduğumuzu hissediyoruz. Söz gelimi Konya enerji sektöründe hiç yok. Ama Konya şunu da biliyor. Türkiye'de enerji arz açığı olan 3 bölgeden bir tanesi Konya. Burada hem kendi ihtiyacımız olan enerjiyi üretelim, hem de milli geliri hiç bugüne kadar gündemimizde olmayan bir konuyla destekleyelim istiyoruz" dedi.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman ise, Konya’nın tarım ve sanayi kenti olduğunu vurguladı ve kentin kalkınmasında ihracatın çok önemli olduğuna dikkat çekti. Ahmet Akman, 1 milyar dolara yaklaşan ihracat oranını arttırmak için çaba sarfedilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı ve MÜSİAD Konya Şube Başkanı Arslan Korkmaz de Konya’nın ihracat rakamlarının Türkiye ortalamasının altında olduğunu belirterek, 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık hedefe ulaşılabilmesi için Konya olarak 10 milyar dolarlık ihracat seviyesini yakalamak gerektiğini söyledi.
 
Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli ise "Konya'nın en büyük sorunlarından bir tanesi ihracatta diğer sınır illeriyle, liman illeriyle olsun rekabet edemeyişimizden kaynaklanıyor" dedi.
 
Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de 2023 yılında dünyadaki en büyük ilk 10 arasına girmek istediklerini belirterek, “2053 yılında belki de dünyadaki ilk 5 arasında hedef ortaya koymak zorundayız. Hep hedefleri yüksek koymak ve bu hedefleri ulaşmak için de çalışmak zorunda olan bir ülkeyiz. Bu çalışmayı yaparken önümüzde bazı sıkıntılar ve yapısal problemler var. Hedeflere ulaşmak için de bu yapısal problemleri çözmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2023 İhracat Stratejisi Belgesi Tanıtımı ve Konya'nın İhracattaki Durumu ve Gelecek Vizyonu hakkında bilgi verdi.
 
Proje hazırlanırken değişimi gerçekleştirmek, geleceği tasarlamak vizyonuyla yola çıktıklarını belirten Büyükekşi, bu çalışmayı ilk olarak 30 Aralık tarihinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda sunduklarını hatırlattı. Büyükekşi, "TİM olarak ortaya 4 tane iyi ortaya koyduk. Bunlardan bir tanesi isabet 500 milyar dolar, istikbal 2023, istikamet tüm dünya, ilelebet ihracattır” dedi.
 
2008 yılında küresel krizden önce 132 milyar dolar ihracatla cumhuriyet tarihinde rekor kırdıklarının altını çizen Büyükekşi, "İhracatta 500 milyar dolara ulaşabilmek için geçmişe bakma gereği duyduk. Geçmişe bakarken 10 yıl öncesini ele alıyoruz. 10 yıl önce ihracatın yaklaşık 28 milyar dolar olduğu, 2008 yılına gelindiğinde 32 milyar dolarla yıllık ortalama ihracatımızı yüzde 21 arttırmışız. Dünya ticaretinden 10 yıl önce aldığımız payı binde 5'ten binde 8'e çıkardık. Yani dünya ticaretinden aldığımız payı da yüzde 50 arttırmış durumdayız" diye konuştu.
 
Büyükekşi, "Konya'nın 10 yıl önce ihracatı 87 milyon dolardı. Türkiye'nin ihracatı 10 yıl önce 27,7 milyar dolar. 2010'a geldiğimizde Konya'da son 10 yıla baktığımızda 2000 yılında Konya'nın ihracatı 87 milyon dolar. Konya'nın Türkiye ihracatından aldığı pay bin de 31, 2010 yılına geldiğimizde 979 milyon dolar. Türkiye'nin ihracatı yüzde 310 artarken Konya'nın ihracatı yüzde 1027 artmış. Geçtiğimiz 10 yılda ihracatta bu rakam belki Konya açısından 10 yıl öncesi için çok küçük olabilir ama burada geldiği rakam Türkiye'nin 3 katı üzerinde. Konya açısından son derece başarılı bir performans" diye konuştu.
 
Programın sonunda Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye günün anısına hediye takdim etti.
 

Galeri