Haberler

GAP Eylem Planı Sunumu

MENU
Okunma : 922 Tarih : 25 Mayıs 2010
Tamamlandığında bölgede yeni sosyo-ekonomik gelişmeleri sağlayacak olan KOP projesi ile ilgili Konya Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra ve Mevlana Kalkınma Ajansı da  (MEVKA) hazırlık sürecine düzenlediği toplantılarla katkıda bulunuyor. Bu amaçla GAP Eylem Planı ve Gelişmeleri, Başkanlığın kalkınma ve planlama yaklaşımı"  konulu bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
 
İl Genel Meclisinde gerçekleşen Toplantıya Konya Valisi Aydın Nezih DOĞAN, Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin KARAHOCAGİL, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet BABAOĞLU, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet KAÇMAZ, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet AKMAN ve konuyla ilgili kurumların yetkilileri katıldı.
 
Toplantını açılışında konuşan GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, GAP’ın Türkiye’nin en büyük kalkınma projelerinden biri olduğunu belirterek 40’tan fazla kurum bu projede doğrudan rol almaktadır.”dedi.
Konya’da bulunmaktan ve KOP Projesi vesilesi ile böyle bir toplantı düzenlenmesi büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Karahocagil, şöyle devam etti:
 
“GAP’da yeni bir aşamadayız. 2008’de Sayın Başbakan’ın açıkladığı eylem planıyla bölgenin yeni şartlarına göre,  özellikle sulama alanında 2012 yılından sonra bölgede ciddi bir sıçrama bekliyoruz. Sulama önemli, çünkü bölgede şu anda iki yılda bir ürün alınıyor ancak sulama ile 2012’den sonra iki yılda 5 ürün alma aşamasına geleceğiz”
 
 Karahocagil, GAP İdaresi olarak KOP projesine katkıda bulunmaktan büyük memnuniyet duyacaklarını ifade etti.Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise GAP ile KOP’un çıkış noktası, hedefleri ve metodolojisi hemen hemen aynı olduğunu vurgulayarak her iki projenin,  yapılan yatırımların ardından bölgede oluşacak yansımalar noktasında çözümler üretme amacını taşıdığını söyledi. Doğan, KOP Projesinin koordinasyonunu bölgede bulunan dört il valiliği ve DPT ile bu birlikte gerçekleştireceklerini de ifade ederek, “GAP’ta yıllar süren bu tecrübenin bizler için özetlenmiş olması çok yararlı olacaktır.” diye konuştu.
Toplantıda daha sonra, GAP İdaresi Uzmanı Ahmet Mekin TÜZÜN, GAP idaresince yürütülen çalışmalarla ilgili geniş bir sunum yaptı.
 
GAP Eylem Planında, dört eksende toplam 73 ayrı projenin hayata geçirileceğini belirten TÜZÜN şöyle devam etti:
 
“Temel amacımız bölgede yaşayan insanların refah seviyesini yükseltmektir. 60. hükümet göreve geldikten sonra GAP projesinde eksik kalmış büyük altyapı projelerinin 2012 yılına kadar tamamlanması için direktif vermiş ve GAP İdaresi ve DPT bu eylem planını hazırlamıştır. Bu eylem planı hazırlanırken en fazla dikkat ettiğimiz husus katılımcılık olmuştur. Yerel paydaşların tümüne ulaşılmış ve söz verilmiştir. GAP Eylem Planı, 4 eksende 73 ayrı projeyi kapsamaktadır. Birinci eksen ekonomik kalkınma, ikincisi Sosyal Gelişme, üçüncüsü Altyapı gelişmesi, dördüncüsü ise Kurumsal Gelişme.”
 
TÜZÜN, daha sonra başlıklar halinde yapılan tüm çalışmalardan örnekler vererek, bu çalışmalarla yeni bir kalkınma modelinin de ortaya konduğunu söyledi
Katılımcıların sorularını da cevaplandıran TÜZÜN, KOP’un koordinasyonu ile ilgili olarak, “Bu tür büyük projelerde en büyük sorun koordinasyon olmaktadır. KOP’un bir idare çatısı altında koordinasyonunun yapılmasını daha faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.
 
Bilgilendirme toplantısının ardından, Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin KARAHOCAGİL ve beraberindeki heyet MEVKA hizmet binasını da ziyaret ederek, Genel Sekreter Ahmet AKMAN’dan yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
 

Galeri