Haberler

Sosyal Kalkınma Çalıştayı Yapıldı

MENU
Okunma : 872 Tarih : 29 Temmuz 2010

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından düzenlenen Sosyal Kalkınma Çalıştayı yapıldı.
2010-2013 bölge planı hazırlık çalışmaları kapsamında MEVKA’nın gerçekleştirdiği Sosyal Kalkınma Çalıştayı’na Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Sami Güçlü ve Orhan Erdem, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, MEVKA Kalkınma Kurulu Başkanı Nurettin Bay, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve engelli bireyler katıldı. 
Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, gelişim olgusunun ekonomik ve kültürel olarak çok boyutlu bir öze sahip olduğunu, yapısal ve insani gelişimi içine alan kapsamlı bir politika gerektirdiğini söyledi. Akman, “Burada bulunmamızın amacı, sorunlarını çözmüş Konya – Karaman bölgesi oluşturarak engellerin neler olduğunu ortaya çıkarıp çözüm önerisi bulmak” dedi. 


MEVKA Kalkınma Kurulu Başkanı Nurettin Bay’da konuşmasında, çalıştay’da görüşülecek konuların 2010-2013 Bölge Planına katkı sağlayacağını kaydetti. Bay, Kalkınma’nın sağlıklı yapılabilmesi için kurulan 8 komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. 


AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü’nün ardından konuşan Konya Milletvekili ve AK Parti Özürlüler Koordinasyon Merkezi Başkanı Orhan Erdem, Türk siyasi tarihinde ilk kez partileri tarafından özürlü koordinasyon merkezi kurulduğunu dile getirdi. İl ve ilçelere dağılan merkez aracılığıyla engellilerin sorunlarının öğrenilebildiğini vurgulayan Erdem, “Özürlüler Kanunu ile birçok sorun aşıldı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez çıkarılan bu kanun sayesinde yardımlar artırıldı. Bu politika hükümetten devlet politikasına geçirildi. Evde bakım yasası ile 240 bin ağır engellinin bakımı için asgari ücret düzeyinde yardım yapılıyor” dedi.


Erdem, engellilerin eğitimi için 100 milyon TL, evde bakım için 1 milyar TL bütçe ayrıldığını ve istihdamları için devlet dairelerinde 38 bin kadro tahsis edildiğini bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5 bin engelli alımı yapacağını hatırlatan Erdem, bu yıl ve gelecek yılda devlet kurumlarına engellilerin yerleştirileceğini sözlerine ekledi. 


Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, geçmişte çıkarılan Anayasalarda sosyal devlet olgusunun yer aldığını ancak bu sorunlara proje bazında yaklaşım sergilenmediğini aktardı. Vali Doğan, il ve bölge düzeyinde sosyal sorunların stratejik planlama fikri ile ele alınacak olmasının önemine değindi.

 
Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen konferansta, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Dr. Sermet BAŞARAN, Başbakanlık Özürlüler Dairesi'nin yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verirken Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü Proje Değerlendirme ve İzleme Daire Başkanlığı Sosyal Yardım Uzmanı Huriye SEVEN ise Sosyal Yardımlaşma amacıyla gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bir sunum yaptı. Oturum Başkanlığını Kalkınma Kurulu Sosyal Kalkınma Komisyon Başkanı Ercan Uslu'nun yaptığı Konferansta, Selçuk Üniversitesi Engelsiz Yaşama Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Hakan SARI ve Konya Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Cemil PASLI da bir sunum yaptı.  Sosyal Kalkınma Çalıştayı katılımcılarla birlikte yapılan Sorun Analizi çalışmasıyla sona erdi.

Galeri