Haberler

“MEVKA, öncü ve örnek oldu”

MENU
Okunma : 1,2b Tarih : 05 Agustos 2010

Devlet Bakanı Cevdet YILMAZ, Mevlana Kalkınma Ajansı’nın (MEVKA)  bir yıl gibi kısa bir sürede gösterdiği performansla örnek ve öncü olduğunu söyledi.  

                                              
MEVKA 2009 yılı mali destek programlarında başarılı olarak desteklenmeye hak kazanan projelerin tanıtım törenin Konya Dedeman Otel’de Devlet Bakanı Cevdet YILMAZ’ın katılımıyla gerçekleşti.
Programa, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Karaman Valisi Süleyman Kahraman’ın yanı sıra MEVKA Yönetim Kurulu üyeleri Kalkınma Kurulu Başkanı Nurettin Bay ve başarılı bulunan projelerin temsilcileri katıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet AKMAN, teklif çağrısı sürecinde yapılan faaliyetleri özetleyerek, “Ulusal kalkınmanın yerel öncüsü olarak yola çıktığımız bölgemizde, az evvel genel hatlarıyla vermiş olduğum tabloya bakıldığında kaynakları etkin kullanarak bölgede ciddi bir hareketlilik getirdik.” diye konuştu. Akman şöyle devam etti:


“Desteklenecek 58 projenin beklenen sonuçlarına göz attığımızda; bölgede toplam 3388 hektar alan kapalı sistemle sulamaya açılacak, 1627 da mera ıslahı yapılacak, 530.000 fidan erozyonla mücadele için toprakla buluşturulacak, kadınların, gençlerin ve engellilerin de bulunduğu toplam 5186 kişi, organik tarımdan sulama tekniklerine, kiraz yetiştiriciliğinden hayvancılığa, çoban eğitiminden erozyona, taş işlemeciliğinden kaliteli buğday yetiştiriciliğine kadar 21 farklı konuda eğitilecek, turizm açısından oldukça önemli olan bir hususta, konya ve çevresi 170 adet çok dilli yön gösterme levhalarıyla donatılacak, karamanın kent bilgi sistemi kurulacak.”


Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz programda yaptığı konuşmada, Konya ve Karaman illerini kapsayan Mevlana Kalkınma Ajansı'nın kurumsallaşma yolunda önemli bir kilometre taşını geride bıraktığını belirtti.
Kalkınma ajanslarını 26 bölgede kurduklarını, bunların değişik hızlarda ilerlediğini ifade eden Devlet Bakanı Yılmaz, ''Bir kısmı pilot bölge olarak kurulmuştu fakat Mevlana Kalkınma Ajansı öncü kalkınma ajanslarından biri oldu'' dedi.


Kalkınma ajanslarının çok yönlü işlevleri olan bir yapı olduğunu, üzerinde geçmişte çok çalıştıklarını dile getiren Devlet Bakanı Yılmaz, şunları kaydetti:


''Kalkınma ajansları kurulurken, dünyadaki, Avrupa'daki değişik uygulamalar incelendi. Türkiye hızlı kalkınmak zorunda olan bir ülke, normal hızda gidemeyiz. Tarihimize de baktığımızda da görülüyor ki, bölgemizde ve dünyada çok daha farklı bir yerde olması gereken bir ülkeyiz. Bu da ekonomiyle oluyor. Ekonomiyi ihmal ederek ne dış politika yapabilirsiniz, ne de iç politika yapabilirsiniz. Ne kültürel, sanatsal alanlarda ilerleyebilirsiniz ne de Avrupa düzeyine gelebilirsiniz. Çok hızlı bir ekonomik büyümeye ihtiyacımız var. Tabii basit bir ekonomik büyüme değil. Sadece makro ekonomik önlemlerle, istikrarla, ulusal düzeydeki çalışmalarla, potansiyeli sonuna kadar kullanmak mümkün değil. Mutlaka yerel potansiyelleri de harekete geçirmek gerekiyor.''


Devlet Bakanı Yılmaz, Konya-Karaman illeri için 2023 vizyonunu şekillendirmek üzere bir çalışmayı başlattıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: 


''Kalkınma ajansımız böyle bir karar aldı geçmişte. Bunun ihalesi yapıldı ve sonuçlandırıldı. Kalkınma Ajansımız bir teknik yardım alarak bu konudaki uzman danışmanlık firmalarından, kurum dışındaki kişilerden destek sağlayarak, ilgili tüm tarafların katılımıyla Konya-Karaman bölgemiz için 2023 vizyonunu şekillendirecekler. Bu çalışmayı çok önemsiyorum. Bölgemiz ve başka bölgelerimiz için bir örnek olacak. Bizim ülke olarak 2023 vizyonumuz var; 'Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünde dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olacağız' diyoruz. Şu anda 17. büyük ekonomi durumundayız. İnşallah 2023'e vardığımızda 2 trilyon doların üzerinde milli geliri olan, kişi başına geliri 25 bin dolarlara yaklaşmış, her alanda AB standartlarının uygulandığı, bölgesinde lider, küresel düzeyde etkin bir güç haline gelmiş bir Türkiye arzuluyoruz. Bu Türkiye vizyon için de sektörel bölümler olduğu gibi bölgesel, mekansal açılımların da olması lazım. İşte Konya'da yapılacak bu çalışmayla bunu göreceğiz. Konya ve Karaman'ın gelecek vizyonunu göreceğiz.''


Konuşmaların ardından Karaman Valisi, Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kahraman, Bakan Yılmaz'a katkılarından dolayı ebru tablo hediye etti.
Öte yandan Kahraman ile Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Halkbank Esnaf-KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Yunus Esmer tarafından Halkbank ile Mevlana Kalkınma Ajansı eş finansman işbirliği protokolü de imzalandı. 


Programda daha  sonra Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından 29-30 Aralık 2009 tarihinde ilan edilen, Kırsal Kalkınma ve Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programlarında mali destek almaya hak kazanan projeler açıklandı. Toplantının son bölümünde MEVKA İzleme ve Değerlendirme Birimi Uzmanları, desteklenecek proje sahiplerine bundan sonra izlenecek süreç ile ilgili bilgilendirmede bulundular.

 

Galeri