Haberler

Kaliteli Süt Üretim Projesi Tanıtım Toplantısı

MENU
Okunma : 1,1b Tarih : 18 Eylul 2010
 
Meram Süt Üreticileri Birliği’nin hazırladığı “Kaliteli Süt Üretimi Projesi” Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından kabul edildi. Projenin tanıtım toplantısında konuşan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, projenin kırsal kalkınmaya katkı sağlayacak insan kaynakları kapasitesini geliştireceğini, üretimde hijyen ve kalite sağlayarak üreticilerin gelir seviyesinin artacağını belirtti.
 
Konya’daki 9 süt üretici birliğinin bir araya gelerek Meram Süt Ürünleri Tarımsal Üretici Birliği öncülüğünde hazırladığı ve MEVKA’nın 2009 yılı Mali Destek Programları kapsamında desteklenmeye hak kazanan “Kaliteli Süt Üretimi Projesi” tanıtım toplantısı Konya Ticaret Borsası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Yardımcısı Mustafa Karabacak MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet AKMAN, Konya Ticaret Borsası Başkanı M. Uğur Kaleli ve çok sayıda süt üreticisi katıldı.
 
 Toplantının açılış konuşmasını yapan Meram Süt Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Akif Acar, kaliteli süt üretiminin kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Acar, MEVKA tarafından desteklenecek proje ile Konya’da üretilen sütün kalitesinin arttırılacağını, bunun sonucunda da sütün daha iyi pazarlanacağını ifade etti.
 
MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman ise, Konya’daki 9 süt üretici birliğinden 6 tanesinin bir araya gelerek sütün kaliteli üretimi konusunda ortak bir proje hazırlaması ve MEVKA’ya sunmasının çok önemli olduğunu söyledi.
 
Ulusal kalkınmanın yerel öncüsü olarak yola çıktıklarını dile getiren Ahmet Akman, projeye dayalı olarak kaynakların etkin kullanılmasına önemli katkı sağladıklarını kaydetti.
 
Dr. Ahmet Akman, geçtiğimiz dönem mali destekleri kapsamında toplam 10 milyon hibe ile 14 milyonu aşkın bütçeye sahip 58 proje, ortaklarıyla birlikte 89 Kurum/Kuruluş ve STK’nın bu vesile ile bölge kalkınmasına katkı yapma imkanı elde edeceğini belirtti. Ahmet Akman, önümüzdeki dönemde yine KOBİ ve Sosyal Kalkınma bileşenlerinde proje teklif çağrısına çıkmayı planladıklarını anlattı.
 
Türkiye’nin yıllardır tarımsal üretimde kalite konusuna büyük önem verdiğini ifade eden Akman, “Bu çerçevede, kalite bilinci oluşturulmasına ve teknoloji alt yapılarının geliştirilmesine yönelik eğitim ile özel kalite ve sertifikasyon sistemleri geliştirilmesine yönelik çalışmaları desteklemek MEVKA’nın çok önem verdiği hususlardan bir tanesi olmuştur” dedi.
 
Bölge nüfusunun önemli bir kısmının hala geçimini doğrudan ya da dolaylı olarak tarım ve hayvancılıktan sağladığına dikkat çeken Akman, bu nedenle kaliteli süt üretiminin Konya ve bölge için hayati önem taşıdığını dile getirdi.
 
Ahmet Akman, Konya’daki 9 süt üreticiler birliğinden 6’sının bir araya gelerek sütün kaliteli üretimi konusunda ortak bir eğitim projesi hazırlamasıyla bölge genelinde kırsal kalkınmaya katkı sağlayacak insan kaynakları kapasitesinin geliştirilmesine katkı sağlanacağını ve kaliteli süt için birçok konuda eğitim verilerek süt üretiminde hijyen, kalite ve üreticilerin gelir seviyesinin artırılacağını vurguladı.
 
Dr. Ahmet Akman, MEVKA olarak, bölgenin öncelikli ve önemli problemlerinden biri olan kaliteli süt üretimi konusunda toplam 1260 üreticiye eğitilmesini hedefleyen böyle bir projeye katkı sağlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu kaydetti.
 
 Konya Vali Yardımcısı Mustafa Karabacak da Süt Üreticileri Birliği’nin MEVKA’nın desteği ile başlattığı projenin hayırlı olmasını diledi. Bu yıl içinde süt ve süt ürünlerinin kalitesi konusunda birçok çalışma yapıldığını ifade eden Karabacak, ancak bunlardan olumlu bir sonuç alınamadığını kaydetti. Mustafa Karabacak, “inşallah Meram Süt Üreticileri bu projede başarılı olur ve herkese örnek olur. Bu projenin hazırlanmasında, katkı sağlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından proje ekibi tarafından, projenin genel amaçları ve hedefleri konusunda bir sunum gerçekleştirildi.
 
Proje kapsamında Konya’nın süt üretim kapasitesinin yoğun olduğu, Ereğli, Çumra, Bozkır, Karatay ve Meram ilçelerinde birliğe üye çiftçi ve ailelerinden oluşan 1260 kişiye hayvan sağlığı, bakım, barınak, kaba yem üretimi, ahır ve sağım hijyeni gibi konularda 5 ay süre ile Üniversite öğretim üyelerinin de yer aldığı uzmanlar tarafından eğitim verilecek.
 
Proje ile Modern hijyenik süt üretiminin sağlanması, bilinçli bir üretici topluluğu oluşturmak, pazarlama konusunda örgütlenme bilincini artırmanın yanı sıra Türk Gıda Kodeksine uygun mamul madde üretimine katkıda bulunulması hedefleniyor.

Galeri