Haberler

Çoban Eğitimi Projesi Tanıtım Toplantısı

MENU
Okunma : 1,3b Tarih : 29 Eylul 2010
NİTELİKLİ TARIMSAL İŞGÜCÜNE İLK ADIM ATILIYOR
►29.09.2010 Çarşamba                                                                                     

 

 MEVKA’nın desteklediği ve Konya İl Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Çoban Yetiştirme Eğitimi Projesi” başladı. Amacı, sosyal güvencesi ve statüsü olmayan çobanlığın nitelikli tarımsal işgücü olarak tanımlanması olan proje kapsamında, 140 kişiye sertifikalı eğitim verilecek.

MEVKA’nın 2009 yılı Mali Destek Programlarında başarılı olarak desteklenmeye hak kazanan ““Çoban Yetiştirme Eğitimi” proje tanıtım toplantısı Konya Ticaret Borsasında gerçekleşitirildi. Toplantıya Konya Vali yardımcısı Mustafa Karabacak, MEVKA İzleme Değerlendirme Birimi Uzmanları, Konya İl tarım Müdürlüğü çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Toplantının açılışında konuşan İl Tarım Müdürlüğü Çiftçi Eğitim Yayın Şube Müdürü Mehmet Sadık Oturanç, projenin MEVKA tarafından kabul edilerek desteklenmeye hak kazanmasından ötürü kıvanç duyduklarını belirtti. Projeyi hazırlamalarındaki en büyük nedenin, hayvancılık sektöründen hayvan bakıcısı problemini çözmek olduğunu ifade eden Oturanç şöyle devem etti:
 
“Ülkemizde nitelikli çoban eksikliği nedeniyle hayvan üreticisi işletmecilerin çoğu bu işi bırakmaktadır. Türkiye’de koyun varlığı, 1990 yılında 43.647.680 baş iken yüzde 54'lük bir azalma göstererek 2008 yılı itibariyle 23.974.592 baş olmuştur. Konya’da ise 1990 yılında 1.844.000 baştan yüzde 65’lik bir azalma ile 2008 yılında 1.201.912 bin başa gerilemiştir. Bunun sebeplerinden biri de nitelikli çoban eksikliğidir.
Bu proje ile en öncelikli hedefimiz bu alanda bir istihdam konusu oluşturarak, özellikle kırsal kesimdeki işsiz gençler için yeni bir iş kapısı açmak, çobanlığın meslek statüsünü yükseltmek, Orta Anadolu’daki “Akkaraman” koyun ırkı dikkate alındığında, gen kaynaklarını korumak, kırsaldan şehir merkezine göç sorununu bu yolla tersine çevirmektir.”
 
Toplantıda konuşan İl Tarım Müdür Vekili Bülent Alparslan ise   nitelikli tarımsal işgücünün bölgenin önemli konularından biri olduğunu belirterek , “Proje kapsamında verilecek eğitim sonucunda terminolojide de sürü yöneticisi, sürü bakıcısı, hayvan bakıcısı şeklinde bazı değişiklikler olacak ve ileri aşamalarda çobancılık ileri dönemlerde eğitimli bir meslek dalı olacağı kanaatini taşıyoruz.”diye konuştu.
 
Toplantıda konuşan MEVKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Şükrü Atçeken, MEVKA’nın kurumsallaşma faaliyetlerin yürütürken bir yandan da ortaya çıkan kaynak bakımından 2009 yılı içerisinde destek faaliyetinde bulunduğunu hatırlatarak, “MEVKA, DPT’den Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın da ifade ettiği gibi, kuruluş aşamasında olmasına rağmen ciddi bir performans sergilemiştir. Bu performansın bir sonucu olarak da bu projede desteklediğimiz 58 proje içerisinde yer almıştır.” Dedi.
 
Çoban Eğitimi projesinin hedefleri itibariyle MEVKA'nın kuruluş amacında yer alan konulardan birisi olduğunu kaydeden Atçeken, “Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde son 20 yıl içerisinde yüzde 46’ya varan bir azalma söz konusu ve bu ciddi bir sorun. Hazırladığımız bölge planında da yer alan bu tespitin en önemli nedeni “Nitelik” olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu proje ile birlikte nitelik sorununun önüne geçileceğini ve öncelikle iki ilçede başlatılacak bu projenin emsal oluşturarak tüm bölgeye yayılacağını düşünmekteyiz.” dedi.
 
Koyunculuk açısından çobanlık mesleğinin oldukça önemli olduğunu söyleyen Konya Vali Yardımcısı Mustafa Karabacak ise çobanlık mesleği sosyal güvenceden yoksun olduğunu hatırlatarak, bu işle uğraşanların hızla azaldığına ve kırsal işsizlik oranı arttığına dikkat çekti. Karabacak, “Uygulanacak eğitim projesi ile Konya bölgesindeki atıl güç sertifikalı iş gücüne dönüşecek ve dolayısıyla hem istihdamda hem bölge koyunculuğu, meraların bilinçli kullanımı ve korunmasına katkı sağlanacaktır” dedi. Vali Yardımcısı Karabacak projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

MEVKA’nın Desteklediği ve Konya İl Tarım Müdürlüğünün yürüttüğü proje kapsamında, başlangıçta Meram, Karapınar ve Cihanbeyli ilçelerinde ikişer haftalık teorik ve uygulama eğitimleri ile yaklaşık 140 kişi eğitilecek. Müracaatların il ve ilçe tarım müdürlüklerine yapılacağı eğitimlere 22-35 yaş aralığındaki kişilerin katılabilecek ve bu kişiler günlük 10 TL iaşe bedeli de verilecek.


 

Galeri