Haberler

Proje Finansman Çalıştayı

MENU
Okunma : 1,1b Tarih : 22 Nisan 2010
Konya ve Karaman İSO ilk ve ikinci 500'de yer alan firma yetkililerine, Mevlana Kalkınma Ajansı’nın (MEVKA) ev sahipliğinde, Yatırım Projelerinin Finansmanı konusunda Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 22.04.2010                                                
Toplantıya, MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, Kalkınma Kurulu Başkanı Nurettin Bay, KTB Başkanı Uğur Kaleli ve KTO Başkanvekili Mehmet Sertçakar’ın yanısıra Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı uzmanları Fatih Altunyuva ve Dr. Huzur Keskin katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, Konya ve Karaman illerindeki Kamu kesimi, Özel Sektör, Sivil Toplum Kuruluşları ve Üniversiteler arasındaki işbirliğini geliştirerek bölgedeki yatırım olanaklarını Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtmaya büyük önem verdiklerini ifade ederek, “Burada bulunan Konya ve Karaman’ımızın güzide firmaları, Türkiye’ de faaliyet gösteren firmalar arsında ilk 1000’de yer alarak bölgemizin de gurur kaynağı olmuştur. Bu bağlamda bölgedeki istihdamın ve yatırımların büyük kısmını gerçekleştiren bu kuruluşların yöneticileri ile birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu tekrar ifade etmek isterim. ” Dedi.
 
Düzenlenen bilgilendirme toplantısının gündemi olan Projelerin Finansmanı konusunun tüm işletmelerin önünde duran en önemli problemlerden biri olduğuna dikkat çeken Akman şöyle devam etti: “Bir işletmenin büyümesi yapacağı yatırımlarla orantılıdır. Yatırımların gerçekleştirilebilmesi ise finansman oluşturabilme veya bulabilme kabiliyetine bağlıdır. Yatırımın finansmanında tek seçeneğin banka kredileri olmadığı, özellikle Avrupa Birliği sürecinde ülkemize gelen yabancı finansman olanaklarının neler olduğu ve nasıl yararlanılabileceği, diğer finansal kurumların ve enstrümanların nasıl kullanılabileceği artık işlemelerin finans departmanlarının hakim olabileceği boyutun çok üzerine çıkmıştır. “
 
Toplantıda, Tükiyenin ülke olarak dunya ekonomisinde ön plana çıktığı sektörler ve genel verilleri hakkında bir sunum yapan ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın faaliyetleri hakkında bir sunum yapan kıdemli proje dirketörü   Fatih Altunyuva
İstihdamı geliştirmek,Yeni teknolojilere sahip olmak, Tasarruf eksikliğini kapatmak gibi nedenlerle ülkemizin hala yatırıma ihtiyacı olduğunu vurguladı.
 
Dr. Huzur Keskin ise katılımcılara proje finansmanı konusunda yurtdışındaki proje finansmanlarından örnekler vererek, en fazla kullanılan yöntemin girişim sermaye ortaklığı olduğunu ifade etti.
 
Keskin, “Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı olarak ülkemize yatırım çekmek için ülke ülke dolaşıyoruz. Yerelde ise girişimici ve başarılı firmalarımıza finansman kaynakları oluşturabilmek için büyük gayret gösteriyoruz. Kurumsallaşma ile beraber yerli firmalarımız girişm sermaye ortaklığı yolu ile yeni yatırımlarına hem finansman bulabilmekte hem de ülkemize yabancı sermaye girişi sağlayabilmektedirler. Diye konuştu. Konya ve Karaman’ın özellikle tarım ve işlenmiş gıda sektöründe potansiyeli olduğunu belirten Keskin, körfez sermayesinin bu alanlarda yatırım yapabilmek için çok istekli olduğunu da vurguladı.

Galeri