Haberler

Konya ve Karaman’ın Stratejik Planı Hazırlanıyor

MENU
Okunma : 961 Tarih : 17 Mart 2010
Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, Kalkınma Kurulu bünyesinde oluşturulan İhtisas Komisyonlarının, Konya-Karaman’ın gelecek perspektifini önemli ölçüde yönlendirecek çalışmaların altına imza atacağına inanıyoruz.”dedi. Kalkınma Kurulu Başkanı Nurettin Bay ise Kalkınma Ajanslarının artık işlevsel olarak amacına hizmet etmeye başladığını söyledi.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı, Kalkınma Kurulu bünyesinde oluşturulan İhtisas Komisyonları Çalıştayı, Konya Bera Otel’de gerçekleştirildi. Konya ve Karaman Bölgesi için hazırlıkları başlayan 2011-2013 Bölge Planına esas oluşturacak konuların tespit edilmesine yönelik oluşturulan ihtisas komisyonlarının yaptığı ilk çalıştayda Komisyon Başkanları seçimi ve alt komisyon tespiti yapıldı.
 
Toplantının açılışında konuşan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, MEVKA’nın Hibe desteği ve gelecekte kullanılabilecek farklı destek araçlarının  etkili kullanılması için Bölgenin Sorunlarının ve Önceliklerinin doğru biçimde tespit edilmesi gerektiğini belirterek, “Bunun için TR52 Düzey-2 Bölgesini oluşturan tüm toplum kesimlerine ulaşılması temel önceliğimizdir.”dedi.     
 
Konuşmasında, bölge için stratejik planın önemine vurgu yapan Akman, şöyle devam etti: Stratejik planlama, Bölgenin bulunduğu nokta ile ulaşmayı arzu ettiği durum arasındaki yolu tarif eder. Bölgenin amaçlarını, hedeflerini ve bunlara ulaşmayı mümkün kılacak yöntemleri belirlemesini gerektirir. Uzun vadeli ve geleceğe dönük bir bakış açısı taşır. Stratejik plan kaynak tahsisinin önceliklere dayandırılmasına ve hesap verme sorumluluğuna rehberlik eder. Stratejik Planlama özetle bir bölgenin; Neredeyiz?, Nereye gitmek istiyoruz?, Gitmek İstediğimiz Yere Nasıl Ulaşabiliriz? Başarımızı nasıl takip eder ve değerlendiririz? gibi temel soruları cevaplandırmasına yardımcı olur. Stratejik planlama bölge içinde belirli bir kuruluşun işi olarak görülmemelidir. Stratejik planlamanın başarısı ancak bölgeyi oluşturan tüm toplum katmanlarının planı sahiplenmesi ile mümkündür.”
 
Akman, bugün gerçekleştirilen toplantıya ilave olarak stratejik plana yönelik en az üç toplantı daha gerçekleştirilmesinin planlandığını belirterek, “İhtisas Oluşturulan Komisyonların, bölge adına bölgenin ekonomik, sosyal, kültürel ve diğer konularında, bölge aktörlerini, MEVKA’yı ve en önemlisi Konya-Karaman’ın gelecek perspektifini önemli ölçüde yönlendirme çalışmalarının altına imza atacağına inanıyoruz.” diye konuştu.
 
Konya-Karaman Kalkınma Kurulu Başkanı Nurettin Bay ise, Konya ve Karaman'ı kapsayan Mevlana Kalkınma Ajansı'nın ülke genelinde kurulan 26 kalkınma ajansı arasında öncelikli bir konuma gelmeyi başaran kalkınma ajansından biri olduğu söyledi.
 
Kalkınma ajanslarının, kamu ve özel kesim ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğiyle bölge potansiyelini harekete geçirerek kalkınmaya hedefleyen kuruluşlar olduğuna dikkat çeken Bay, Mevlana Kalkınma Ajansı’nın hem sosyal doku hem de ekonomik yapı itibariyle birbirine yakın iki ilden oluştuğunu, yakın komşuluk ilişkilerinin ötesinde tarihsel süreçte ülke kaderinde önemli rol oynamış iki tarihi kentin birlikteliğinin söz konusu olduğunu ifade etti.
 
Konya Ovası Sulama Projesi'nin her iki ilin de hayali olduğunu dile getiren Nurettin Bay ''Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından yeterince yatırım alamamak her iki ilin ortak sorunudur. İnanç ve kültür turizmi başta olmak üzere turizmin her alanından potansiyeline denk pay alamamak Konya ve Karaman için çözülemeyen sorunlar arasında yer almaya devam ediyor. Bunun için KOP bir an önce bitirilmeli, ilçeler ve beldeler arası gelişmişlik farklılıkları azaltılmalı, dışardan sermaye girişi mutlaka sağlanmalı, markalaşmama sorunu çözülmeli, KOBİ cenneti olma özelliğimizin yanına markalar şehri olma unvanı getirilmeli, turizmden yeterince pay alınmalıdır.''diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından İhtisas Komisyon Başkanlık Seçimleri ve Alt Komisyonların tespiti yapıldı. Komisyon Başkanları  ve vekilleri şu isimlerden oluştu:
 
 
Komisyon
Başkan
Kurumu
Çevre
Ali Özer
Konya BŞB Çevre Koruma Daire Bşk.
ARGE ve Teknoloji
Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı
Teknokent A.Ş. YK Bşk.
Sosyal Kalkınma
Ercan Uslu
Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı
Kültür ve Turizm
Mustafa Çıpan
Konya Kültür Turizm İl Müd. V.
Altyapı
Süleyman Şenol AYDIN
Konya BŞB. Genel Sekreter Yrd.
Eğitim Gençlik ve İstihdam
Tahsin Güven
İş Kurumu İl Müd.
İktisadi Kalkınma
Uğur Kaleli
Konya Ticaret Borsası Bşk.
Kırsal Kalkınma
İbrahim Doster
İl Tarım Müd.
 
 
 
Komisyon
Başkan vekili
Kurumu
Çevre
Ahmet Duran
Karaman Çevre Orman İl Md.
ARGE ve Teknoloji
Osman Nuri Gönen
KOSGEB
Sosyal Kalkınma
Faruk Özdemir
KASİAD
Kültür ve Turizm
Cengiz Orta
Karaman Kültür Turizm İl Müd.
Altyapı
Hayri Samur
Sarıveliler Bld. Bşk
Eğitim Gençlik ve İstihdam
Halil Şahin
Konya İl Milli Eğitim Md.
İktisadi Kalkınma
Aslan Korkmaz
Müsiad Konya Şb. Bşk
Kırsal Kalkınma
Hikmet Doğru
Karaman İl Tarım Müd.
 

 

Galeri