Haberler

Mavi Tünel hızla ilerliyor

MENU
Okunma : 4,7b Tarih : 19 Subat 2010
KONYA'nın 100 yüz yıllık rüyası olan ve ovanın susuzluğuna çare olacak Konya Ovası Projesi kapsamında yapımı devam eden Mavi Tünel Projesi hızla ilerliyor. 19.02.2010                                                           
4.2 metre çapında, 17 bin metre uzunluğunda olacak, yerin 300 metre altında inşa edilen tünelde şu ana kadar 7 bin 290 metreye ulaşıldı.
 
Göksu Nehri üzerinde yapımı devam eden Bağbaşı Barajı'ndan, 2012'de tamamlanacak olan Mavi Tünel'den Çarşamba Nehri'ne su akacak. Çarşamba Nehri sayesinden de kent merkezi yakınındaki Apa Barajı'na su ulaştırılacak. Apa Barajı'nda toplanacak su, Konya Ovası'nda sulamasında kullanılacak, kentin içme suyu ihtiyacı da karşılanacak.
 
414 MİLYON METREKÜP SU, KONYA OVASI İLE BULUŞTURULACAK
KOP'un 2007 yılında temeli atılan en önemli adımı olan Mavi Tünel ve Bağbaşı Barajı'nın inşaatları 24 saat aralıksız sürüyor. Türkiye'nin tahıl ihtiyacının yüzde 17'sini karşılayan ve ülkenin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası, tünel inşaatı 2012 yılında bittiğinde suya kavuşacak.
 
Konya ili sınırlarından doğup, Mersin Taşucu'ndan Akdeniz'e dökülen Göksu Nehri'nin bir kolu olan Eğiste Deresi'ne, Hadim İlçesi'ne bağlı Bağbaşı Köyü yakınlarında yapımı süren Bağbaşı Barajı'na akacak yıllık 414.13 milyon metreküplük su, 17 kilometrelik Mavi Tünel aracılığıyla, Bozkır'ın Karacahisar Köyü yakınlarından Konya kent merkezi yakınlarındaki Apa Barajı'na kadar uzanan Çarşamba Çayı'na akıtılacak. Gelen su Apa Barajı'nda birikecek. Apa Barajı'nda birikecek suyun 100 milyon metreküpü içme ve kullanma suyu olacak, kalan 314.13 milyonmetreküplük kısım da ovadaki tarımsal sulamada kullanılacak.
 
İkinci etap olarak da Göksu kolu üzerinde bulunan Bozkır Barajı ile diğer kol olan Ilıcapınar Deresi üzerinde yapılacak Avşar Barajı'nda depolanacak su, Avşar Barajı'ndan bir derivasyon kanalı ile Bozkır Barajı'ndan da dere yatağıyla Bağbaşı Barajı'nda toplanacak. Ardından ilk etapta olduğu gibi Apa Barajı'na taşınacak. Bu suyun 100 milyon metreküpü içme ve kullanma suyu olarak, diğer kısmıda tarımsal sulamada kullanılacak.
 
9 BİN 744 METRE SONRA MAVİ TÜNEL IŞIKLA BULUŞACAK
Konya Devlet Su İşleri 4'üncü Bölge Müdürlüğü Barajlardan Sorumlu Bölge Müdür Yardımcısı Muammer Soğancı, baraj ve tünel inşaatının çalışmaların 24 saat aralıksız sürdüğünü ve inşaatların 2012 yılı sonuna yetiştirileceğini söyledi.
Muammer Soğancı, şunları söyledi:
“Mavi Tünel'de, ‘TBM’ adı verilen 170 metre uzunluğundaki dev tünel açma makinesi sayesinde bugüne kadar 7 bin 290 metreye ulaşıldı. Tünelimiz zaman zaman 300 metre derinlikte kalmaktadır. Tünel açma makinesi hem kazı çalışması yapıyor, hem toprağı dışarı taşıyor, hem de tünelin beton kaplamasını yapıyor. Günlük olarak da yaklaşık 25 veya 30 metre tünel açılmaktadır. Bağbaşı Barajı'nda ise günde yaklaşık 8 bin metreküp beton kaplama ve kaya dolgu işlemleri yapılıyor. Tünel ve barajda yaklaşık 400 personel çalışmaktadır. KOP'un içinde en önemli projelerinden biri olan Mavi Tünel, havzalar arası su transferine hizmet edecek. Tünel tamamlandığında saniyede 36 metreküplük bir debiye sahip olacak. 2011 yılında tünel ve Bağbaşı Barajı bitip, 2012 yılının ortalarında su tutma islemlerine başlamış olacağız. Ardından suyu Konya Ovası'na aktaracağız.”
 
MAVİ TÜNEL
DSİ Genel Müdürlüğü, Mavi Tünel ve Bağbaşı Barajı inşaatını 2007 yılında, Ankara merkezli İLCİ İnşaat A.Ş.'ye, 92 bin 863 milyon Euro'ya ihale etti. Mavi Tünel Projesi’nin temeli 6 Temmuz 2007 tarihinde, dönemin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından atıldı.
Konya Ovası Projesi (KOP), GAP'tan sonra en büyük sulama projesi yatırımıdır. Konya Ovası Sulama Projesi, toplam 12 projeden meydana gelmektedir. Bünyesinde 9 büyük su projesi, içme suyu projeleri, Göksu Havzası enerji projeleri ve çok sayıda müstakil küçük yerüstü ve yer altı sulamaları bulunmaktadır. Bölge için hayati önem taşıyan KOP ile özellikle Konya ve Karaman ovalarının sulanması hedeflenmektedir. Ayrıca proje bünyesinde Konya ve Karaman şehir merkezlerinin içme, kullanma, sanayi suyu ihtiyaçlarının karşılanması ve hidroelektrik enerji üretimi de bulunmaktadır.
KOP ile 615 bin hektar alanı sulanacak, Yukarı Göksu Havzası’nın Akdeniz’e boşalan sularının, yıllık ortalama olarak 414 milyon metreküpü, Konya Kapalı Havzası’na aktarılacak.
 
Mavi Tünel 17 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin Urfa tünellerinden sonra ikinci büyük sulama tünelidir. 4.8 metre çapındaki tünelden saniyede 36 metreküp su, Konya Ovası’nda toplam 223.410 hektar araziye sulama suyu takviyesi yapacak. Ayrıca yeraltı suyunu desteklemesinin yanı sıra Konya ilinin içme suyu ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacak. Yılda yaklaşık 150 milyon kilowattsaat hidroelektrik enerji üretilecektir.
Mavi Tünel ile Konya Ovası’na aktarılacak su ile Konya Ovası’nın bir kısmı daha sulu tarıma açılacak, aşırı yeraltı suyu çekimini engellenecek, ovadaki verimlilik artacak.
 
SULAMA KANALLARI
MAVİ Tünel Projesi ile Apa Barajı’na verilecek olan 414.13 milyon metreküplük su, buradan Konya Ovası’na mevcut kanallar ve yeni yapılacak olan sulama kanalları aracılığıyla dağıtılacak. Apa Barajı, 160 milyon metreküp’lük su tutma kapasitesine sahip. Mavi Tünel ile daha fazla su geleceğinden ve suyu Konya Ovası’nın kurak olan diğer bölgelerine de verebilmek için Karapınar İlçesi sınırlarında bulunan ve tamamen kurumuş durumda olan Hotamış Gölü’ne, Apa Barajı’ndan cazibeyle su gönderilecek. KOP Projesi tüm aşamalarıyla tamamlandığında, Apa-Hotamış arasında inşaa edilecek isale kanalı ile su Karapınar bölgesine taşınacak. Hatamış Gölü, yaklaşık 580 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip.
Konya Kapalı Havzası’nda yoğun rutubet nedeniyle sadece tahıl üretilebiliyor. Uzmanlar, şu anda dekar başına 220 kilogram üretim yapıldığını, KOP ile tarım arazileri sulandığı taktirde, dekar başına üretimin 500 kilogramı geçeceğini söylüyor. Mavi Tünel projesi ile Konya Ovası’nda sulanacak alan yaklaşık yüzde 50 artacak. Aşırı yeraltı suyu çekimini engellenecek, ovadaki verimlilik artacak.
 
12 projeden oluşan KOP projesi sona erdiğinde, 130 milyon metreküp su Suğla Depolaması, 130 milyon metreküp su Gembos Derivasyonu ile 414 milyon metreküp su da Mavi Tünel ile olmak üzere toplamda 700 milyon metreküp’e yakın bir su, yılda Konya Ovası’na aktarılacak.