Haberler

COVID-19 İLE MÜCADELE VE ÜRETİM MEVKA DESTEĞİ İLE SÜRECEK

MENU
Okunma : 1,3b Tarih : 14 Mayıs 2020
COVID-19 İLE MÜCADELE VE ÜRETİM MEVKA DESTEĞİ İLE SÜRECEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından, ülkemizin COVID-19 salgını ile mücadelesine ve salgının yayılımının en aza indirilerek kontrol altına alınmasına katkı sağlamak, salgının olumsuz sosyoekonomik etkilerinin hafifletilmesine destek vermek amacıyla ilan edilen “COVID-19 İle Mücadele ve Dayanıklılık Programı” kapsamında destek almaya hak kazanan projeler belli oldu.

Bu doğrultuda, salgının yayılmasının önlenmesinde, teşhisinde ve tedavisinde kullanılan temassız ateş ölçer, FFP1-FFP2-FFP3 gibi maskelerde kullanılan solunum ventili ve modüler özellikte motorlu acil ve yoğun bakım karyolası üretimine yönelik olarak ajansa sunulan projeler ile COVID-19 sonrası gıda arzı ve güvenliğine ve bölgede yürütülen tarımsal faaliyetlerin sürdürülmesine yönelik projeler destek almaya hak kazandı.

Program kapsamında destek almaya hak kazanan 8 projeye ajans tarafından yaklaşık 7 Milyon TL mali destek sağlanacak. Ajans tarafından sağlanacak destekle hayata geçirilecek olan projelerle, Dünya’yı etkisi altına alan ve pek çok can kaybına sebep olan COVID-19 salgınının yayılmasının önlenmesi, ülkemizde ve bölgemizdeki sosyoekonomik etkilerinin en aza indirilmesi, salgın sonrası üretimin sürmesi hedeflenmektedir.

İlan edilen başarılı projelerle ilgili açıklamalarda bulunan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İhsan Bostancı, “Hepimizin malumu olduğu üzere Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de COVID-19 salgını ile her alanda topyekün bir mücadele verilmektedir. Bir yandan, gelişmiş sağlık altyapısı, Dünya standartlarında hizmet sunan sağlık personeli ile salgının yayılmasının önlenmesi ve hastaların tedavi edilmesi noktasında takdire şayan bir mücadele sergileyen devletimiz, bir yandan da salgının ülke ekonomisine olan zararının en aza indirilmesi amacıyla pek çok uygulamayı hayata geçirmiş durumda. Kurum olarak bizler de, devletimizin ve milletimizin el ele vererek salgının sosyoekonomik etkilerinin hafifletilmesi noktasında verdiği mücadeleye destek olmak amacıyla ilan ettiğimiz programımızı tamamlamış bulunmaktayız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile koordine bir şekilde yürüttüğümüz bu program kapsamında, bölgemizde yer alan kamu kurum ve kuruluşlarımız ile KOBİ’lerimiz tarafından ajansımıza 94 proje başvurusu gerçekleştirilmiş olup, yapılan değerlendirmeler neticesinde 8 proje destek almaya hak kazanmıştır. COVID-19 salgını ile mücadelede kullanılan ateş ölçer, solunum ventili ve yoğun bakım yataklarının ilan ettiğimiz program kapsamında ajansımız desteği ile bölgemizde üretilecek olması bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Üretilecek olan ürünler, hem ülkemizde salgınla mücadelede kullanılacak hem de Dünya üzerinde salgınla mücadele eden ülkelere satılacak bu sayede ülke ve bölge ekonomimize de katma değer sağlayacaktır. Yine ajansımız destekleri ile gerçekleştirilecek diğer projelere baktığımızda gıda arz güvenliğini temin etmek amacı ile tarımsal faaliyetlerin sekteye uğramamasına yönelik projelerin ağırlık kazandığını görüyoruz. Gıda temini ve güvenliği konusu en az salgınla mücadele kadar önem arz etmektedir. Gıda üretiminde ülkemizin en önemli merkezlerinden birisi olan bölgemizde, gıda arzı noktasında herhangi bir açığa meydan verilmemesi adına, bölgemize özellikle yaz aylarında ülkemizin farklı illerinden gelen mevsimlik tarım işçilerinin salgına yakalanmadan faaliyetlerini sürdürmeleri ve üretimi devam ettirmeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda ajansımıza sunulan projeler kapsamında mevsimlik tarım işçilerinin COVID-19 salgınından korunması amacıyla ortak kullanım alanlarında hijyen şartlarının sağlanması, içme suyu ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması ve pandemiye karşı farkındalıklarının ve korunma bilinçlerinin artırılmasına yönelik eğitimler verilmesi planlanmaktadır. Ajans olarak, en kısa sürede hayata geçirilecek olan projelerle bölgemizin öz dinamikleri olan sanayi üretimi ile tarımsal faaliyetlerinin sürmesini hedefledik. Uygulanacak projelerin, gerek bölgemizin ve gerekse de ülkemizin salgınla mücadelesine ve üretimine katkı sunması temennisiyle paydaşlarımıza, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.