Haberler

“SAVUNMA SANAYİİNE YÖNELİK DESTEKLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

MENU
Okunma : 1,3b Tarih : 24 Temmuz 2019
“SAVUNMA SANAYİİNE YÖNELİK DESTEKLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

Selçuk Üniversitesi Huğlu Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından, Mevlana Kalkınma Ajansı 2019 Yılı 3. Dönem Teknik Destek Programı kapsamında sunulan “Savunma ve Silah Sanayii’ne Yönelik Mastar Üretim ve Kalite Kontrol Merkezi Araştırma Raporu Projesi” destek almaya hak kazandı. Proje sözleşmesi Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Savaş Ülger ve Huğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Emre Erdoğan tarafından imzalandı.

Uygulanacak olan proje ile hafif silahlar sektöründe ülkemizin savunma sanayinde dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak amacıyla ileri düzeyde araştırmalara olanak tanıyan, sürdürülebilir altyapılar kurarak ülkemizin hizmetine sunan, sektörün rekabet gücünü artıran, üniversite sanayi işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunan çalışmalara liderlik eden ve destek olan, teknolojik seviyenin artmasına katkı sağlayan bir merkez kurulmasına yönelik ihtiyacın araştırılması planlanmaktadır.

Hedefleri ve bölgede av tüfeği ve savunma sanayiine yönelik üretim yapan firmalara sağlayacağı katkı bakımından büyük önem arz eden proje ile ilgili konuşan MEVKA Genel Sekreter V. Savaş Ülger “Huğlu-Üzümlü Bölgesi’nde ve Konya merkez ekosisteminde av tüfeği üretimi yapan firmaların savunma sanayiine entegre olmaları yönünde uzun süredir sahada çalışma yürüten bir kurum olarak, bölgede bu alanda atılacak her türlü adımı desteklemeye gayret gösteriyoruz. Askeri silahlara geçiş ve savunma sanayine geçiş açısından önem taşıyan av tüfekleri ihracatında 2016 yılı itibariyle Türkiye 138 Milyon Dolar’la İtalya’nın ardından ikinci sırada yer almaktadır. 2018 yılında bu rakam 150 Milyon Dolar’a yaklaşmıştır. Ülkemizin bu alandaki başarısına katkı sağlayan işletmelerin büyük bir çoğunluğu bölgemizde bulunmaktadır. Av tüfeği üretimindeki bu potansiyelin, özellikle ülkemizin son yıllarda büyük önem verdiği savunma sanayiine dönük ürünlere dönüşmesi için çaba sarf eden üreticilerimiz bazı test ve kontrol cihazları ile laboratuvarlara ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyacın giderilmesi amacıyla hazırlanarak ajansımıza sunulan bu projeyi hedefleri ve bölgeye sunacağı katkılar açısından son derece önemsiyoruz. Sürecin başından beri bölgede birlikte pek çok çalışma yürüttüğümüz Selçuk Üniversitesi Huğlu Meslek Yüksekokulu’muz bu noktada büyük sorumluluk almaktadır. Araştırma raporunun sonucuna göre yüksekokulumuz bünyesinde kurulması planlanan mastar ve kalite merkezi ile üretimde kalite kontrol teknikerliği ön lisans programının açılması ve yüksek hassasiyetli ölçme cihazlarını uygulayarak mevcut üretim içerisinde öğrenecek nitelikli insan kaynağının kazandırılması düşünülmektedir. Bu proje sadece mastar üretimi ve kalite kontrol merkezinin kurulmasına yönelik bir araştırma projesi değil, aynı zamanda, savunma sanayinin bölgenin geneline yayılmasına zemin hazırlayacak bölgenin noksanlığı olan kalite kontrol noktasında eksikliğini giderecek, her bir firmanın da kendi kalite kontrol süreçlerini yürütecek nitelikli işgücünü sağlayacak bir proje olacaktır. Bu doğrultuda kurum olarak, savunma sanayii alanında üretim yapan bölge üreticilerimize desteklerimizi sürdüreceğiz” dedi.