Haberler

MEVKA KONYA 3. SAVUNMA SANAYİ ZİRVESİ’NE KATILACAK

MENU
Okunma : 1,7b Tarih : 01 Ekim 2018

Mevlana Kalkınma Ajansı, ülkemizde milli savunma sanayiinin geliştirilmesi ve yerli tedarikçi oranının artırılması amacı ile Konya Sanayi Odası ve Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2–3 Ekim 2018 tarihleri arasında Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Konya 3. Savunma Sanayi Zirvesi ve Tedarikçi Günleri’ne katılım sağlayacak.

Ajans olarak katılacakları zirve ile ilgili açıklamalarda bulunan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Savaş Ülger, “Dünya üzerindeki askeri harcamalara baktığımızda bu harcamaların gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Bu bağlamda GSYİH’nın %2,2 sini askeri harcamaya ayırmakta olan ülkemiz, savunma sanayii ihracatı yapan ülkeler arasında Dünya’da 16. ve ithalat rakamlarıyla da 6. sırada yer almaktadır. Şehrimizin, ülkemizin savunma sanayiine verdiği katkıya baktığımızda ise 35 Milyon Dolarlık ihracatıyla Ankara, İstanbul, Eskişehir ve İzmir’den sonra 5. sırada yer aldığını görmekteyiz. Savunma Sanayiine entegre olmaya hazır ve istekli, yıllık 450-500 bin av tüfeği üretim kapasitesi, 3000 kişiye yakın işgücü ve makine-ekipman donanımıyla, Huğlu-Üzümlü Bölgesi, bu noktada büyük potansiyel teşkil etmektedir. Ajans olarak, Huğlu ve Üzümlü Bölgesi için hazırlanan Saha Araştırma Raporları’nda bölgede yaşanan sorunları ve bu sorunların çözüm önerilerini ortaya koyarak başladığımız çalışmalarımızı, bu bölgede faaliyet gösteren KOBİ’lerimizin savunma sanayine entegrasyonu kapsamında sürdürüyoruz. Ajans olarak, bugüne kadar mali ve teknik destek programlarımız vasıtasıyla toplam 38 projeye 13 Milyon TL destek sağlayarak bölgede 27 Milyon TL’lik bir yatırımı harekete geçirmiş durumdayız. 2018 yılında ilan ettiğimiz Odak Sektörler Mali Destek Programımız kapsamında savunma sanayiine yönelik olarak ajansımıza sunulan projelere destek sağlayarak polimer kompozit silah parçaları, askeri tip uzaktan kumanda paneli ve sensörü, iki farklı av tüfeğinin yivli silaha dönüştürülmesi, zırhlı mobil yakıt tankı, askeri araçlar için kurtarma ve çekme vinci, bomba atar, MPT 76, MPT 55 ve makineli tabanca üretimine yönelik ar-ge laboratuvarı ile mastar merkezi, Milli Piyade Tüfeği parçaları için ar-ge laboratuvarı, AR15 tüfeği üretimi, Milli Piyade Tüfeği parça üretimi, yakın muharebe silahı geliştirilmesi, silah kalite ve ölçü kontrol altyapısı, av tüfeklerin enjektör sistemi için ar-& ge çalışması,  Savunma sanayii için plastik parça, MPT 76, MPT 55, MP 5 vb. silahların mekanizma taşıyıcı gövdesi, el kundağı, alt/üst gövde ve arpacık hamili gibi ürün ve çıktıların elde edilmesini amaçladık. Kurum olarak 96 m2’lik bir stantla katılım sağlayacağımız bu organizasyonda, Konya Teknik Üniversitesi, Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Konya Bilim Sanat Eğitim Merkezi, Selçuk Üniversitesi Huğlu Meslek Yüksekokulu, Huğlu Makine Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Üzümlü Çok Programlı Anadolu Lisesi, Adil Karaağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi kurumlar da standımızın içerisinde yer alacak.

Konya 3. Savunma Sanayi Zirvesi ve Tedarikçi Günleri’ne katılarak savunma sanayiine yönelik yapmış olduğumuz çalışmaları ve şehrimizin bu alandaki potansiyelini yakından tanıtarak şehrimize yeni yatırımcılar çekmeyi hedefledik. Ajans olarak, şehrimizin savunma sanayiine bugüne kadar vermiş olduğumuz desteğin bundan sonra da devam edeceğini özellikle ifade ediyor, paydaşlarımızı standımızı ziyaret etmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Galeri