Haberler

MEVKA, 2018 YILINDA KARAMAN’DA DESTEK ALMAYA HAK KAZANAN PROJELERİ TANITTI

MENU
Okunma : 2,5b Tarih : 16 Agustos 2018

Mevlana Kalkınma Ajansı, 2018 Yılı Mali Destek Programı kapsamında Karaman’da destek almaya hak kazanan projeleri düzenlediği imza töreni ile kamuoyuna tanıttı.

MEVKA 2018 Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında Karaman Belediyesi tarafından başvurusu yapılan “Türk Dünyası Doğa Kampı Projesi” başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Projenin sözleşmesi, Karaman Valiliği Toplantı Salonu’nda MEVKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Karaman Valisi Fahri Meral ve Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan tarafından atılırken, MEVKA Genel Sekreteri Savaş Ülger de hazır bulundu.

Toplantıya, MEVKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser, Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur, AK Parti Karaman İl Başkanı Mehmet Er, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt ve Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Çavaş ve proje sahipleri katılım sağladı.

Toplantı öncesinde MEVKA Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger katılımcılara Karaman’da yapılan yatırımlar ve 2018 Yılı Mali Destek programı ile ilgili bir sunum yaptı.

Sunumun ardından programın açılışında konuşan MEVKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Karaman Valisi Fahri Meral, 21 projenin destek almaya hak kazandığını ve bu projelere MEVKA tarafından 10 milyon Türk Lirası kaynak ayrıldığını dile getirdi. Vali Meral konuşmasının devamında; “TR52 Konya - Karaman Bölgesinin rekabet gücünün artırılması, bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması, bölgemizin yurt içinde ve yurt dışında yatırımcılara tanıtılması amacıyla çalışmalarını sürdüren ajansımız, 2018 yılı için toplam 25 Milyon Türk Lirası bütçeli odak sektörler mali destek programı ve küçük ölçekli alt yapı mali destek programı olmak üzere iki başlıkta proje teklif çağrısına çıkmış ve destek almaya hak kazanan projeleri kısa bir süre önce ilan etmiş bulunmaktadır. Buna göre, iki proje teklif çağrısına bölgede yapılan toplam 111 proje başlığından 57’si destek almaya hak kazanmıştır. Karaman’da ise KOBİ’ler, kamu kurum ve kuruluşları, tarım, tarım makinaları, ağaç, orman ürünleri, kâğıt, ambalaj ve elma sektörleriyle iş ve yatırım ortamını geliştirmeye yönelik olarak yapılan 45 başvuru değerlendirilmiş, 21 proje destek almaya hak kazanmış ve bu projelere ajansımız tarafından 10 Milyon Türk Lirası kaynak ayrılmıştır. Hayata geçirilecek projelerle, çikolata, kek vb. gıda makinalarının imalatı, bisküvi ambalajların üretimi, streç film, köpük tabak üretimi, ar – ge ve ihracat odaklı ileri teknoloji ürünlerin üretimi, kalibrasyon laboratuvarları yapılması ile Karaman’ımızın önemli gelir kaynağı olan elma üretiminde kapasitenin artırılması gibi amaçların elde edilmesi hedeflenmektedir. Ulusal ve uluslararası pazarda her geçen gün rekabet gücünü artıran şehrimizin yakaladığı ivmenin daha da ilerilere taşınmasının, üretim altyapısı ile iş ve yatırım ortamının geliştirilmesinin amaçlandığı, küçük ölçekli alt yapı mali destek programı kapsamında iş ve ticaret geliştirme merkezi ve elektronik satış salonunun kurulması gibi faaliyetler yürütülecektir” dedi. Ajansın desteğiyle hayata geçirilecek projeler ile şehrimizin turizm potansiyelinin hayata geçirilmesi, şehrimize gelen turist sayısının ve konaklama sürelerinin artırılması ve turizm çeşitliliğinin sağlanmasına yönelik çalışmaların yürütüleceğini ve projelerin Karaman için büyük önem taşıdığını dile getiren Vali Meral, “Bu projelerin bölgemizin ve şehrimizin ekonomisine, istihdamına, ihracatına, turizm, makine, ekipman ve tesisat altyapısına katkılar sunması temennisiyle desteklenen projelerin takipçisi olacağımızı ifade ediyor, sonuçların şehrimiz, bölgemiz, paydaşlarımız ve ülkemiz adına hayırlar getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 2018 Yılı MEVKA Mali Destek Programı kapsamında, Karaman’da proje üreterek mali destek almaya hak kazanan projeler MEVKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Karaman Valisi Fahri Meral ve proje sahipleri tarafından imzalanarak proje sunan kurum ve kuruluşlara teşekkür belgesi takdim edildi.

Toplu fotoğraf çekilmesinin ardından toplantı proje sahiplerine yönelik verilen bilgilendirme toplantısı ile son buldu.

Galeri