Haberler

MEVKA DESTEĞİ İLE SARIVELİLER’E İŞ VE TİCARET GELİŞTİRME MERKEZİ KURULACAK

MENU
Okunma : 2,1b Tarih : 25 Temmuz 2018

MEVKA Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger, Sarıveliler Belediye Başkanlığı tarafından Mevlana Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında başvurusu yapılan ve destek almaya hak kazanan Sarıveliler İş ve Ticaret Geliştirme Merkezi Kurulması Projesi’nin tanıtım toplantısına katılım sağladı.

Toplantıya AK Parti Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur, AK Parti Karaman İl Başkanı Mehmet Er ve MEVKA Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger katılım sağladı.

Toplantının açılışında konuşan Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur, “Sarıveliler Belediyesi olarak, bölgede halkımızın sıkıntılarını çözme noktasında büyük çaba ve gayret içerisindeyiz. Bu bağlamda gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Bizler her şeyi devletimizden bekleyemeyiz. Anlamlı projelerle devletimize giderek kapısını çalıyoruz. Mevlana Kalkınma Ajansı’na hazırladığımız bir projeyi sunduk ve yetkili makamlar tarafından uygun bulunarak destek almaya hak kazandı. Bu destek bölgemiz ve Karacaoğlan’ın diyarı için önemli bir destektir. İnşallah bu proje, başta ilçemiz olmak üzere ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olur. Ben buradan bu projeye destek veren MEVKA yetkililerine Sarıveliler halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Ardından proje ile ilgili ayrıntılı bilgiler veren MEVKA Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger de yaptığı konuşmasında, “Sarıveliler Belediye Başkanlığı tarafından ajansımızın 2018 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında başvurusu yapılan “Sarıveliler İş ve Ticaret Geliştirme Merkezi Kurulması Projesi” destek almaya hak kazanmıştır. TR52 bölgesinde iş ve yatırım ortamının iyileştirilerek girişimcilik altyapısının geliştirilmesinin hedeflendiği projeye ajans tarafından 637.278,41 TL destek verilecektir. Sarıveliler ve çevresinde yasayan işsiz gençler ve işgücüne katılmayan kadınlar ile Taşeli platosu geleneksel ürün üreticilerinin iş ve çalışma ortamının geliştirilmesi için ortak kullanım merkezinin hayata geçirilmesi ve ortak kullanım merkezinin is geliştirme, eğitim ve danışmanlık hizmeti sunabilmesi için gerekli idari ve hukuki altyapının oluşturulması ana amaç olarak belirlenmiştir. Proje hayata geçirildiğinde ilçeye 2 adet eğitim salonu, 1 adet toplantı salonu, 1 adet yemekhane ve 10 adet dükkânı içerisinde barındıran bir merkez kazandırılmış olunacaktır.

Yörenin ekonomik yapısı dikkate alındığında tarımsal üretimin ekonomik hayatta çok önemli bir yer tuttuğu görülmektedir. Dolayısıyla tarım sektörüne özel önem verilmesi gerekliliği aşikârdır. Taşeli platosunun tarımsal merkezi olan Sarıveliler ilçesinin kirazı meşhurdur ve özelliği geç hasat edilmesidir. Bu özelliğiyle özellikle yurtdışı piyasalarda çok talep görmesine rağmen üreticiler bu konu hakkında yeterli bilgiye ve donanıma sahip olmadıkları için bu fırsatı kullanamamaktadırlar. Ürünleri yurtiçi fiyatlardan aracılara satılıp asıl kar aracılara bırakılmaktadır. Aynı olumsuz şartlar bölgede yetiştirilen ve yüksek gelir getirme potansiyelli ürünler olan bal ve elma için de geçerlidir. Dolayısıyla danışmanlık merkezinin altyapısının oluşturulmasıyla birlikte üreticilere markalaşma ve dış ticaret konusunda yardımcı olunacaktır. Özellikle hedef pazar bulma ve müşteri ilişkileri bakımından kendilerine destek sağlanacaktır. Ayrıca girişimcilik ile ilgili altyapı oluşturulacak ve merkezin girişimcilere yönelik destek faaliyetleri sunması sağlanacaktır.

Bahse konu proje ile tarımsal üretim yapan üreticilerin bu iş geliştirme merkezi ile ürettikleri katma değerin artacağı ön görülmektedir. Çünkü ürünlerini tarlalarından toptancılara doğrudan satmak yerine iş geliştirme merkezi vasıtasıyla daha rekabetçi bir ortamda ve daha profesyonel bir şekilde pazara çıkarabileceklerdir. Bu hususun ilçe üreticilerinin gelirlerini arttıracağı muhakkaktır. Öte yandan iş geliştirme merkezinin aynı zamanda bir danışmanlık merkezine dönüşmesi ilçede uzun veya orta vadede uygulanacak olan projelere bir alt yapı hazırlaması hedeflenmektedir. Bu kapsamda bakıldığı zaman proje sona erdiğinde ortaya çıkan yapı, tamamen bölgede iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesine ve girişimcilik altyapısının geliştirilmesine yönelik olmuş olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Galeri