Haberler

MEVKA, MOSKOVA HELAL EXPO DA BÖLGEMİZİ TANITTI

MENU
Okunma : 933 Tarih : 17 Haziran 2013
Rusya’nın başkenti Moskova’da bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Moskova Helal Expo 2013” fuar ve konferansında bölgemiz tanıtıldı.
 
13-16 Haziran tarihleri arasında Moskova Hükümeti, Rusya Dışişleri Bakanlığı, İslam Ticareti Geliştirme Merkezi ve çeşitli kurumların desteğiyle Rusya Müftüler Konseyi tarafından düzenlenen organizasyona, Mevlana Kalkınma Ajansı, Karaman Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Turgut Yokuş ve Konya Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Arif Köseoğlu ile katılım gerçekleştirdi.
 
Bu yıl 10 ülkeden 100’ün üzerinde katılımcının olduğu fuar, helal endüstrisindeki önemli oyuncuları, iş adamlarını, yatırımcıları, akademisyen ve hükümet temsilciliklerini bir araya getirerek önemli etkinliğe ev sahipliği yaptı. Ayrıca Expo çerçevesinde Moskova Helal Kongresi, Müslüman Gençlik Forumu, İslami Finans ve Yatırım Forumu gibi bir dizi konferans ve sunum programları gerçekleştirildi. Bu programlardan yatırım forumu kısmında  “Konya-Karaman Bölgesi Yatırım Ortamı ve Helal Endüstrisi” ile ilgili bir sunum yapılarak bölgemizdeki yatırım fırsatlarının tanıtımı yanı sıra, helal gıda sektöründeki firmalarımızın da tanıtımı yapıldı.

Dört gün boyunca standımızı ziyaret eden kişi ve firmalara, bölgemiz ve helal gıda üreten firmaların tanıtımı yapıldı. Rusya içerisindeki özerk cumhuriyetlerden ziyaretçilerin yanı sıra özellikle Türki Cumhuriyetlerden gelen ziyaretçilere bilgi verildi. Ayrıca Rusya’nın Sesi Radyosu ve Anadolu Ajansı ile röportaj yapılarak bölgemiz ile ilgili haber hazırlandı.   
Fuar sonrası Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ziyaret edildi. Ziyarette Ticaret Müşavirimiz Murat Nesimioğlu, Rusya pazarı hakkında bilgi verdi. Özellikle burada iş yapmak isteyen, bu pazara yeni girecek olan kişi veya firmalar için önemli konulara değinen Ticaret Müşavirimiz, öncelikle Rusya’nın bir ülke değil bir kıta olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Özellikle gıda ve meyve sebze ürünlerinin satılabileceği ülkede 30 milyon civarında Müslüman nüfusunun varlığı helal gıda sertifikalı ürünlerin yoğun olarak talep gördüğü düşünüldüğünde iyi bir pazar olabileceğini belirti. Ticarette Rusların güvene önem verdiği, yasalara tam anlamıyla uyulması gerektiği ve Rusça bilen danışmanlardan faydalanılmasının önemi üzerinde durdu. Kendisine ajansımız ve bölgemiz hakkında bilgi verildi.
 
Ayrıca, Rusya’da faaliyet gösteren iş adamlarımızın kurmuş olduğu Rusya Türk İş Adamları Birliği ziyaret edildi. Ziyarette Genel Sekreter Mustafa Vatan, Rusya’daki Türk iş adamlarımızdan ve iş yaşamından bahsetti. Bu pazarı incelemek için bile buraya gelen vatandaşlarımızın mutlaka kendileri ile görüşerek bilgi almaları gerektiğini ve bu konuda her zaman kapılarının açık olduğunu bildirdi. Rusya pazarına girecek vatandaşlarımızın da özellikle RTİB bünyesinde oluşturulan sektör kurulları ile görüşerek kendilerine daha iyi yol çizebileceklerini belirtti. Kendisine ajanımız ve bölgemiz hakkında bilgi verildi. Muhtemel işbirlikleri için görüş alış verişinde bulunuldu.
 
Fuar neticesinde bölge illerimiz Konya ve Karaman’da önde gelen sektörlerden biri olan gıda sektörünün, dünyada pazar büyüklüğü 2,1 trilyon dolar olarak tahmin edilen “Helal Gıda” alanındaki yeni gelişmeleri takip edebilmesi ve yeni pazarlara açılma fırsatlarını değerlendirebilmesi için hem bölgemizdeki helal gıda sertifikalı firmaların tanıtımı yapılmış, hem de bu pazarlarda faaliyet göstermeleri için analiz imkanı bulunmuş oldu. Rusya pazarında öncelikli olarak taze et ve et ürünleri, yaş meyve ve sebze ile şeker ve şekerli ürünler alanında ticaret yapma imkanları olabileceği, elma, kiraz gibi lider olduğumuz ürünlerin burada geniş pazar bulabileceği düşünülmektedir. Ayrıca bölgemizdeki helal gıda sertifikalı firmalarımızın sayısının gün geçtikçe artması, firmalarımızın yeni pazarlara sağlıklı ve güvenli ürünlerle açılmasını sağlayacaktır.
 

Galeri