Hibeler

İLK FIRSAT PROGRAMI 2017 DÖNEMİ STK BAŞVURULARIYLA BAŞLADI

MENU
Okunma : 857 Tarih : 21 Temmuz 2017
Esas Sosyal’in diplomalı gençlere istihdam olanağı sunan İlk Fırsat programının 2017 dönemi STK başvurularıyla başladı
Esas Sosyal’in “Gençlik ve İstihdam” programı  “İlk Fırsat”ın ikinci yılı olan 2017 döneminde işbirliği yapılacak olan STK başvuruları başladı. Programa katılmak isteyen dernek ve vakıflar, 15 Temmuz’a kadar  www.ilkfirsat.org web sitesindeki online formu doldurarak ön değerlendirme sürecine katılabilecekler.
 
Esas Holding’in toplumsal yatırım çalışmalarını yöneten Esas Sosyal’in “Gençlik ve İstihdam” programı olan “İlk Fırsat”ın ikinci yılı hazırlıkları başladı. İlk yılında dokuz STK’nın desteği ile 15 gencin kariyerlerine ilk adımı atmalarını sağlayan İlk Fırsat’ın 2017 dönemi için 15 Temmuz’a kadar sürecek STK başvuruları süreci başladı.
 
Toplumun geleceğine yapılacak en büyük yatırımın gençlerin geleceğine yapılan yatırım olduğuna inanan Esas Sosyal’in, gençleri ve STK’ları bir araya getirerek hayata geçirdiği İlk Fırsat Programı’nın ikinci yılında gençlere fırsat vermek isteyen ve kriterleri karşılayan tüm dernek ve vakıflar www.ilkfirsat.org web sitesindeki online formu doldurarak ön değerlendirme sürecine dahil olabilecekler.
 
Nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyan ve üniversiteden yeni mezun gençlere iş olanağı vermek isteyen, kriterleri karşılan tüm dernek ve vakıflar İlk Fırsat 2017 dönemi için 15 Temmuz 2016 tarihine kadar başvuruda bulunabilecekler.  Bir aylık değerlendirme süresi sonunda, 15 Ağustos 2016’da programa kabul edilen STK’lar  belirlenmiş olacak. İlk Fırsat 2017 dönemi, STK’ların belli olmasının ardından sonbaharda yeni dönem katılımcı adaylarının belirlenmesi ve detaylı bir değerlendirme ve seçme maratonuyla devam edecek. 2017 dönemi katılımcıları yıl sonunda belirlenerek başvurmuş oldukları STK’lara işbaşı yapacaklar. İlk Fırsatın ikinci döneminde daha fazla STK ile işbirliği yaparak 30 yeni genç katılımcıya kadar destek vermek hedefleniyor. Katılımcılar İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamında İŞKUR teşviklerinden yararlanacaklar. Bunun dışındaki maaş ve eğitim maliyetleri ise Esas Sosyal tarafından karşılanacak.
 
 
İlk Fırsat Programına başvuracak STK’larda alanankriterler ise şunlar;
·         -C. yasalarına göre, başvuru tarihinden en az üç yıl önce kurulmuş dernek ya da vakıflar,
·         -Toplum yararına çalışmalar yürüten kurumlar (Çevre, sağlık, eğitim, kültür-sanat, çocuklar, engelliler, gençler, insani yardım ve kadınlar ile ilgili alanlarda çalışanlara öncelik verilecektir.)
·         -En az 7 tam zamanlı çalışanı olan kurumlar.
·         -Son iki yılda yıllık en az 750.000 TL bütçesi olan kurumlar.
·         -Talep ettikleri pozisyon için net bir iş tanımı sunan kurumlar Katılımcı gençlere işbaşı deneyimi ve kişisel gelişim olanağı sunacak kurumlar.