Hibeler

TOBB’DAN YAZILIM SEKTÖRÜNÜN ÖNÜNÜ AÇACAK PROJE

MENU
Okunma : 1,1b Tarih : 21 Temmuz 2017
TOBB-Bilişim, Soft_Away Projesi
TOBB-Bilişim, Soft_Away Projesi ile Türkiye’deki yazılım sektörünün küreselleşmesine ve ihracatçı yapısının güçlendirilmesine katkı verecek. TOBB ve Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen projeye başvurular başladı. Konuyla ilgili Komisyon’un olurunu alan yazılım firmalarının; eğitim, danışmanlık ve yurtdışı pazarlama faaliyet giderlerinin yüzde 75’i Bakanlık tarafından karşılanacak.​
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki TOBB-Bilişim, Soft_Away adı verilen proje ile ülkenin üretim ve ihracatında katma değeri artırmayı hedefliyor.
 
TOBB-Bilişim’in projesi, Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle yazılım şirketlerinin uluslararasılaşmasına katkı sunacak. Projede amaç, üretimde katma değer artışına katkı yapacak en önemli sektörlerden olan yazılımın, Türkiye’nin ihracat sepetindeki payını arttırarak, Türkiye’nin kişi başı 25 bin dolar milli gelir ve 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmasına katkıda bulunmak.
 
-Proje neler getirecek?
Projeye katılma hakkı elde edecek firmalar TOBB Türkiye Yazılım Meclisi üyelerinden oluşturulacak bir komisyon tarafından belirlenecek. Komisyon, başvuran firmaların ürettikleri yazılımın niteliğine bakarak, proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlere bir arada, uyumlu bir şekilde katılabilecek firmaları tespit edecek. Komisyon, yurtiçinde belli bir noktaya gelmiş, yurtdışına açılma aşamasına yaklaşmış firmaları önceliklendirecek.
 
Hâlihazırda yurtdışına satış yapan firmalar ve yapısı itibarıyla yurtdışı satış hacmini arttırma potansiyeline sahip firmalar da projeye başvuru yapabilecek.
 
Projenin birinci aşamasında, firmaların rekabet gücü ihtiyaç analizi neticesinde, firmaların yurtdışına açılmak için eğitim, danışmanlık ve yurtdışı pazarlama faaliyeti ihtiyaçları belirlenecek. Projenin sonraki aşamalarında, ihtiyaç analizinde belirtilen faaliyetler, firmaların katılımıyla, TOBB Yazılım Sektör Meclisi koordinasyonunda gerçekleştirilecek. 
Proje kapsamında desteklenen yazılım şirketlerinin dünyaya açılmak için gereksinim duydukları eğitim, danışmanlık ve yurtdışı pazarlama faaliyetlerinin %75'i Ekonomi Bakanlığı tarafından, %25'i katılımcı şirket tarafından sağlanacak.
Eğer siz de bilişim sektöründe faaliyet gösteriyor ve küresel bir oyuncu olmak istiyorsanız SOFT_AWAY projesine HEMEN başvuru yapın!
 
Dünyaya açılmasını istediğiniz her yazılım için ayrı başvuru yapınız. Başvuru formunuzun eksiksiz ve yazılımınıza dair kapsamlı bilgi içermesi seçici kurulun çalışmalarını objektif kriterler çerçevesinde yürütmesine yardımcı olacaktır.
Son başvuru tarihi 31 Ekim 2016'dır.