Haberler

BULGARİSTAN DA KONYA YATIRIM ORTAMI TANITILDI

MENU
Okunma : 1,4b Tarih : 14 Nisan 2017
Mevlana Kalkına Ajansı’nın Horizon 2020 kapsamındaki MEVINO Projesi için Bulgaristan’a giden Yatırım Destek Ofisi, Konya yatırım ortamını tanıtmak ve yatırımcı çekmek adına da bir dizi temas ve ziyaretlerde bulundu. Mevlana Kalkınma Ajansı Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsmail Ünver ve Uzmanlardan Arif Köseoğlu, Halil Sena Yetkin ve Mustafa Dinç’ten oluşan heyet, Sofya ve Stara Zagora’datemaslarda bulundu.
 
Heyet ilk olarakInvestBulgaria Ajansı İcra Direktörü StamenYanev ve ekibiyle Sofya’da bir araya geldi. Konya YDO Uzmanı Halil Sena Yetkin,MEVKA, Yatırım Destek Ofisimiz ve Konya yatırım ortamını ve ticari fırsatları içeren bir sunum gerçekleştirdi. Ardından,Bulgaristan heyeti kendi bölgelerini tanıtan bir sunum gerçekleştirdi ve Ajans İcra Direktörü StamenYanev işbirliğini artırmak adına gerekli adımları atmaya hazır olduklarını belirtti.
 
Heyetin ikinci durağı olan Stara Zagora (Eski Zağra) şehrinde ise Türk işadamı ve girişimci Niyazi Girgin iş yerinde ziyaret edildi. Bulgaristan’daki tecrübelerini ve ekonomik durumu anlatan Girgin, Türk işadamlarının bölgede daha fazla ticaret yapması gerektiğini ve bölgede potansiyel olduğunu aktardı.
 
Stara Zagora Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı OlegStoilov ile de bir araya gelindi. Konya YDO Uzmanı Halil Sena Yetkin Konya ekonomisi ve yatırım ortamı hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Heyet karşılıklı olarak yatırım ve ticari ilişkileri geliştirmek için çağrıda bulundu. Farklı sektörlerden beklentilerinin olduğunu aktaran Stoilov, gelen Türk işadamlarına gereken yardımı sağlayacaklarını belirttiler.
 
Sofya’da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Sofya Ticaret BaşmüşaviriM.Emrah Sazak makamında ziyaret edildi.

Daha sonra Türk işadamları ile Ticaret Müşavirliğimizde düzenlenen toplantıda Bulgaristan ekonomisi hakkında bilgi edinme alındı. Katılım sağlayan firma yetkilerine Konya YDO Koordinatörü İsmail Ünver Konya yatırım ortamı hakkında bir sunum gerçekleştirdi ve yatırım ve ticaret için ilimize davet etti.

Galeri