Haberler

CAZİBE MERKEZLERİ PROGRAMI YATIRIMCILAR İÇİN BÜYÜK FIRSAT

MENU
Okunma : 953 Tarih : 20 Ocak 2017
Kısa bir süre önce Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan ve Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van olmak üzere 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı yatırımcılardan tam not aldı.
 
Hükümet tarafından hayata geçirilen ve Doğu ve Güneydoğu illerini önceleyen program kapsamında yatırımcılara faizsiz yatırım kredisi desteği, faiz indirimli işletme kredisi desteği, üretim tesislerini taşıma desteği, danışmanlık hizmetleri desteği, bedelsiz yatırım yeri tahsisi desteği, anahtar teslim fabrika binası yapım desteği, çağrı merkezi ve veri merkezi yatırımı desteği gibi cazip destek imkânları sunularak, bölgedeki yatırım ortamınıncanlandırılması, istihdamın, üretimin, ihracatın artırılması, bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltması ve doğudan batıya doğru göçünönüne geçilmesi amaçlanıyor.
 
 
Açıklanan programla ilgili iş ve ekonomi çevrelerinden olumlu değerlendirmeler gelmeye devam ederken MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman dayaptığı değerlendirmede, “Açıklanan program yatırımcıların ihtiyaç duyduğu pek çok alana hitap etmekle birlikte aynı zamanda 2017 yılının yatırım yapmak isteyenler açısından son derece olumlu geçeceğinin sinyali ve ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda yeniden sıçramayapacağı ve ivme kazanacağı bir yıl olacağının da müjdecisi aslında. Program kapsamına alınan illere yapılacak yatırımların sadece bu bölgelere değil ülkemizin her bölgesine orta ve uzun vadede çok olumlu katkıları olacaktır. Bölge, yaşanan terör olaylarından dolayı alamadığı yatırımları, bölgenin terörden arındırılmasıyla birlikte program kapsamında verilecek destekler sayesinde alacak ve bölgedeki dinamikler hızla harekete geçirilecektir.Program, hayata geçirilecek yatırımlarla bölgenin öncelikli sorunları arasında yer alan göçve istihdam konusuna çözüm üretmesi bakımından da büyük önem arz etmektedir. Devletimiz her zaman ve her koşulda yatırımcının, üreticinin yanında yer aldığını göstermiştir. Şimdi sıra ülkemizin kalkınma hamlesinde kendilerine büyük görevler düşen girişimci ve yatırımcılarda. Yatırımcılarımızı bir kez daha bu tarihi fırsatı değerlendirmeye ve bir an önce yatırım planlarını harekete geçirmeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
 
Yatırımcılar Cazibe Merkezi Programına 24 Ocak 2017 – 27 Şubat 2017 tarihleri arasında Kalkınma Bankası resmi web sitesi olan www.kalkinma.com.tr adresinde bulunan belgeler tamamlandıktan sonra Kalkınma Bankası'na veya bankaya iletilmek üzere yatırım gerçekleştirilecek ildeki Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofislerine teslim ederek başvuruda bulunabilecek.