Haberler

MEVKA ZAMAN KUMBARASI PROJESİ İLEMUHTARLAR VE DİN GÖREVLİLERİNİ KAYIT DIŞI İSTİHDAM HAKKINDA BİLGİLENDİRECEK

MENU
Okunma : 894 Tarih : 20 Aralık 2016
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı–Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ HİBE PROGRAMI IIkapsamında Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından kayıt dışı istihdamın azaltılmasına yönelik hazırlanan ‘’ZAMAN KUMBARASI’’ projesi çeşitli etkinlikler çerçevesindeuygulanmaya devam etmektedir.
 
Ekim ayında projenin tanıtımı amacıyla düzenlenenaçılış toplantısında belirtildiği gibi projenin ana hedefi; kayıt dışı istihdamın azaltılması amacıyla Karaman ilindeki gündelikçilerin ( tarım, çocuk/yaşlı bakımı, apartman hizmetleri, temizlik hizmetleri, hamallık, bahçıvanlık, vs.) kurumsal bir aracı firma bünyesinde, işverenden gelen günlük/yarım günlük işlere yönlendirilmesi ve Zaman Kumbarasında biriken günler üzerinden SGK priminin yatırılmasıdır. Bu ana hedef doğrultusunda gerçekleştirilecek olan farkındalık çalışmaları kapsamında, ilk faaliyet olarak Ekim ayında projenin tanıtımı amacıyla düzenlenen açılış toplantısının ardından ikinci toplantı “Kayıt Dışı İstihdamın Azaltılmasında Yerel Aktörlerin ÖnemiPaneli” başlığıyla 28.12.2016 tarihinde saat10.30’da KENT OTEL’de yapılacaktır. Konuşmacı olarak Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nden Yrd.Doç.Dr. Bülent DARICI, SGK Karaman İl Müdürlüğü’nden Sosyal Güvenlik Denetmeni Ömer ÇELEBİ ve İŞKUR’dan İş ve Meslek Danışmanı Hakan ÇABUKEL katılacaktır.
 
Yerel aktör olarak kayıt dışı çalışanlara ulaşma potansiyeli yüksek olan muhtarlar ve din görevlileri kayıtlı istihdamın teşvikinde sosyal sorumluluk konusunda bilgilendirileceklerdir. Bu kapsamda İŞKUR ve SGK Karaman İl Müdürlüklerinden yetkililer kurumlarının kayıt dışı konusundaki çalışmalarıyla ilgili bilgi vereceklerdir.