Haberler

MEVKA YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX TE TANITACAK

MENU
Okunma : 948 Tarih : 20 Ekim 2016
Mevlana Kalkınma Ajansı, üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri, gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla 26-30 Ekim 2016 tarihlerinde ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan 7. Yöresel Ürünler Fuarı’na katılım sağlayacak.
 
Ülkemizin her yöresinden Coğrafi İşaret ve Coğrafi İşaret başvurusu yapılmış ürünlerin tanıtılacağı fuar boyunca Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından açılan 160 metrekarelik stantta Ereğli Belediyesi, Akşehir Belediyesi, Kadınhanı Belediyesi, Ayrancı Belediyesi, Akşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Konya Ticaret Odası, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Karapınar Ticaret ve Sanayi Odası da fuara katılarak Konya ve Karaman’a ait yöresel ürünleri ve coğrafi işaretleri ziyaretçilerin beğenisine sunacak.
 
Gerçekleştirilecek olan 7. Yöresel Ürünler Fuarı ile ilgili açıklamalarda bulunan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet AKMAN, “Ajans olarak, yöresel ürünler ve coğrafi işaretlerle ilgili Mayıs ayı içerisinde hem Konya’da hem de Karaman’da konferanslar düzenlemiş ve bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışmıştık. Yöresel ürünler ve coğrafi işaretler bölgelerin yerel kalkınmasına, ekonomisine ve istihdamına katkılar sağlayan önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada Konya ve Karaman bölgemize ait Akşehir Kirazı, Kadınhanı Tahinli Pidesi, Konya Etli Düğün Pilavı olmak üzere 3 adet Tescilli Coğrafi İşaret, Akşehir Hersesi, Akşehir Peynir Baklavası, Ereğli Beyaz Kirazı, Ereğli Siyah Havucu, Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri, Karaman Guymağı, Karapınar Kavurgası, Konya Etliekmek, Konya Peynir Şekeri (Mevlana Şekeri) olmak üzere 9 adet Coğrafi İşaret tescil belgesi başvurusu yapılan ürünümüzün bulunması bölgemizi ön plana çıkarmaktadır. Bu fuara katılarak yöresel ürünlerimizin daha geniş pazarlarda değer bulmasına yardımcı olmayı, yöremizin adı ile anılan ancak tescillenmemiş ürünlerimizi coğrafi işaretler başta olmak üzere benzeri belgelendirmeler ile tescillenmesini teşvik etmeyi, Konya ve Karaman bölgemize ait yöresel ürünlerimizi Dünya’ya tanıtmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.