Haberler

KARAMAN DA KAYIT DIŞI İSTİHDAM MEVKA TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ZAMAN KUMBARASI ADLI AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ İLE AZALTILACAK

MENU
Okunma : 1,2b Tarih : 10 Ekim 2016
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı–Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ HİBE PROGRAMI IIİnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı IPA IV. Bileşeni kapsamında Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından kayıt dışı istihdamın azaltılmasına yönelik hazırlanan “ZAMAN KUMBARASI’’ projesi büyük bir başarı sağlayarak onaylanmış olup uygulanmaya başlanmıştır.
 
Kayıt dışı istihdamın azaltılması amacıyla Karaman ilindeki gündelikçilerin (tarım, çocuk/yaşlı bakımı, apartman hizmetleri, temizlik hizmetleri, hamallık, bahçıvanlık, vs.) kurumsal bir aracı firma bünyesinde, işverenden gelen günlük/yarım günlük işlere yönlendirilmesi ve Zaman Kumbarasında biriken günler üzerinden SGK priminin yatırılmasının hedeflendiği projenin başvuru sahibi Mevlana Kalkınma Ajansı, eş başvuru sahibi Karaman Belediyesi’dir. Projenin iştirakçileri arasında Karaman Valiliği, Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Karaman KOSGEB İl Müdürlüğü ve Karaman İŞKUR İl Müdürlüğü yer almaktadır.
 
Proje ile ilgili olarak Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından 18 Ekim 2016 Salı günü saat 10.30’da KENT OTEL’de Tanıtım Toplantısı ve Çalıştay gerçekleştirecek ve proje detayları kamuoyu ile paylaşılacaktır. Çalıştaya konuşmacı olarak Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, SGK ve İŞKUR yetkilileri katılım sağlayacaktır.
Ayrıca proje doğrultusunda;
 
·        Bilgilendirme toplantıları, panel, seminer, çalıştay gibi faaliyetler düzenlenerek, kayıtlı istihdam konusunda farkındalık ortaya konulması planlanmaktadır.
·        Çalıştaylar düzenlenerek proje aktörlerinin birbirlerini anlamaları, sosyal diyalog mekanizmasının gelişmesi ve çözülebilecek sorunların ortaya konması sağlanacaktır.
·        Anket çalışmasıyla gündelikçilerin envanteri çıkartılacak ve aracı firma kuruluşuna dair fizibilite raporu hazırlanacaktır.
 
Girişimci olarak projeye katkıda bulunmak isteyenlere girişimcilik eğitimleri ve SGK mevzuatı eğitimleri verilmesi planlanmaktadır.