Haberler

MEVLANA KALKINMA AJANSI KARAMAN DA ELMA PANELİ DÜZENLEYECEK

MENU
Okunma : 922 Tarih : 20 Nisan 2016
T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı, Bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması, kırsalda yaşamın canlandırılması, tarım, gıda ve hayvancılık faaliyetlerinde iyileştirme, geliştirme ve dönüşümün sağlanması amacıyla Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Karaman Elma Yetiştiricileri Birliği’nin katkılarıyla Karaman’da Elma Paneli gerçekleştirecek.
 
25 Nisan 2016 Pazartesi günü saat 14.00’de Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenecek panelin moderatörlüğünü ise Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım gerçekleştirecek. Karaman elma sektörünün, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabetçiliğinin ve dış ticaret performansının artırılması, vb. hususların ele alınacağı panel ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, “Ülkemiz, içinde bulunduğu iklim kuşağının sunduğu avantajlar nedeniyle pek çok meyve türünün yetiştirilebildiği bir ekolojiye sahiptir. Ilıman iklim meyvelerinden olan elma ülkemizin her ilinde yetiştirilmektedir. Sahip olduğu gen kaynakları ile dünyanın en önemli elma üreticilerinden olan ülkemiz, üretim miktarı ve kurulu bahçe alanı ile en üst sıralarda yer almaktadır. Ülkemiz, elma üretim potansiyelinin oldukça yüksek olmasına karşın bu potansiyelini elma ihracatına pek yansıtamamıştır. İhracatımızın düşük olması üretimin yeterli düzeyde değerlendirilemediği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Üretimin katma değere dönüştürülmesi noktasında ihracata yönelik üretim stratejilerinin geliştirilmesi sektörün sürdürülebilirliğine önemli katkılar sağlayacaktır.
 
Elma üretimi noktasında bölgemize bakacak olursak; Karaman’ın ülkemizin en büyük elma üreticisi pozisyonunda olduğunu ve bu konuda büyük bir potansiyele sahip olduğunu görürüz. Mevlana Kalkınma Ajansı olarak, Karaman’ın sahip olduğu bu potansiyelin daha iyi kullanılabilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla düzenleyeceğimiz ve ayrıntılı bilgilerine ajansımızın www.mevka.org.tr internet sitesinden ulaşılacak panelimize konuya ilgi duyan tüm kurum ve kuruluşlarımızı davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
 
20.04.2016

 

Galeri