Haberler

MEVLANA KALKINMA AJANSINDAN İŞ DÜNYASINA BORSA İSTANBUL PANELİ

MENU
Okunma : 929 Tarih : 07 Nisan 2016
 
Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) öncülüğünde Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Sanayi Odası (KSO) ve Konya Ticaret Borsası (KTB) işbirliği ve Borsa İstanbul’un katkılarıyla Konya iş dünyası için “Sermaye Piyasaları Yoluyla İşletmeler İçin Finansman Yöntemleri” semineri gerçekleştirildi. Konya Ticaret Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen panele, MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, KTB Başkanı Hüseyin Çevik, KTO Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karapınar ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Konya’nın geçmiş yıllarda öz sermayesi ile gelişmeye çalışan bir şehirken bugün çeşitli finansman modellerini de kullanarak kalkınan ve gelişen bir şehir haline geldiğini ifade eden KTO Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karapınar, “Daha önce yabancı sermayeli bir şirketimiz borsada işlem görürken bu sayı son yıllarda önemli bir artış göstermiştir. Yaklaşık 10 civarında Konyalı firma daha halka açılmış ve borsada işlem görmeye başlamıştır. Ayrıca dinamik ve sürekli büyüyen bir sanayi yapısına sahip olduğumuz için bu sayının önümüzdeki yıllarda hızla artacağını tahmin ediyoruz ” dedi.
 
Ardından konuşan KTB Başkanı Hüseyin Çevik de, “Tarımsal ticaret ile ilgili açıklamalarda bulunan Çevik, “Konya, tarımsal üretimin yüzde 20 olduğu bir bölgedir. 7 milyon ton tarımsal ürün üretiliyor. Bu ürünleri üretmenin yanında ticaretini yapmak da bir o kadar önemli bir konu. KTB olarak tarımsal ticaretimizi nasıl geliştiririz, çiftçilerimize nasıl yardımcı olabiliriz diye 2009 yılından bu yana çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştiriyoruz. 2011 yılında geleneksel borsacılıktan, satış salonumuzda elektronik borsacılığa geçtik. Üreticinin malını en iyi fiyata satabilmek için alt yapı oluşturduk. Türkiye genelinde Konya'yı lokomotif şehir yapmak ve öncü borsacılık anlayışını yaygınlaştırmak için çalışmalara başladık”şeklinde konuştu.
 
Son olarak söz alan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman ise Konya’nın bir KOBİ başkenti olduğunu belirterek, “Şehrimiz özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği kalkınma ve sanayi hamlesiyle ülke ve Dünya ekonomisinin önde gelen şehirleri arasındaki yerini aldı. Bununla birlikte şehrimiz, bir girişimci deneyim havuzu, girişimci başkenti, bu bakımdan özellikle özel pazar konusunda Konya’nın çok elverişli bir yapıya sahip olduğuna ve bunun meyvelerini de yakın gelecekte alacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı
Konuşmaların ardından MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman'ın moderatörlüğünde, Borsa İstanbul'dan Mert Süzgen ve Dr. Recep Bildik, Sistem Global Danışmanlık'tan Ülkü Aydın BİST Özel Pazar, Gelişmekte Olan Piyasalar, Girişim Sermayesi Yatırımları, Halka Arz, Teşvikler, KOBİ’ler için farklı finansman yöntemleri konularında birer sunum gerçekleştirdi.
07.04.2016

Galeri