Haberler

MERAM TAVUSBABA VE GÜMÜŞTEPE MESİRE ALANINDA GÜNEŞ ENERJİLİ AYDINLATMA SİSTEMİ KURULMASI

MENU
Okunma : 822 Tarih : 04 Agustos 2015

 
Mevlana Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sunmuş olduğu “Meram Tavusbaba ve Gümüştepe Mesire Alanında Güneş Enerjili Aydınlatma Sistemi Kurulması” başlıklı projesi destek almaya hak kazandı. Proje Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet OKUR ve Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet AKMAN tarafından 3 Ağustos 2015 Pazartesi günü imzalandı.
 
İmzalanan bu proje ile Konya Meram Tavusbaba ve Gümüştepe mesire alanında 1.000.000 m² alanın yıllık 185 mW elektrik gücüne karşılık gelen güneş enerjili aydınlatma sistemi ile aydınlatılması sağlanacaktır.
 
Projede aydınlatma 2 farklı kategoride gerçekleştirilecektir. İlk olarak 8,5 km uzunluğunda olan ana ve ara yolların, ikinci olarak mevcut ve yapılmaya devam eden 100 adet kamelyanın aydınlatılması yapılacaktır.
 
1)Toplamda 8,5 km lik ana ve ara yollara güneş enerjili aydınlatma sistemi kurulacaktır. 280 adet 10 m lik direk (konik) kurulacaktır.
 
2)Meram Tavusbaba ve Gümüştepe mesire alanında bulunan 100 adet kamelyanın güneş enerji sistemiyle aydınlatma faaliyeti yapılacaktır.
 

Galeri