Haberler

KONYA KARAMAN BÖLGESİ S3 PLATFORM ÜYESİ

MENU
Okunma : 1,1b Tarih : 03 Ocak 2016
Konya Karaman Bölgesi,MEVKA’nın bir süredir yürüttüğü müzakereler neticesinde Avrupa Ortak Araştırma Merkezi (JointResearchCentre-JRC) tarafından koordine edilen ve Avrupa’da akıllı uzmanlaşma stratejileri üzerine faaliyet gösteren S3 Platformu üyesi olarak kabul edildi.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı koordinasyonunda hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanarak yürürlüğe giren 2014 -2023 Bölge Planı’nın öncelik alanlarından bir tanesi de “Bölgesel Yenilik Sisteminin” geliştirilmesi idi. 
 
Bu kapsamda bölge planının alt strateji belgesi olarak yine Mevlana Kalkınma Ajansı koordinasyonunda ve bölgesel paydaşlar ile işbirliği halinde 2014 -2023 Konya Karaman Bölgesi Bölgesel Yenilik Stratejisi hazırlanmıştı. Bu Strateji belgesi ile Konya ve Karaman illeri için orta ve uzun vadeli akıllı uzmanlaşma stratejilerinin temel hatları belirlenmiş oldu.
Bölgesel yenilik stratejisine yönelik yol haritasının ortaya konmasının ardından MEVKA’nın girişimleriyle Konya Karaman Bölgesi Avrupa Birliği’nde akıllı uzmanlaşma konusunda bölgeleri yönlendirmek, işbirlikleri geliştirmek üzerekurulan S3 Platformu ile gerçekleştirdiği müzakerelerin ardından Türkiye’den ikinci üye bölge olarak kabul edildi.
 
Merkezi İspanya’nın Sevilla kentinde bulunan S3 Platformu esas itibariyle AB üyesi bölgelerin arasında işbirliklerini geliştirmek, bölgesel yenilik stratejileri konusunda deneyimlerini paylaşmak ve ortak bir akıl etrafında AB 2020 stratejilerini hayata geçirmek adına kurulmuştur. AB üyesi bölgelerin Horizon2020 başvurularında S3 Platformu tarafından kabul edilmiş “Bölgesel Yenilik Stratejileri” (RIS) aranan bir koşul olarak değerlendirilmektedir. AB üyesi olmayan ülkeler için ise bu belge destekleyici doküman niteliğindedir.
 
Bu bağlamda hazırlanan 2014 -2023 Konya Karaman Bölgesi Bölgesel Yenilik Stratejisi(RIS) ile MEVKA bölgemizi platformda temsil edecektir. Bundan sonraki aşamada ise yenilik stratejilerinin hayata geçirilmesi, Horizon2020 desteklerinden azami düzeyde faydalanılması ve yatırımların yönlendirilmesi amacıyla detaylı çalışmalar yürütülecektir.
Son olarak 18 Eylül 2015 tarihinde TÜBİTAK faydalanıcılığında başlamış olan “Türkiye Ufuk 2020’de” IPA Projesi dahilinde 16.02. 2016 tarihinde Konya Paşapark Selçuklu Otel' de TÜBİTAK tarafından “HORİZON 2020 Genel ve Başlangıç Düzey Eğitimi” verilecektir.
 
2014 -2023 Konya Karaman Bölgesi Bölgesel Yenilik Stratejisi belgesine ve MEVKA S3 Platformu üyelik sayfasına aşağıdaki adresten ulaşılabilir.
 
MEVKA S3 Platfrom Üye Sayfası:
2014 -2023 Konya Karaman Bölgesi Bölgesel Yenilik Stratejisi