Haberler

BAŞYAYLA GÜNEŞ ENERJİSİ İLE AYDINLANIYOR

MENU
Okunma : 1,1b Tarih : 24 Temmuz 2015
Mevlana Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında Karaman Başyayla Belediyesi’nin sunmuş olduğu “Başyayla Aydınlanıyor” başlıklı projesi destek almaya hak kazandı. Proje Karaman Başyayla Belediye Başkanı Sayın Şerafettin BULGURCU ve Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet AKMAN tarafından 23 Temmuz 2015 Perşembe günü imzalandı.
 
Destek sözleşmesi imzalanan proje kapsamında; yine Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından 2013 yılında Başyayla İlçesinde turizm amaçlı konaklama sorununu çözmek amacıyla desteklenen “Basyayla Tarım ve Kırsal Turizm” projesi ile yapılmış olan yayla evlerinin, yayla turizmi için önem arz eden Gelemer C tipi mesire alanının ve Basyayla ilçesinin kanalizasyon arıtma tesisisin  aydınlatılması, temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olan Güneş Enerjisi ile sağlanması amaçlanmaktadır.
 
Söz konusu proje ile yayla evleri, mesire yerleri (doğal) parklara ihtiyaç olan enerji sağlanacak ve tarihi, kültürel etkinlikler ve yayla turizmi faaliyetleri ile Basyayla ekonomisinin gelişimine katkı sağlanacak, ilçede bulunan yayla turizminin geliştirilmesi, tarihi ve kültürel mesire yerlerinin tanıtılmasını sağlanacaktır. Başyayla ilçesi için fırsat olan güneş alma süresinin avantaja çevirerek ekonomik değer kazandırılacaktır.
 
Proje ile Başyayla ilçesine 18 kW’lık Güneş Enerjisine dayalı Aydınlatma Sisteminin kurulması ile yaklaşık yılda 30.800 kWh temiz enerji üretimi planlanmaktadır.
 

Galeri