Haberler

MERAM DA YENİ BİR SANAYİ BÖLGESİ FİKRİ MEVKA DA KONUŞULDU

MENU
Okunma : 846 Tarih : 14 Mart 2015
 
Hafta sonu Meram’da organize sanayi bölgesi kurulması için toplantı yapılmıştı. Gerçekleştirilen toplantıya Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Kerim Özkul, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, AK Parti Meram İlçe Başkanı İbrahim Özen, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Konya Ticaret Borsası Başkanı M. Uğur Kaleli, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu ve Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman katılmış ve bu toplantıda Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, konu ile alakalı katılımcılara bir sunum gerçekleştirmişti.
 
Yapılan istişare toplantısında Meram Belediyesi tarafından yeni bir sanayi bölgesi kurulması önerisi kapsamında kurumlar arası işbirliği içerisinde teknik araştırmaları yönlendirmek üzere bir komisyon kurulması kararı alındı.
 
04 Şubat 2015 tarihinde Mevlana Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde kurulan komisyon ilk toplantısını Ajans binasında ilgililerle bir toplantı gerçekleştirildi. Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram Belediyesi, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsasından temsilciler katılım sağladı.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, bu komisyonun amacı ve bu komisyondan beklentileri hakkında komisyona bir bilgilendirme yaptı. Konunun önemine değinen Akman, bir fizibilite çalışmasının gerekliliğinden bahsederek bu doğrultuda ortaya çıkacak olan raporun, bir yol haritası niteliği taşıyacağını vurguladı.
 
Meram Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Asım Güney ve Hasan Görgülü de programa katılım sağladığı programda, Meram Belediyesi yetkilileri tarafından konuyla ilgili yapılan sunumun ardından katılımcılar tarafından konuya ilişkin görüş ve öneriler paylaşıldı.
 
Bu doğrultuda, Konya’nın sanayi gelişiminin kuzey aksında bulunması, güney kesimde yaşayan ve sanayide çalışanlar için de kentin güney yönünde gelişen bir sanayi bölgesine ihtiyaç bulunduğu ve Konya’ya yeni bir sanayi bölgesi kazandırmanın önemi üzerinde duruldu. Özellikle Konya’nın güçlü sektörlerinden tarım, gıda ve tarım makinelerinin yer alabileceği düşünülen bu bölge, haynvacılık bölgesine yakınlığı, lojistik anlamında 2. bir lojistik merkezinin Çevre Düzeni Planı’nda da yer aldığı üzere bu bölgede olması, Konya-Karaman-Mersin demiryolu hattının yine bu bölgeden geçmesi ve Antalya-Kayseri hızlı tren hattının da bu bölgeden geçecek olması, bölgeyi güçlü bir üretim merkezi haline getireceği düşünülmektedir.
 
Başta istihdam ve ihracat olmak üzere ilimiz ekonomisine katkılarının önemli düzeyde olacağı düşünülen bu yeni sanayi bölgesinin kurulması süreci ile ilgili oluşturulan komisyona ilgili olabilecek kurum ve kuruluşların da dâhil edilerek sürecin hızlı bir şekilde sürdürülmesi gerekliliği vurgulandı. Konu ile ilgili yol haritasının çizilmesi noktasında tarafların etkin katılımı ile çalışmalara devam ettirilmesine karar verildi.