Haberler

GÜNEŞİN BAŞKENTİNDE ZAMAN FOTOĞRAF YARIŞMASI

MENU
Okunma : 922 Tarih : 20 Nisan 2015
 
Foto Maraton ve Yarışmanın Tanımı:

Bu foto maraton ve fotoğraf yarışması, Van Fotoğrafçılar Derneği (VANFOD), Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) organizasyonu ile Doğu Anadolu’nun incisi Van ilinin tarihi ve kültürel dokusunun belgelenmesi ve doğal güzelliklerinin tanıtımı amacıyla düzenlenmiştir.

Konu: 

Doğası, insanı, kültürü ve diğer yönleri ile Van ili tüm güzellikleri bu yarışmanın konusudur.

Yarışma Kategorisi:

Dijital Renkli ya da SB.

Foto Safari ve Yarışma Genel Şartları:


1- Yarışma, amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçılara açıktır. Yarışma katılım ücreti 20 Tl.dir. Bu ücret şartnamede belirtilen banka hesabına yatırılacak veya ilk kayıt anında elden ödenecektir.

2- Van Fotoğrafçılar Derneği’nin (VANFOD) yönetim kurulu, jüri ve organizasyon komitesi üyeleriyle bunların birinci derecedeki yakınları bu yarışmaya katılamaz.

3- Yarışmaya sadece “Foto safari” etkinliğine katılım için isim yazdırarak kayıt olanlar katılabilirler (İsimler önceden şartnamenin altındaki irtibat telefonlarına ya da maraton öncesi kayıt masasına yazdırılabilir).

4- Kayıt sırasında fotoğraf makinesinin tarih güncellemesi ve bellek kartının sıfırlaması yapılır (Kayıt anında T.C. Nüfus Cüzdanı bulunması gereklidir).

5- Yarışmaya sadece foto safaride çekilen fotoğraflar teslim edilecektir. Daha önceden çekilmiş fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

6- Fotoğrafçı en fazla 5 (BEŞ) fotoğrafla yarışmaya katılabilir.

7- Yarışma belge niteliği taşıyacağından, basit düzeltme ve iyileştirme işlemlerinin dışında (ışık, renk, ton ayarları, leke temizliği ve kırpma gibi) hiç bir şekilde başkalaştırılmaya gidilmeyecek (HDR dahil) , fotoğrafın özelliğini bozacak ekleme ve çıkarmalar yapılmayacaktır. Böyle bir durum tespit edildiğinde fotoğraf yarışma dışı bırakılacak, verilen ödüller ise geri alınacaktır (Bir itiraz durumunda jüri fotoğrafın orijinal halini isteyebilir).

8- Fotoğraf büyük baskılara uygun şekilde, orijinal boyutunda ve jpeg formatında teslim edilecektir. Exif bilgilerine bilgisayar müdahalesi yapılan fotoğraflar değerlendirme dışı bırakılacaktır.

9- Fotoğrafların üzerinde tarih, isim gibi işaretlemeler olmayacak; çerçeveleme yapılmayacak, kenarlarında boşluk olmayacaktır.

10- Kayıt yaptıran yarışmacılar, yarışma şartnamesini kabul etmiş ve kurallara uymayı taahhüt etmiş sayılırlar. Şartnameye uymayan yarışmacılar yarışma dışı bırakılır.

11- Katılımcılar kendi belirleyecekleri en az 2 (iki) harf 4 (dört) rakamdan oluşan bir rumuz belirleyeceklerdir (Örnek: CS1234). Belirlenen ‘rumuz’la isimlendirilen klasör içerisinde fotoğraflarını teslim edeceklerdir. Birden fazla fotoğrafla katılanlar klasör içindeki fotoğraflarını şu şekilde isimlendirmelidirler (CS1234-1), (CS1234-2).

12- Fotoğrafçı fotoğraf(lar)ını dijital ortamda teslim eder ve teslim ederken katılım formunu imzalar.

13- Fotoğraflar etkinlik bitiminde en geç 18 Mayıs 2015 pazartesi günü saat 15.00’a kadar yarışma ve organizasyon temsilcilerine teslim edilir. Teslim işleminin ardından jüri değerlendirmesi yapılacaktır.

14- Bilgisayara aktarımda oluşabilecek teknik aksaklıklardan düzenleme kurulu sorumlu olmayacaktır.

15- Yarışmaya sunulan fotoğraflar sahiplerinin isimleri belirtilmek kaydı ile ayrıca bir telif ücreti ödenmeden Vanfod ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından afiş, broşür, katalog vb. basılı yayınlarda ve dijital ortamlarda tanıtım amaçlı kullanılabilecektir. Üyeler bu maddedeki kuralı katılım formu doldururken yazılı olarak beyan ederler.

16- Katılımcı, yarışmaya teslim ettiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Fotoğraflarla ilgili her türlü hukuksal sorun fotoğrafçıya aittir. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

17- Ödül, mansiyon ve sergileme alan eserler Vanfod, Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı web sayfasında yayınlanacaktır. Ayrıca ödül ve mansiyon alan eserler Vanfod tarafından yapılacak sergide sergilenecek ve basılacak kitapta yer alacaktır.

18- Yarışmacılar yapacakları çekimler için her türlü tehlikeye karşı gereken önlemleri kendileri almak zorundadırlar. Yarışma sırasında meydana gelebilecek olası her türlü kaza ve zarardan yarışmacılar bizzat kendileri sorumludur.

19- Yarışmacılar doğaya zarar vermeden çekim yapacaklardır. Doğaya zarar veren senaryo, kurgu vb unsurların saptanması halinde yarışmacı yarışma dışı bırakılacaktır.

20- Foto safariye ve yarışmaya katılım için gelecek olanların yol masrafları ile Van’daki konaklama ve yapacakları diğer masraflar fotoğrafçıya ait olacaktır.

21- Yarışmacı fotoğraf çekimine maratonun ikinci ya da üçüncü günü katılabilir ama kayıt işlemlerini belirtilen süre içinde yapmak zorundadır. Kayıt yaptırmadan yarışmaya katılmak isteyenlerin başvuruları kabul edilmez.

Yarışma Takvimi:

Kayıt Başlangıcı Tarihi: 18 Mart 2015, pazartesi, saat: 10:00

Kayıt Masaları:

14 ve 15 Mayıs 2015 tarihlerinde: Vanfod Fotoğraf Evi. Adres: YKM arkası Tuşba İs Merkezi önü, Yılmaz apt. Kat 1.

16 Mayıs 2015, saat 06.00 dan itibaren: Van Şişli Öğretmenevi

(Kayıtlar banka dekontunun eklenmesi koşuluyla mail ile de yapılabilir)

Son Kayıt Tarihi: 18 Mayıs 2015, pazartesi, saat:15:00

Yarışma Tarihleri: 16-17-18 Mayıs 2015

Seçici Kurul Değerlendirmesi: 18 Mayıs 2015, Pazartesi

Sonuçların Açıklanması ve Ödül Töreni: 18 Mayıs 2015, pazartesi, saat: 20:30

Ödüller:

Birincilik ödülü : 3,000,00 TL.

İkincilik ödülü : 2,000,00 TL.

Üçüncülük ödülü : 1,000,00 TL.

Mansiyon (2 adet) : 500,00 TL:

Sergileme (20 adet) : 200,00 TL.

Jüri Üyeleri :


Adem SÖNMEZ- Fotoğraf Sanatçısı

Behiç GÜNALAN – Fotoğraf Sanatçısı

Enver ŞENGÜL – Fotoğraf Sanatçısı

Erhan UÇAR – Fotoğraf Sanatçısı

Ersin ALOK – Fotoğraf Sanatçısı

Ozan SAĞDIÇ – Fotoğraf Sanatçısı

Serdar İYYİZ- Fotoğraf Sanatçısı (EFOD Başkanı)

Tanju AKLEMAN – Fotoğraf Sanatçısı (İFSAK Başkanı)

Tayfun ÇİFTCİ – Fotoğraf Sanatçısı (Vanfod Başkanı)

(Alfabetik sıra)


Yarışma Sekreterliği:

Seher Hızlı0(505) 2888308
vanfodder@gmail.com


Hesap adresi


Van Fotoğrafçılar Derneği

Ziraat Bankası Van Şubesi

Şube kodu 96

Şube adı 96- Van Şubesi

IBAN TR 6800 0100 0096 7156 2506 5001

HESAP NO:71562506 5001