Haberler

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ PROJESİ İMZALANDI

MENU
Okunma : 1,3b Tarih : 28 Aralık 2014
 
Konya’nın nitelikli eleman eksikliği sorununa çözüm olmak amacıyla Konya Ticaret Odası (KTO) tarafından hazırlanan Mesleki eğitim Merkezi proje sözleşmesi MEVKA ile imzalandı.

Konya Ticaret Odası’nda düzenlenen imza törenine, KTO Başkanı Selçuk Öztürk, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, KTO Meclis Başkanı Ahmet Arıcı, KTO Yönetim Kurulu Üyeleri, Mesleki Eğitim Merkezi Proje Komisyonu Üyeleri ve MEVKA yetkilileri katıldı.
 
MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman “Mesleki ve teknik eğitimle iş piyasasının beklenti ve ihtiyaçlarına uygun nitelikteki stratejik iş gücünü yetiştirebilmeye yönelik model geliştirmek” önem arz etmektedir. İşte bu maksatla MEVKA ile KTO arasında bugün burada imzalanan güdümlü proje sözleşmesi ile ilimiz ve bölgemiz için bu anlamda çok önemli bir adım atılmaktadır. Nitelikli insan kaynağı yetiştirecek olan bu yapının bölgemiz ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Toplam 8 bin metrekare Eğitim Merkezi olarak inşa edilecek binada, 28 derslik, toplam bin 500 metrekare atölye alanı ve 5 bilgisayar laboratuarı bulunacak. Merkezde yılda bin 500 kursiyer 50 bin saat eğitim alacak. Mesleki eğitim merkezi ile birlikte 130 kişi kapasiteli 4 bin 600 metrekare Konaklama Merkezi de yapılacak. Konaklama Merkezimizde ayrıca sporSalonu ve Konferans Salonu da hizmet verecek.
 
Konya Ticaret Odası’nda düzenlenen sözleşme imza töreninde konuşan, KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Mart ayında temeli atılacak Mesleki Eğitim Merkezi projesinin 18 ayda tamamlanacağını söyledi.

Başkan Öztürk, “Konya Ticaret Odası’nın, Konya’nın 2023 vizyonu için hazırladığı projelerden bir tanesini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Ülkemizin en büyük sosyal sorunlarından olan işsizliğe çözüm bulmak için Oda olarak en önemli projelerimizden olan Mesleki Eğitim Merkezi projemizin MEVKA ile sözleşmesinin imza töreni için bir araya geldik. Projemize desteklerinden dolayı, Konya Büyükşehir Belediyesi, KOP Bölge Kalkınma İdaresi, Konya Ticaret Borsası, Konya Sanayi Odası, Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne teşekkür ediyorum. Mesleki Eğitim Merkezi Proje Komisyonu Üyelerimize de ayrıca çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Ekonomik gelişme ve kalkınma için, nitelikli insan kaynağı yetiştirmenin ve bilgiyi kullanmanın şart olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Artık el becerisine ya da beden gücüne sahip kişilerden daha çok; bilgiye ulaşabilen, teknolojiyi kullanabilen, yorum yaparak ortaya çıkan problemlere çözüm üretebilen bir teknik eleman modeline ihtiyaç vardır. Asıl olan; insanımıza diploma değil, meslek edindirmektir. Ülkemizin ve şehrimizin 2023 hedeflerine ulaşabilmesinin yolu ekonomik kalkınmadan, ekonomik kalkınmanın yolu da mesleki ve teknik eğitimden geçmektedir. Bir tarafta Konya’da yüzde 5’e yakın işsizlik varken, sanayimizin uygun eleman bulmakta sorun yaşadığını görmekteyiz’’ şeklinde konuştu.
 

Galeri