Haberler

KALKINMA KURULU TOPLANTISI ERMENEK TE YAPILDI

MENU
Okunma : 864 Tarih : 24 Aralık 2014
Mevlana Kalkınma Ajansı 13. Kalkınma Kurulu Toplantısı Ermenek’te gerçekleştirildi. Ahmet Nezahat Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya, Karaman Valisi Murat Koca, Ermenek Kaymakamı Eyyüp Güngör, Ermenek Belediye Başkanı Uğur Sözkesen, Kalkınma Kurulu Başkanı Tahir Şahin, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman ve Kalkınma Kurulu Üyeleri katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri Ahmet Akman "Yenilenebilir enerji kullanımı ve makine ekipman teknolojisi projeleri için 23 milyon liralık hibe çağrısında bulunmuştuk. Az önce kabul edildiği haberini aldım. Bu Ermenek'in bereketi oldu. Bizim bu ilçemiz için de projelerimiz olacak" dedi.
 
MEVKA, Kalkınma Kurulu Toplantısı'nı, 18 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası nedeniyle Karaman'ın Ermenek ilçesinde gerçekleştirdi. MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, toplantıda yaptığı konuşmada, hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına başsağlığı diledi.
 
Toplantıyı bu üzücü olay nedeniyle Ermenek'te gerçekleştirme kararı aldıklarını ifade eden Akman "Yenilenebilir enerji kullanımı ve makine ekipman teknolojisi projeleri için 23 milyon liralık hibe çağrısında bulunmuştuk. Az önce kabul edildiği haberini aldım. Bu Ermenek'in bereketi oldu. Bizim bu ilçemiz için de projelerimiz olacak. Konya ve Karaman'ı kapsamayan bu hibe çağrısından, belediyeler, özel idareler, meslek odaları, borsalar ile KOBİ'ler ve istenilen şartlara haiz kooperatifler çeşitli oranlarda yararlanabilecek" dedi.
 
Karaman Valisi Murat Koca ise, Ermenek’te yaşanan bu maden faciasında yaşadıklarından ve ilçenin bu faciadan ne kadar etkilendiğinden bahsetti. Hayatının kaybeden 18 maden işçisinin ailelerine başsağlığı dileyen Vali Koca, yaşanan bu faciada mağdur olan maden işçileri için farklı iş sektörleri açmak için toplantılar yaptıklarını ve fikir üretmeye çalıştıklarını ifade etti. Karaman Valisi Murat Koca kurul toplantısının Ermenek'e alınmasının anlamlı olduğunu dile getirerek "Bu bölge hizmet edilmesi gereken bir bölge. Yeni kaynaklar, yeni geçim unsurları bulmamız lazım" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından ilçede açılan girişimcilik kurslarında belge almaya hak kazananlara Karaman Valisi Murat Koca, Ermenek Belediye Başkanı Uğur Sözkesen, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman ve Karaman KOSGEB İl Müdürü Mevlüt Tavşan tarafından belgeleri verildi.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı Araştırma Planlama ve Etüd Birimi Başkanı Nurten Elvan tarafından MEVKA 2014 Yılı Ajans Ara Faaliyet Raporu sunulmuştur. 
 
Mevlana Kalkınma Ajansı Araştırma Planlama ve Etüd Birimi Uzmanlarından İsmail Aras Bölge Tarımı, Mücahit Kınalı ise Enerji ve 2015 Mali Destek Programı hakkında sunum gerçekleştirdi.
 
Ermenek Belediye Başkanı Uğur Sözkesen'in ilçeyi anlatan sunumunun ardından son 6 ayda yapılan çalışmalar değerlendirilerek, çıkılacak yeni teklif çağrıları ve 2015 mali destek programları ele alındı.
 
Toplantı, üyelerin tavsiye ve teklif içeren konuşmalarıyla sona erdi.